-To było bardzo nieprzyjemne, to naprawdę przypominało lata 20. ubiegłego wieku. […] Na uniwersytecie jest miejsce na nawet zacięte dyskusje, ale ci ludzie nie przyszli, by zadawać pytania. To wyglądało jak kibolska ustawka – wrzaski, maski, śpiewy – tak o próbie wtargnięcia przez narodowców na aulę Audytorium Maximum mówi prof. Magdalena Środa.
W proteście za odwołane spotkanie „Ruch Narodowy. Dlaczego?”, które miało odbyć się na Uniwersytecie Warszawskim 20 lutego narodowcy zorganizowali akcję. Grupa ok. 40 osób we wtorek 19 lutego wbiegła do budynku Audytorium Maximum i próbowała się wedrzeć na wykład prof. Magdaleny Środy „Moralność w życiu politycznym”. Straż uniwersytecka nie dopuściła do wgarnięcia napastników na aulę. Zostali wypchnięci za drzwi, gdzie na korytarzu skandowali: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Pedały, pedały”, „Wolności słowa, żądamy wolności słowa”. Napastnicy wybiegli na zewnątrz gdzie obrzucali śnieżkami budynek i osoby, które spóźnione szły na wykład. Rozwinęli przed budynkiem transparent z napisem: „Aborcja, dewiacja promowane, Bóg, honor, ojczyzna zakazane”. Rektor UW zdecydował, że nie zgłosi zdarzenia.
Wtargnięcie zamaskowanych osób do budynku Audytorium Maximum tylko potwierdza słuszność protestu przeciwko organizacji na UW spotkania poświęconego Ruchowi Narodowemu.

Więcej w artykule:
Atak narodowców zakłócił wykład Magdaleny Środy na UW
Filmik z zajścia na UW