Wczoraj Gazeta Olsztyńska poinformowała, że 20-letni mieszkaniec Olsztyna został zaatakowany przez studenta z Arabii Saudyjskiej, który w ten sposób odpowiedział na prośbę Polaka o ściszenie muzyki. Policja dodaje jednak, że było to działanie w samoobronie, bowiem wcześniej wyzywał on Saudyjczyka, a następnie wtargnął do jego mieszkania i zaczął go bić. Prokuratura szuka wyjaśnień.

Jak dotąd nie ustalono co było powodem ataku, do którego doszło w niedzielę wieczorem na klatce schodowej jednego z olsztyńskich bloków. W wyniku napaści z użyciem noża olsztynianin był czterokrotnie raniony w skutek czego została uszkodzona tchawica. Olsztynianin nie może mówić, więc swoją wersję wydarzeń opisał na kartce. Prokuratura czeka, by móc porozmawiać z poszkodowanym. Studentowi z Arabii Saudyjskiej, który przyznał się do napaści z użyciem noża, grozi do 10 lat pozbawienia wolności za usiłowanie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Allan Yearwood ze szkoły English Perfect, który opiekuje się arabskimi studentami zapewnia, iż działali oni w samoobronie. Twierdzi, iż Polacy byli pod wpływem alkoholu, zachowywali się agresywnie, a gdy tylko otworzyły się drzwi od mieszkania, natychmiast zaatakowali lokatorów.

To nie pierwszy raz, gdy dochodzi do zamieszania z udziałem arabskich studentów. W marcu tego roku, 24-letni student UWM pracujący jako roznosiciel pizzy, naklejał na drzwiach mieszkań wynajmowanych przez Saudyjczyków, rasistowskie naklejki wzywające „arabskich terrorystów” do powrotu do swego kraju.  Sprawą zajęły się wówczas media oraz policja. Młody mężczyzna został wydalony z uczelni. Grożą mu 2 lata więzienia za propagowanie nienawistnych treści. W obronie studenta stanęła wówczas Unia Polityki Realnej wyrażając wręcz obawę o bezpieczeństwo olsztynian. W oświadczeniu napisali: „Oczekujemy prewencyjnych działań policji wobec groźby zamachów terrorystycznych, a nie ścigania wolności wypowiedzi”.  W tej sprawie wypowiedział się także Michał Alancewicz, trener młodzieżowych grup w Stomilu Olsztyn, który napisał na Facebooku: ”Świat oszalał, niedługo islamiści wyprą jedyną słuszną wiarę, jaką jest katolicyzm! Już niedługo w imię tolerancji będziemy zmuszeni do przyjmowania ich do pracy kosztem naszych rodaków, masakra”. Liczba obrońców studenta stale rośnie także wśród internautów. Organizują się za pośrednictwem Facebooka, by wspólnie manifestować na ulicach miasta.

W odpowiedzi na rasistowskie ulotki, grupa Warmia Street Art Terror (WSAT) umieściła bilbord z napisem: “Drodzy saudyjscy studenci, my, olsztyniacy, przepraszamy za idiotów, którzy nazywają was terrorystami. Czujcie się u nas dobrze”.  W oficjalnym komunikacie napisali ponadto: „Jest nam wstyd za obraz mieszkańców Olsztyna, jaki tworzy się w oczach obcokrajowców za pomocą takich działań. Sprzeciwiamy się szufladkowaniu ludzi ze względu na pochodzenie, religię, czy kolor skóry. Mamy nadzieję, że za sprawą tego symbolicznego baneru chociaż część arabskich studentów zorientuje się, że są ludzie, którzy myślą inaczej. Wiemy, że właśnie takich ludzi jest w Olsztynie większość.”

Sprawą zajął się także ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej Waleed Taher Radwan, który 19 marca odwiedził Olsztyn. Zaapelował wówczas o ukrócenie nietolerancji wobec jego rodaków mówiąc: ”Proszę każdego, a w szczególności zwracam się do nawołujących w internecie do nienawiści, o zaprzestanie takich działań, usunięcie tych treści z sieci oraz do zmiany ich na przesłanie o tolerancji”. Joanna Wańkowska-Sobiesiak, pełnomocniczka wojewody ds. mniejszości narodowej twierdzi, że w regionie problemu nietolerancji nie ma, a statystyki policyjne tylko to potwierdzają.

W Olsztynie przebywa aktualnie ok. 300 studentów z Arabii Saudyjskiej, którzy przyjechali tu, aby uczyć się języka angielskiego i przygotowywać się na studia. Część z nich planuje zostać na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim na medycynie, a część wyjechać do innych, polskich miast. Arabkom towarzyszą ponadto bracia lub mężowie, czego wymaga od nich prawo szariatu. Józef Górniewicz, rektor UWM, powiedział w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, że „uniwersytet cały czas jest otwarty na różnorodność kulturową i nadal taki będzie. Na pewno nie można eskalować napięcia pomiędzy mieszkańcami Olsztyna a przebywającymi w nim Saudyjczykami. Wydział Nauk Społecznych UWM ze swej strony w maju chce zainicjować nawet towarzyski mecz piłki nożnej ze studentami Arabii Saudyjskiej. A ja popieram takie działania, bo dzięki nim możemy lepiej się poznać i zintegrować”.

Polscy studenci twierdzą, że ich arabscy koledzy sami decydują się na odosobnienie. Mieszkają i bywają głównie w centrum oraz w miasteczku studenckim Kortowo, nie integrują się z Polakami, a swym zachowaniem czy wyglądem znacznie różnią się od nich. Niektórzy twierdzą też, że Saudyjczycy obnoszą się ze swoją zamożnością, z czym wiąże się także inny rodzaj rozrywek i sposobów na spędzanie czasu wolnego.

Istnieje ogromna przepaść kulturowa pomiędzy Polakami a Arabami. Różni nas nie tyle styl i poziom życia, ale przede wszystkim wychowanie w innej tradycji i religii. Jednak pewne rzeczy, bez względu na szerokość geograficzną, pozostają niezmienne. Wszyscy młodzi ludzie pragną zdobywać wiedzę, poznawać świat i ludzi, spełniać marzenia, a na koniec móc się realizować w swojej  pracy.

Skąd w nas tyle nienawiści, usilnych manifestacji opcji popierających czy negujących? Kto jest za a kto przeciw i właściwie o co tu się spierać?

 

Więcej informacji w artykułach:

http://olsztyn.wm.pl/101753,Olsztyn-Arabski-student-zaatkowal-nozem-20-latka.html

 

http://olsztyn.wm.pl/101853,Druga-wersja-zdarzen-pijani-Polacy-napadli-Arabow.html

 

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,11609942,Policja_ma_inna_wersje_bojki_Saudyjczyka_z_Polakiem.html

 

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,11610660,_To_prawda__Arabscy_studenci_dzialali_w_samoobronie_.html#ixzz1t3GKZNLF

 

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,11611087,Wezwania_na_facebooku_do_antyarabskiej_manifestacji.html#ixzz1t3Ix62h4

 

http://olsztyn.wm.pl/97608,Billboard-w-obronie-Arabow-Przepraszamy-za-idiotow.html

 

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,48726,11374831,Ambasador_w_obronie_studentow_z_Arabii_Saudyjskiej.html