Komitet Nauk o Literaturze przy Polskiej Akademii Nauk opublikował apel Serhija Żadana. Poniżej przytaczamy go w całości, wraz ze wstępem.

Dr Wiera Meniok z Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu – literaturoznawczyni i organizatorka wszystkich edycji Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu oraz cyklu Druga Jesień, a także kuratorka Muzeum Brunona Schulza mieszczącego się w dawnym gabinecie pisarza w drohobyckim gimnazjum – przesłała przetłumaczony przez nią wpis, który na swoim oficjalnym koncie na fb zamieścił Serhij Żadan (uk-ua.facebook.com/serhiy.zhadan), najwybitniejszy ukraiński poeta, przebywający od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę w walczącym Charkowie, gdzie prowadzi – często z narażeniem życia – intensywne działania niosące pomoc mieszkańcom miasta i kieruje pracą licznej grupy wolontariuszy, wspierających obronę Charkowa i Ukrainy, a tym samym całej Europy:

Zazwyczaj bardzo ostrożnie proszę was o pomoc, ponieważ jestem pewien, że większość z tych, którzy czytają tę stronę, w taki czy inny sposób przekazuje środki na coś. I nawet nie większość – wszyscy. Albo prawie wszyscy.

Potrzeb jest naprawdę bardzo dużo i nie potrafię określić, co jest ważniejsze, co mniej ważne. Kupić powerbank dla żołnierza na linii frontu, czy butelkę mleka dla babci, którą ten żołnierz chroni? Sami ustalcie priorytety, ja tylko powiem, że pracuję z różnymi grupami wolontariuszy, a otrzymane od was środki (bezpośrednio z rąk do rąk, przez patreon czy na konta wolontariatu) wydaję na bardzo różne rzeczy. Wczoraj na przykład przekazałem 20 000 na samochód dla bojowników oraz 10 000 na żywność dla cywilów. Na jutro również mamy mnóstwo zamówień. Bardzo chcę, byście mnie usłyszeli. Większość tych zamówień i potrzeb pojawia się nie dlatego, że „państwo nic nie robi” – pojawiają się, bo państwo nigdy wcześniej nie stanęło przed takimi wyzwaniami i dlatego potrzebuje naszej pomocy. Jeśli państwo będzie uratowane – wszystko odzyskamy.

Krótko mówiąc, sami widzicie, czym się zajmujemy z moimi przyjaciółmi, komu pomagamy, kogo wspieramy, piszę [w postach na fb] o wszystkim, o czym można pisać. Jeśli macie możliwość i chcecie pomóc – pomagajcie. Jeśli macie inne pomysły, jak pomóc i wesprzeć – chwała Bogu.

Szczegółowego sprawozdania z fakturami nie będzie – wiele rzeczy kupujemy i znajdujemy, sprowadzamy i uzyskujemy bez faktur. Ale potem napiszę dla was powieść o wolontariuszach.

To mój nowo otwarty PayPal, tutaj można przesłać środki spoza Ukrainy: sirozhazhadan@gmail.com
koszt przelewu z Polski via konto PayPal: 9,99 zł. ]

Chciałbym jeszcze raz podkreślić: wszystkie środki otrzymane na te rachunki wykorzystuję na wolontariat – na wsparcie walczących o wolność Ukraińców.

Poniżej namiary do przelewu środków na działania prowadzone przez Serhija Żadana

Nazwa odbiorcy: PAYPAL PTE. LTD.

Nazwa banku odbiorcy: Santander Bank Polska S.A.

Numer rachunku odbiorcy: 23 1090 2851 0000 0001 3733 2879

Tytuł przelewu: B1NHE76DV1VP2DE