Sąd w Lublinie warunkowo umorzył dziś proces Grzegorza Wysoka, który dopuścił się znieważenia osób narodowości żydowskiej. Oskarżony użył tylko jednego niedopuszczalnego wyrażenia, działał z pobudek patriotycznych – uzasadnił sędzia. Prokuratura oskarżyła Wysoka o to, że w 2008 r. na swoim blogu oraz w wydawanym przez siebie piśmie, kolportowanym wśród radnych miejskich, publicznie nawoływał do nienawiści i znieważał osoby narodowości żydowskiej. Wysok był wtedy przewodniczącym struktur miejskich Ligi Polskich Rodzin.

Sąd warunkowo umorzył postępowanie, gdyż uznał, że stopień winy nie był znaczny. – Oskarżony starał się złagodzić wydźwięk użytego słowa obraźliwego przez wykropkowanie trzech liter. Pisząc felieton kierował się pobudkami patriotycznymi, mając na celu wyrażenie swego poglądu, aby majątek narodowy polski był zachowany – powiedział sędzia.

Wysok powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku, że jeszcze nie wie, czy będzie składał apelację. Podkreślił, że nie obraził narodu żydowskiego, ponieważ jego słowa odnosiły się tylko do konkretnych osób bądź środowisk żydowskich, wrogich – jego zdaniem – Polsce. Wyraził zgodę na podawanie swoich personaliów.

Więcej na onet.pl.