W dużym, starym żydowskim domu przedpogrzebowym z 1903 roku, który groził zawaleniem, Muzeum w Gliwicach chce stworzyć nowoczesne muzeum „Dom Światów” – pierwszy taki obiekt na Dolnym Śląsku.

„Charakterystyka Żydów na Górnym Śląsku jest pod wieloma względami wyjątkowa i znacząco różni się od cech właściwych tej samej grupie etnicznej i wyznaniowej rozwijającej się na terenach dawnej Rzeczpospolitej, w ramach kultury polskiej. (…) Często, tak jak przemysłowiec Oskar Caro, i wielu, wielu innych [Żydzi Dolnego Śląska] stanowili forpocztę zmian cywilizacyjnych zachodzących w Niemczech w ramach tzw. rewolucji industrialnej. Niestety w latach 30 i 40 XX wieku, ci często wzorowi Niemcy, którzy przez dziesiątki lat współtworzyli wielkość Niemiec, zostali zdradzeni przez swe własne państwo poddani prześladowaniom i eksterminacji” – opowiada Dyrektor gliwickiego Muzeum, Grzegorz Krawczyk.
Dom przedpogrzebowy, o którym mowa to neogotycka budowla, wokół której rozciąga się żydowski cmentarz z macewami. Od połowy 2015 roku w jego dawnej Sali Modlitw będzie można zobaczyć zrekonstruowaną polichromię przedstawiająca gwiaździste niebo i witraże z gwiazdami Dawida. Powstanie też instalacja – poliuretanowa chmura, w środku której znajdzie się ekspozycja o śmierci w judaizmie. Chmurę będzie można podciągać do góry, tak, by ta sama sala służyła jako przestrzeń dla koncertów i spektakli. Koncepcję wystawy stworzyła architekt Natalia Romik we współpracy z kolektywem Senna.

fot. 1: wikipedia
fot. 2: Bożena Kubit, 2006 r.
wizualizacja: Sebastian Kucharuk, Natalia Romik, Piotr Jakoweńko