27. stycznia obchodzić będziemy 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Szczegółowy program i informacje    O wyzwoleniu

Ze strony obchodów:

„27 stycznia 2015 r. będzie dniem zupełnie wyjątkowym. W tym dniu obchodzić będziemy 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Pamięć całego świata skupi się na tragedii Szoa oraz całego okrutnego systemu terroru stworzonego przez Niemców w okupowanej Europie.

Będą z nami ostatni żyjący Ocalali. Dla wielu z nich ta siedemdziesiąta, okrągła rocznica będzie dniem ukoronowania ich osobistego zwycięstwa nad zwątpieniem i zapomnieniem. Ten dzień będziemy chcieli spędzić razem z nimi.

W tym wyjątkowym dniu będziemy chcieli pokazać Ocalałym i całemu światu, że my – pokolenia powojenne – dojrzeliśmy do naszej własnej odpowiedzialności za pamięć. Będzie to znak tego, że jesteśmy gotowi ponieść dalej pamięć o Zagładzie europejskich Żydów oraz o losie, który w Auschwitz spotkał Polaków, Romów, jeńców rosyjskich i wiele innych grup ofiar.

Główne obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą miały miejsce przed Bramą Śmierci KL Auschwitz II-Birkenau. W bardzo wielu krajach, w tym dniu – będącym od dziesięciu lat Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu – odbędą się różne rocznicowe wydarzenia: konferencje, wystawy, obchody, spotkania… Będzie to niezwykły symbol tego, że pamięć o dramacie Auschwitz i pamięć o jego Ofiarach leży w sercach ludzi na całym świecie.

Chcemy pokazać ogrom tej światowej mapy pamięci. Odnotujemy tu każde wydarzenie przygotowywane w związku z 27 stycznia, służące uczczeniu Ofiar, spotkaniu z Ocalałymi i budowaniu odpowiedzialności za naszą wspólną pamięć.

Dlatego pragniemy zaprosić każdego do współtworzenia tego wyjątkowego dnia 27 stycznia 2015 roku. Niech wszędzie – w miejscach pamięci i muzeach, w szkołach i na uniwersytetach, w przestrzeni publicznej, w centrach kultury, w synagogach i kościołach – w tym dniu zwycięży pamięć.

Jeżeli planują Państwo zorganizowanie specjalnego wydarzenia z okazji rocznicy (spotkania, wystawy, ceremonii, konferencji itp.), prosimy o jak najszybsze przesłanie nam podstawowej informacji o wydarzeniu wraz danymi kontaktowymi osoby odpowiedzialnej za pośrednictwem załączonego formularza. Chcąc ukazać jak najszersze spektrum różnych wydarzeń planowanych z okazji 27 stycznia, będziemy niezmiernie wdzięczni za przekazanie tego zaproszenia innym instytucjom partnerskim lub organizacjom, o których wiecie że mogą być zainteresowane dołączeniem do naszej światowej mapy pamięci”.