Jan Karski ma być patronem 2014 roku. 20.11 posłowie Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przyjęli projekt uchwały w tej sprawie.
Towarzystwo Jana Karskiego zabiegało o to od 2007 roku. Udało się teraz. W 2014 roku wybitny Polak obchodziłby setną rocznicę swoich urodzin. Obok Jana Karskiego na patronów nadchodzących miesięcy wybrano także etnografa Oskara Kolberga oraz franciszkanina, św. Jana z Dukli.
Jan Karski, właściwie Jan Kozielewski urodził się w Łodzi w 1914 roku. Zdobył wykształcenie dyplomatyczne i prawnicze. W czasie wojny był kurierem i emisariuszem politycznym. Na podstawie raportów Karskiego i przywiezionych przez niego z Polski do Wielkiej Brytani mikrofilmów i dokumentów, Edward Raczyński, minister spraw zagranicznych rządu polskiego na emigracji, przedstawił aliantom szczegółową relację o eksterminacji Żydów. W 1943 Karski wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie wielokrotnie z zaangażowaniem apelował o pomoc dla Żydów w Europie. W 1982 otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, w 1994 – honorowe obywatelstwo Izraela, w 1995 – Order Orła Białego. Został doktorem honoris causa na ośmiu polskich i amerykańskich uniwersytetach. W 1998 był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł w 2000 roku. W 2012 prezydent USA pośmiertnie uhonorował go Medalem Wolności. Pracownicy Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego w Warszawie w krótkich słowach ujmują powody, dla których warto pielęgnować pamięć o tym Człowieku: „Niewiele jest we współczesnej historii Polski postaci, które w tak niezwykły sposób uosabiają uniwersalne wartości, takie jak odpowiedzialność za losy bliźnich, odwaga i prawość. Jego misja postawiła przed nami moralny obowiązek jej kontynuowania”.

gazeta.pl