W zeszły piątek serwis Wyborcza.pl wyłączył możliwość komentowania na stronie artykułów o uchodźcach. Powodem jest pojawienie się tam „agresywnych treści propagujących przemoc, sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej”. Od czwartku nie można też komentować informacji o uchodźcach na Gazeta.pl. Oba serwisy należą do Agory SA.

Przy tekstach związanych z kryzysem uchodźczym pojawiła się informacja: „Z powodu wyjątkowo agresywnych treści, zamykamy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach”. Zamiast anonimowych komentarzy serwisy zachęcają do przysyłania e-maili podpisanych imieniem i nazwiskiem.

– Kryzys uchodźców w Europie i perspektywa ich przyjęcia w Polsce budzi ogromny lęk, w znacznej mierze niezrozumiały. I rodzi problemy, z którymi wszyscy będziemy się mierzyć – tłumaczy Małgorzata Plawgo, szefowa strony głównej Wyborcza.pl. – Zależy nam na rzeczowej dyskusji z czytelnikami w tej trudnej sprawie. Zachęcamy ich do wyrażania opinii, ale nie anonimowo.

Pozostałe serwisy internetowe nie skorzystały z możliwości zamknięcia forów. Dlatego, jeśli znajdujecie nienawistne wpisy, przypominamy, że zgłaszać je można na nasz portal www.zglosnienawisc.otwarta.org.