Obok siebie stanęli Czeczenka, Ukrainiec, Rosjanin, Niemiec, Palestyńczyk, Syryjczyk, Kolumbijka i Tunezyjczyk. Dzieli ich wiek, pochodzenie, wykształcenie, religia, odcień skóry, akcent. Łączy to, że mieszkają w Gdańsku i chcą tam żyć, pracować i wychowywać dzieci. A prócz tego będą doradzać, jako wolontariusze, prezydentowi Gdańska i miejskiej administracji w kwestiach integracji migrantów i uchodźców z całego świata.

Traktujemy was jako szansę, a nie problem. To, że w Gdańsku powstał pierwszy w Polsce lokalny program integracji imigrantów i powstaje pierwsza Rada Imigrantów jest jakimś ratowaniem honoru Polski. Pokazaniem, że Polska nie jest taka do końca zamknięta – mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zdaniem prezydenta Pawła Adamowicza teraz na Gdańsk będą patrzeć inne polskie miasta i oceniać, na ile ten program da się wprowadzić w życie.

Tuż po mianowaniu nowej Rady Imigrantów w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się pierwsze spotkanie Forum Migracji i Integracji. Tworzy je 150 osób z różnych miejskich organizacji i instytucji, które wcześniej zaangażowanie były w tworzenie Modelu Integracji Imigrantów i chcą teraz wziąć odpowiedzialność za jego wdrażanie. Spotkania forum będą się odbywać raz na kwartał, choć najbliższe planowane jest już na październik. Miasto będzie też organizowało dla forumowiczów seminaria, konferencje i szkolenia.

Źródło: portalsamorzadowy.pl