6 kwietnia 2018 roku troje Polaków, którzy przeżyli niemiecką okupację Polski, złożyło pozew przeciwko wydawnictwu, które od dwóch lat publikuje prace Leona Degrella, kolaboranta Niemiec nazistowskich, który negował Holokaust. Sprawa dotyczy dwóch książek Degrelle’a – „Wiek Hitlera 1” i „Wiek Hitlera 2. Hitler Demokrata”. – Publikacje gloryfikują nazizm i osobiście Adolfa Hitlera. Propagują zajadły antysemityzm i bezpośrednio zaprzeczają Holocaustowi oraz innym zbrodniom nazistowskim przeciwko ludzkości – mówi, w rozmowie z Gazetą Wyborczą, Wojciech Kozłowski, radca prawny i partner w warszawskim biurze kancelarii Dentons, która pro bono reprezentuje trójkę Polaków.

Trójka powodów domaga się zaprzestania naruszania ich dóbr osobistych. A więc m.in. godności, w tym godności narodowej, dziedzictwa kulturowego i historycznego, poczucia tożsamości narodowej, nienaruszonej pamięci o przodkach, pamięci o prawdzie historycznej. Uznają także, że naruszane jest ich prawo do poszanowania pamięci o ich własnych, ekstremalnych przeżyciach związanych z bezpośrednim narażaniem własnego życia w czasach okupacji hitlerowskiej – tłumaczy mec. Kozłowski.

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita od lat wskazuje na brak zainteresowania prokuratury ściganiem przestępstw z nienawiści, w tym w szczególności przestępstw o charakterze antysemickim. W większości spraw otrzymujemy decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa lub umorzenia postępowania (por. zglosnienawisc.otwarta.org)

Więcej o całej sprawie w Gazecie Wyborczej