Zakaz osiedlania się „obcej ludności” oraz surowe kary dla organizacji udzielajacych pomocy migrantom – to nowy porządek, który właśnie został ustanowiony w kraju rządzonym przez sojusznika polskiego rządu – premiera Victora Orbana. Węgry stały się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził jawną dyskryminacje rasową i etniczną do swojego systemu prawnego. Cały pakiet nazywany został „STOP Soros”, co zawiera w sobie oczywiście nutę antysemityzmu. George Soros od początku rządów Fideszu na Węgrzech jest przedstawiany przez propagandę władzy jako wróg publiczny numer jeden. Każdy protest społeczny – czy to przeciwko machinacjom przy sądach, czy przeciwko opodatkowaniu danych ściąganych z internetu, jest w narracji Orbana sprawką miliardera z węgierskimi korzeniami. Sorosowi zarzuca się finansowanie opozycji i „nielegalne próby wpłynięcia” na sytuację polityczną za pomocą organizacji pozarządowych walczących o zachowanie demokratycznych standardów. Orban przekonuje społeczeństwo, że to tylko przykrywka dla knowań mrocznego finansisty, który próbuje na powrót uczynić Węgry krajem bez autonomii gospodarczej i politycznej.

W tym wypadku chodzi o zakaz udzielania pomocy czy schronienia „nielegalnym” imigrantom. Rząd Fideszu uważa, że należąca do Sorosa organizacja pozarządowa Open Society Foundations jest w istocie wrogą agenturą prowadzącą działalność zorientowaną na destabilizację państwa poprzez sprowadzenie na Węgry armii uciekinierów z Bliskiego Wschodu. Od dziś jakakolwiek pomoc migrantom będzie zagrożona więzieniem. Ustawy z pakietu”Stop Soros” to również niebezpieczna próba ograniczenia autonomii organizacji pozarządowych. Ustawodawcy przewidzieli, że jeśli NGOsy otrzymują wyższe dofinansowanie z zagranicy niż z Węgier, będzie na nie nałożona opłata w wysokości 25 proc. zagranicznego dofinansowania.

Kolejną zmianą jest zakaz bezdomności. Przebywanie na ulicy bez stałego miejca zamieszkania będzie przestępstwem. Państwo i samorządy zostały zobowiążane do zapewnienia miejsc do przebywania dla bezdomnych. Została zmieniona też ustawa o udzielaniu azylu. Od teraz zostanie odrzucony wniosek o azyl osoby, która przybyła na Węgry przez kraj, gdzie nie jest prześladowana lub nie jest poważnie zagrożona.

Cały tekst w serwisie strajk.eu