10 lipca 2019 r. Europejska Partia Ludowa (EPP) nominowała Balázsa Hidvéghiego, węgierskiego eurodeputowanego z partii Fidesz, na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego . Członkowie Komisji zdecydowali jednak o odroczeniu głosowania na tą kandydaturą.

Hidvéghi był jednym z głównych autorów medialnej strategii rządu Viktora Orbana w ostatnich latach. Był szczególnie aktywny podczas publicznych kampanii oszczerstw na Węgrzech, szczególnie w stosunku opozycji politycznej, organizacji pozarządowych i krytycznych dziennikarzach. Aby nie podważać zaufania między grupą EPP a organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, wzywamy grupę do zrewidowania swojego wyboru i zaproponowania kandydata, dla którego zaangażowanie w obronę demokracji, rządy prawa, dialog z organizacjami społecznymi jest istotnym elementem aktywności.

List zainicjowany przez European Civic Forum podpisało blisko 150 organizacji z Unii Europejskiej, w tym kilkanaście z Polski – m. in. Fundacja im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, inicjatywa Wolne Sądy.