Kibole Lazio w antysemickich atakach na fanów AS Roma wykorzystali wizerunek Anny Frank, ofiary Holocaustu. Władze klubu zdecydowały, że co roku będą organizować wycieczkę do byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau dla 200 kibiców. A przed każdym meczem w tym tygodniu fani i zawodnicy uczczą minutą ciszy pamięć ofiar Zagłady.

Po meczu Lazio Rzym z Sassuolo, na którym wznoszono rasistowskie okrzyki, zamknięto północną trybunę na stadionie w Rzymie, gdzie siadają najzagorzalsi fani klubu. W niedzielę przenieśli się więc na trybunę południową. Po meczu służby porządkowe znalazły tam tzw. wlepki przedstawiające Annę Frank w koszulce AS Roma – informuje „Rzeczpospolita”.

Głos w sprawie zabrały także władze Włoch i Unii Europejskiej. Były premier Włoch Matteo Renzi apeluje na Twitterze o tymczasowe dodanie gwiazdy Dawida do strojów piłkarzy klubu.Obecny szef włoskiego rządu Paolo Gentiloni nazwał wlepki „nieprawdopodobnymi” i „nieakceptowalnymi” oraz podkreślił, że zdarzenia „nie można ignorować”. Przewodniczący europarlamentu Antonio Tajani nazwał wykorzystanie wizerunku Anny Frank na wlepkach o antysemickim charakterze sprawą „bardzo poważną”. „The Guardian” przypomina, że w historii klubu zdarzały się wcześniej podobne antysemickie i rasistowskie  akcje. Blisko 20 lat temu kibole wywiesili transparent zaadresowany do fanów innej drużyny z napisem: „Auschwitz jest waszą ojczyzną. Piekarniki są waszymi domami „.

Więcej w Wyborczej