Zmarły w 2009 roku prof. Zbigniew Hołda specjalizował się w zakresie prawa karnego wykonawczego. Przez lata działał na rzecz praw człowieka. Wykładał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracował z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Profesor był laureatem wielu wyróżnień, m.in. tytułu Prawnik Pro Bono za bezinteresowną pomoc świadczoną potrzebującym. Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy nagrodę przyznaje osobom, których aktywność wyróżnia się działalnością na rzecz ochrony praw człowieka.

W tym roku wśród laureatów znalazł się Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich w latach 2015–2021, który po zakończeniu kadencji „dalej nieustępliwie działa na rzecz ochrony, ale także popularyzowania wiedzy o prawach człowieka i obywatela”.  

Prof. Andrzej Rzepliński, który wręczał w sobotę nagrodę, podkreślał, że Bodnar miał niezwykłe wyczucie i talent do podejmowania trudnych i ważnych precedensowych spraw. – Jestem przekonany, że dzięki takim prawnikom nie uda się zniszczyć Polski jako państwa demokratycznego. Obecnie, gdy łamana jest jedna z czterech podstawowych wolności – wolności od strachu przed własnym państwem – potrzeba nam takich ludzi jak prof. Bodnar. Wspomagamy go w tym, co będzie czynił w przyszłości – zapewniał były prezes Trybunału Konstytucyjnego. 

W sobotę nagrodę odebrali też przedstawiciele Grupy Granica – za bezkompromisową pomoc uchodźcom i imigrantom od pierwszego dnia kryzysu na granicy polsko-białoruskiej i rzetelne informowanie całego społeczeństwa o tym, co się na niej dzieje. 

W laudacji ks. prof. Alfred Wierzbicki zaznaczał, że dzięki działalności Grupy Granica oraz innym podobnym inicjatywom przełamany został front obojętności i wrogości wobec uchodźców w naszym kraju.

Więcej w Wyborczej