To jeden z najkrwawszych ataków terrorystycznych na tle rasowym w historii USA. Ok. 14.30 czasu lokalnego w sobotę biały 18-latek wysiadł z samochodu przed sklepem Tops Friendly Market we wschodniej części Buffalo, gdzie większość ludności jest czarna. Miał na sobie ciężką kamizelkę kuloodporną i hełm z kamerą, w rękach automatyczny karabin ozdobiony rasistowskimi hasłami.

Nagranie z tego, co wydarzyło się później, było na żywo transmitowane w internecie za pośrednictwem popularnego wśród grających w gry wideo serwisu Twitch należącego do koncernu Amazon. Serwis zlikwidował konto, jednak klatki z nagrania wciąż krążą po internecie.

Terrorysta zaczął strzelać na parkingu, gdzie trafił cztery osoby, z których przeżyła jedna. Potem wszedł do sklepu i strzelał dalej. W budynku był ochroniarz, uzbrojony w pistolet emerytowany policjant. Jego broń nie była jednak w stanie przebić pancerza terrorysty. Gendron zastrzelił ochroniarza i zaatakował kolejne osiem osób. Tylko dwie z jego ofiar przeżyły. Łącznie zginęło 10 osób, trzy zostały ranne. Prawie wszystkie ofiary są czarne.

Więcej w Wyborczej