29 kwietnia 2010 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przyszłego (od nowego sezonu) dyrektora Teatru Polskiego, Andrzeja Seweryna. Otwarta Rzeczpospolitą reprezentowała Krystyna Zowczak-Jastrzębska.

Nowy dyrektor opowiedział zebranym o swoich planach repertuarowych i pomysłach pozateatralnych. W Teatrze Polskim zagoszczą tacy dramaturdzy jak Beckett, Corneille, Eurypides, Shakespeare, Claudel, Słowacki. „To będzie teatr wielkich idei i ważnych pytań”- stwierdził dyrektor Seweryn.

Przy teatrze zostanie powołane otwarte Forum Dyskusyjne poruszające najważniejsze z problemów, którymi żyje dziś społeczeństwo polskie.  Pierwsza dyskusja będzie poświęcona takiemu zagadnieniu jak „Honor w życiu publicznym”. A. Seweryn proponuje także Społeczną Radę Konsultacyjną złożoną z widzów, którzy – w ten sposób – będą mogli wpływać na plany repertuarowe.

Zapytany przez przedstawicielkę  OR o ewolucję czy rewolucję w dotychczasowym, bardzo klasycznym, wizerunku Teatru Polskiego, zdecydowanie opowiedział się za ewolucją. Jednocześnie publicznie i z radością zaprosił Otwartą do współpracy. Zapewnił, że bardzo zależy mu na wymianie myśli oraz inspiracji pochodzącej z takich  organizacji jak nasza.

Krystyna Zowczak-Jastrzębska