Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie wsparła Żydowskie Stowarzyszenie Czulent w pracy nad powstaniem Poradnika etycznego języka: jak mówić i pisać o grupach mniejszościowych. Poradnik kierowany do osób, które mają wpływa na język debaty publicznej od dzisiaj jest dostępny na stronie www.etykajezyka.pl

Publikacja przeznaczona jest dla osób zajmujących się komunikacją społeczną. W jej powstaniu brały udział wyspecjalizowane organizacje pozarządowej. Publikację poradnika patronatem objęli Rada Języka Polskiego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Projekt jest inicjatywą agencji PR FleishmanHillard.

Poradnik: jak mówić i pisać o grupach mniejszościowych jest kierowany do dziennikarzy, dziennikarek, specjalistów i specjalistek ds. komunikacji, polityków, polityczek, a także innych osób wypowiadających się publicznie, które mają wpływ na język debaty publicznej.

Publikacja ma ułatwić mówienie i pisanie w sposób niedyskryminujący, empatyczny i wolny od stereotypów o grupach narażonych na dyskryminację – Żydach, kobietach, osobach tworzących społeczność LGBT, Afrykanach i uchodźcach. Rozdziały poświęcone każdej z grup zostały napisane przez autorów i autorki z wyspecjalizowanych organizacji pozarządowych: Fundacji Dziewuchy Dziewuchom, Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, Fundacji Ocalenie, Fundacji Afryka Inaczej, Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Bardzo dziękuję agencji PR FleishamnHillard i wszystkim organizacjom współtworzącym „Poradnik etycznego języka: jak mówić i pisać o grupach mniejszościowych” za spotkanie przy tym ważnym i potrzebnym projekcie. Mam nadzieję, że wspólnie uda się nam poprawić język, którym jesteśmy opisywani w polityce i mediach – mówi Lesław Piszewski, Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. – Szczególne wyrazy uznania kieruję do Anny Zielińskiej i Anny Makówki-Kwapisiewicz z Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent, które kierując się słowami: „Śmierć i żywot są w mocy języka” — Miszlei 18:21 (Księga Przysłów), z wielką wiedzą i wrażliwością opracowały rozdział: Jak mówić i pisać o Żydach – dodaje Lesław Piszewski.

Informacja prasowa