– Nie jest to absolutnie stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce ani w ogóle stanowisko Kościoła katolickiego – powiedział prymas Polski Wojciech Polak. Chodzi o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że poza Kościołem jest nihilizm. Przypomnijmy, że 7 września na konwencji wyborczej w Lublinie prezes PiS powiedział: – Kościół był i jest głosicielem i dzierżycielem jedynego powszechnie znanego w Polsce systemu wartości.

I dodał: –  Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła, musi wiedzieć, że poza nim jest nihilizm i my ten nihilizm odrzucamy.

W poniedziałek w Muzeum Polin odbyła się konferencja „TworzyMy pokój. Wiara w demokracji – czas wyzwań”. Zorganizowali ją wspólnie Kościół ewangelicko-augsburski w RP i Rzecznik Praw Obywatelskich. Brali w niej udział duchowni różnych wyznań, m.in. zwierzchnik Kościoła luterańskiego w Polsce bp Jerzy Samiec, rabin Małgorzata Kordowicz i prymas Polak. Gdy przyszła kolej na pytania z widowni, prymasa Polaka o słowa Kaczyńskiego zapytał sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku prof. Mirosław Wyrzykowski. Spytał, czy wypowiedź Kaczyńskiego jest oficjalnym stanowiskiem Kościoła katolickiego w Polsce. Dodał również, że „do tej pory spotkała się z milczeniem, a milczenie jest domniemaną zgodą”.

– Nie jest to absolutnie stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce ani w ogóle stanowisko Kościoła katolickiego. Gdyby tak było, to moja obecność tutaj byłaby co najmniej dziwna. Uważam, że to jest wypowiedź, która nie ma nic wspólnego z nauczaniem Kościoła. To może być pogląd, wizja kogoś, kto ją wypowiada.

I zaznaczył „z całą odpowiedzialnością”: – Absolutnie to nie jest wizja Kościoła, która jest związana z Kościołem katolickim. Mogą być to poglądy, co do poglądów nie będę dyskutował z takimi czy innymi osobami; natomiast co do wizji – na pewno nie. Nie mam żadnych wątpliwości.

Więcej na wyborcza.pl