Austria wyznaczyła rozpoczęcie szczytu unijnych przywódców na dzień święta Jom Kippur – Dnia Pokuty – jednego z najważniejszych w żydowskim kalendarzu. Sytuacja budzi pytania o wrażliwość kulturową w czasach, kiedy wielu europejskich polityków posługuje się chrześcijańską retoryką, a coraz więcej znaków świadczy o odradzaniu się antysemityzmu, pisze David M. Herszenhorn z POLITICO.

Liderzy społeczności żydowskiej uważają, że ten konflikt w kwestii terminów odzwierciedla niefortunny, ale mało zaskakujący brak świadomości żydowskiego kalendarza. Sytuacja jest szczególnie dziwna, gdyż chodzi o Austrię, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE, a sama od dawna jest oskarżana o nietolerancję wspieraną przez władze państwowe.

Szczyt przywódców państw unijnych w Salzburgu, którego głównym tematem będzie problem migracji oraz – być może – kluczowe rozmowy na temat Brexitu, zacznie się od uroczystej kolacji 19 września. Tymczasem Jom Kippur – święto, w czasie którego Żydzi poszczą i modlą się o odpuszczenie grzechów – zaczyna się wieczorem 18 września, a kończy o zachodzie słońca dnia następnego, kiedy rodziny gromadzą się na uroczystym posiłku kończącym post. Praktykujący Żydzi w dniu święta nie mogą pracować ani podróżować.

Data formalnego spotkania głów państw i szefów rządów w Salzburgu wyznaczona została na 20 września, a więc na dzień po Jom Kippur” – głosi oficjalne oświadczenie austriackiej prezydencji. „Bardzo trudno jest znaleźć datę, która będzie pasowała wszystkim 28 państwom członkowskim. 20 września jest taką datą i wypada w dzień po Jom Kippur”.

Więcej na: wiadomosci.onet.pl