Radni Nowoczesnej złożyli projekt rezolucji w sprawie odwołania małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Teraz o tym, czy pismo finalnie wyląduje na biurku minister edukacji Anny Zalewskiej, zadecyduje wynik głosowania podczas przyszłej sesji Rady Miasta. Ta odbędzie się 13 marca. Projekt Artura Buszka (Koalicja Obywatelska) jest reakcją radnych na wpis Barbary Nowak dotyczący podpisania przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji na rzecz społeczności LGBT+.

Rezolucja zyskała już poparcie członków Koalicji Obywatelskiej oraz klubu Kraków dla Mieszkańców. –  To nasz kolejny wyraz sprzeciwu wobec polityki małopolskiej kurator – mówi „Wyborczej” radny Artur Buszek. – Opinie wygłaszane przez Barbarę Nowak nie są jej prywatnym stanowiskiem. Część jej komentarzy była nagrywana w pomieszczeniach kuratorium, rozpowszechniana w mediach społecznościowych. Nie ma na to naszej zgody.

W rezolucji radny przytacza kilka innych przykładów skandalicznych zachowań kurator: m.in. ten, kiedy zaproponowała, by po Muzeum Auschwitz oprowadzali tylko polscy przewodnicy licencjonowani przez IPN. Wówczas członkowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Komitetu Obrony Demokracji wystosowali petycję o odwołanie kurator Barbary Nowak. Nie spotkała się ona wówczas z żadną konkretną reakcją.

Więcej w Wyborczej