– My się nie chcemy bić, my się chcemy całować! – śpiewali uczestnicy Marszu Równości, gdy na poboczu grupka narodowców wznosiła nienawistne okrzyki. Według policji ulicami Poznania przeszło w marszu 6 tys. ludzi. Marsz objął honorowym patronatem prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Sam jednak nie mógł wziąć w nim udziału – przeszedł operację, jest na zwolnieniu lekarskim. W jego imieniu głos zabrała wiceprezydent Katarzyna Kierzek-Koperska. Mówiła o przeciwnikach marszu, którzy co roku próbują zakłócić jego przebieg. – Ich organizacja, wznosząca hasła nienawistne, pogardliwe dla drugiego człowieka, faszystowskie, powinna być zdelegalizowana! – powiedziała. Te słowa przyjęte zostały aplauzem.

– Pan prezydent od początku wspiera marsze równości, bo dobrze wie, że Poznań jest miastem tolerancyjnym. I dopóki Poznań jest wolnym miastem, a na jego czele stoi prezydent szanujący te wartości, marsze równości będą się odbywać – podkreśliła Kierzek-Koperska. Tylko w tym roku prezydenci kilku miast – Gniezna, Rzeszowa i Kielc – próbowali zakazać organizacji marszów równości. Ich decyzje uchylały sądy.

Przed rozpoczęciem marszu organizatorzy odczytali swoje postulaty. W tym roku na pierwszym miejscu znalazło się żądanie objęcia osób transpłciowych opieką medyczną i psychologiczną, zgodną ze światowymi standardami. Ale organizatorzy marszu domagają się też „wprowadzenia równości małżeńskiej dla wszystkich osób niezależnie od płci i tożsamości płciowej”, a także „umożliwienia parom jednopłciowym adopcji dzieci”. Kolejne żądania to zmiana prawa i ściganie homofobicznej mowy nienawiści, a także „natychmiastowe zaprzestanie kłamliwej propagandy, którą prowadzą Prawo i Sprawiedliwość oraz Telewizja Polska”.

Do tych postulatów odnosiła się Sylwia Spurek, była zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, od niedawna europosłanka Wiosny z Wielkopolski: – Czas skończyć z barbarzyńskim prawem, które powoduje, że osoby transpłciowe muszą pozywać własnych rodziców do sądu, zaś Kodeks karny musi stać po stronie praw człowieka.

Więcej w Wyborczej