Zapraszamy na wykład otwarty senatora Piniora, który odbędzie się 2.06.2014 r. o godz. 12.00. Wprowadzenie i moderacja dyskusji: prof. Roman Wieruszewski.

POZNAŃSKIE CENTRUM PRAW CZŁOWIEKA
INSTYTUTU NAUK PRAWNYCH PAN
oraz
KATEDRA PRAWA KONSTYTUCYJNEGO WPiA UAM
ZAPRASZAJĄ NA
WYKŁAD OTWARTY
SENATORA JÓZEFA PINIORA
DYLEMATY PRAW CZŁOWIEKA
Wprowadzenie oraz moderacja dyskusji: Profesor Roman Wieruszewski
Poniedziałek, 2 czerwca 2014 r. godz. 12.00 Sala 4.7
Wydział Prawa i Administracji UAM
al. Niepodległości 53, Poznań

Zgłoszenia uczestnictwa: phrc@man.poznan.pl, do dn. 1 czerwca 2014 r.

 Senator Józef Pinior

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowego Studium Etyczno-Religioznawczego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

W latach 1980 – 1989 działacz NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego przywódca podziemnej „Solidarności”. Przewodniczący RKS „Solidarność” Dolny Śląsk oraz członek krajowego, podziemnego kierownictwa związku – Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” – a od 1986 roku jawnej, Tymczasowej Rady NSZZ „Solidarność”. Zasłynął uratowaniem przed Służbą Bezpieczeństwa związkowych 80 milionów zł – na kilka dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Pełnił wówczas funkcję rzecznika finansowego związku. Po 13 XII 1981 r. ukrywał się, poszukiwany listem gończym. Wielokrotnie aresztowany i więziony z tytułu niezależnej działalności związkowej w latach 1983-1988. Więzień sumienia Amnesty International (prisoner of conscience) w okresie 29 maja 1984 – 21 sierpnia 1984 roku.

Wykładowca w Akademii Ekonomicznej oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów we Wrocławiu. Po 1989 roku Józef Pinior zajmuje się przede wszystkim pracą badawczą i dydaktyczną. Koncentruje się na analizie porównawczej procesów wychodzenia z reżimów niedemokratycznych w Europie Południowej, Ameryce Łacińskiej i Europie Środkowo-Wschodniej. W 1989 na zaproszenie organizacji pracowniczych prowadzi badania w Brazylii i w Argentynie. Stypendysta New School University w Nowym Jorku – jego program badawczy otrzymuje w 1993 r. Democracy Fellowship z The Pew Charitable Trusts, USA. Na podstawie doświadczeń w New School University opracowuje wykłady dotyczące współczesnych systemów politycznych, stosunków międzynarodowych oraz integracji europejskiej.

W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego, reprezentując Grupę Socjalistów Europejskich (PES). Sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Podkomisji Praw Człowieka. Był również członkiem Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Delegacji ds. Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Członek Komisji tymczasowej do zbadania sprawy rzekomego wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów. Jeden z założycieli grupy „Polityki Historycznej” PES w Parlamencie Europejskim.