Prof. Michał Bilewicz poinformował dzisiaj na swoim koncie w serwisie twitter.com: „Wiem, że niektórzy interesowali się przebiegiem tej sprawy. Dziś nad ranem zapadł wyrok: sąd oddalił powództwo red. Krysztopy. Jest to pomyślna wiadomość dla tych, którzy w swojej pracy naukowej nadal zamierzają nazywać treści antysemickie po imieniu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Rysownik Cezary Krysztopa pozwał psychologa społecznego – prof. Michała Bilewicza za to, że nazwał go na Twitterze antysemitą i wykorzystał jego rysunek podczas wykładu o antysemityzmie. Proces będzie dotyczył fundamentalnego sporu: czy antysemickie treści można nazwać antysemickimi? Sprawa rozpoczęła się od wykładu prof. Michała Bilewicza „Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca ’68 jesteśmy?” wygłoszonego w Muzeum POLIN 13 marca 2018, w 50. rocznicę antysemickiej nagonki i zarazem w szczytowym momencie napięć dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

W tej sprawie oświadczenie wydał Zarząd i Rada Programowa Otwartej Rzeczpospolitej, dołączając ekspertyzy Agnieszki Skalskiej i Andrzeja Osęki.