Dom Spotkań z Historią wraz ze stołecznym ratuszem zorganizują szereg wydarzeń pod wspólnym hasłem „Niezgoda na nienawiść”. Jest to forma upamiętnienia zamordowanego 100 lat temu prezydenta Gabriela Narutowicza.

Jak przypomina w komunikacie stołeczny ratusz, 16 grudnia minie 100 lat od zabójstwa pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Rada Warszawy ogłosiła 2022 rokiem jego imienia. Z tej okazji przy współudziale Domu Spotkań z Historią przygotowany został program wydarzeń, w którym wiodącymi tematami będą wykluczenie, tolerancja, manipulacja, transparentność treści i w końcu – nienawiść. Cykliczne wydarzenia rozpoczną się już w październiku, a ich kumulacja i finał nastąpią w dniach 16-18 grudnia właśnie w DSH. Wydany także będzie specjalny numer „Dwutygodnika”. Zaplanowano otwarcie dwóch wystaw i rocznicowy weekend z koncertem zespołu Hańba.

W ramach obchodu Roku Narutowicza, reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze poprowadzi masterklasy „Obcy przy moim stole”. „Podczas spotkań z grupą uczestników i uczestniczek będą analizowane filmy polskie i światowe pod kątem języka opowieści o obcym, innym oraz o źródłach nietolerancji, nienawiści, rasizmu. Cykl warsztatów to 6 spotkań po 3,5 godziny. Odbywać się będą w DSH od 16 do 19.30 – 15 i 16 października, 5 i 6 listopada oraz 3 i 4 grudnia” – zapowiada ratusz.

Z kolei dokumentaliści Dyba i Adam Lach zapraszają na „masterklasy fotograficzne i pogłębione dyskusje na temat tworzenia fake newsów a także romantycznych, ilustracyjnych obrazów w świecie, gdzie fotografia dokumentalna musi być oparta na bezpośrednim kontakcie, zaufaniu oraz rzetelnej i pogłębionej obserwacji i analizie tematu”. To seria czterech pięciogodzinnych warsztatów – 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia.

Więcej na tvn24.pl