Angielski kibic otrzymał 3-letni zakaz stadionowy za wysyłanie rasistowskich pogróżek w mediach społecznościowych pod adresem piłkarza Brentford, Ivana Toneya. Wyrok sądu w Newcastle jest pierwszym wydanym na mocy ustawy rządowej z roku 2022.

Antonio Neill napisał rasistowską wiadomość do Ivana Toneya na swoim koncie na Instagramie po tym, jak napastnik strzelił dwa gole przeciwko Brighton w meczu ekstraklasy angielskiej 14 października ubiegłego roku.

Brytyjska policja wyrok określiła jako „przełomowe orzeczenie”.

Organy ścigania wyśledziły, że autorem postu jest 24-letni Neill, z Blyth, miasta w północnej Anglii. Oskarżony pojawił się 25 stycznia w sądzie magistrackim w Newcastle i przyznał się do wysłania obraźliwej wiadomości.

W poniedziałek otrzymał czteromiesięczny wyrok w zawieszeniu na dwa lata, a także trzyletni zakaz stadionowy, pierwszy wydany na mocy ustawy rządowej, która weszła w życie w 2022 roku. Nowe prawo rozszerzyło wachlarz wyroków wydawanych za przestępstwa z nienawiści w internecie, a kierowanych pod adresem osób związanych ze sportem.

Więcej na Polsat Sport