indeksWe wtorek, 6 grudnia 2016 roku, konferencję prasową poświęconą m.in. przeciwdziałaniu rasistowskim atakom na zagranicznych studentów w Polsce zorganizowała w Warszawie Koalicja na Rzecz Równych Szans, skupiająca blisko 70 polskich organizacji pozarządowych, działających na rzecz praw człowieka i zasady równości. W konferencji przed Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego wzięli udział Draginja Nadażdin z Amnesty International Polska, Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Małgorzata Borowska z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej oraz Paula Sawicka ze Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita.

Przewodnicząca Rady Programowej naszego Stowarzyszenia podkreślała, że zjawisko atakowania studentów innego kolory skóry, innej narodowości, które ma teraz miejsce – nie jest w Polsce całkiem nowe. Absolutnie nowe i nasilające się jest za to zjawisko stosowania przemocy fizycznej – zaznaczyła. Wszystkie udokumentowane zjawiska to tylko czubek góry lodowej, ponieważ napaści są znacznie częstsze, a ofiary często nie chcą, boją się składać relacje – mówiła Sawicka. Zaznaczyła, że niektórzy zagraniczni studenci po napaści na tle rasistowskim decydują się na porzucenie studiów i wyjazd z Polski.

Zdaniem Koalicji resort nie może ciągle odbijać piłeczki, mówiąc, że uczelnie są autonomiczne i w związku z tym ministerstwo nie może ingerować w ich działalność. Krzysztof Śmiszek mówił: – To umywanie rąk i zamykanie oczu na to, co się dzieje. Sam autorytet instytucjonalny ministra zachęciłby rektorów i uczelnie oraz kolegów z rządu, np. ministra Błaszczaka, do tego, żeby zająć się sprawą rasistowskich ataków. Milczenie jest cichym przyzwoleniem na takie zachowania.

Więcej o konferencji w Gazecie Wyborczej

Wideo z konferencji