10 tysięcy osób wzięło udział w Marszu Żywych. Przemierzyli trzykilometrową trasę od Bramy Śmierci z napisem „Arbeit macht frei”, przez obóz koncentracyjny Auschwitz, aż do Auschwitz II- Birkenau, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Młodzież z 30 krajów, w tym z Polski, Izraela, Francji, Turcji, Maroka, Brazylii, Grecji, Austrii, Belgii i USA, przy współudziale amerykańskich i kanadyjskich weteranów wojennych, którzy brali udział w wyzwoleniu obozu, wzięła udział w 21 Marszu Żywych odbywającym się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady. Odwiedzili m.in. Blok 11, czyli Blok Śmierci, Ścianę Straceń, pod którą rozstrzeliwano więźniów, a także obejrzeli ekspozycję poświęconą węgierskim Żydom przywiezionym do obozu Auschwitz.

Sygnał szofaru, rogu baraniego, rozpoczął marsz. Następnie kolumna przeszła przez obydwa obozy, by na koniec w Brzezince zmówić jedną z najważniejszych modlitw w Judaizmie kadisz oraz żałobną modlitwę El male rachamim. Na zakończenie odśpiewano hymn Izraela „Hatikva”.

Marsze Żywych odbywają się od 1988 roku w dniu, w którym w roku 1943 wybuchło powstanie w getcie. Później dzień ten określano jako Jom HaSzoa Ve Hagevurah (Dzień Pamięci o Zagładzie i Bohaterstwie). Obecnie nazywa się go Dniem Pamięci o Zagładzie. Liczba odwiedzających  były obóz zagłady z roku na rok wrasta. W pierwszym marszu wzięło udział zaledwie 1,5 tysiąca osób. Dziś 10 tysięcy.
Więcej informacji o uroczystości: http://wyborcza.pl/1,91446,11560502,Marsz_Zywych_w_holdzie_ofiarom_Holokaustu_po_raz_21.html#ixzz1sWAFKCiR

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11571781,Auschwitz__Ok__10_tys__osob_uczestniczy_w_Marszu_Zywych.html#ixzz1sW6MHPYO