– Mógł się zdarzyć wypadek, błąd. Trzeba mieć odwagę, by się z tego wycofać i powiedzieć „przepraszam”. To, co bywało standardem przed wojną, w dzisiejszych czasach jest niedopuszczalne – podkreśliła prezes stowarzyszenia Paula Sawicka.

Po tym jak Ratusz m.st. Warszawy opublikował kalendarz, w którym znalazł sie plakat przedstawiający Żydów pod postacią szczurów, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” natychmiast wystosowało list protestacyjny. W ubiegły czwartek na sesji rady miasta, radni przyjęli wspólne stanowisko w tej sprawie oświadczając, iż „Rada Warszawy wyraża głębokie ubolewanie w związku z umieszczeniem w » Kalendarzu Warszawskim « wydanym przez urząd miasta reprodukcji antysemickiego plakatu z okresu międzywojnia. Zwracamy się do prezydenta z prośbą o wyjaśnienia i wypracowanie procedur, które pozwolą uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Warszawa była i jest miastem otwartym dla wszystkich, bez względu na pochodzenie czy religię”

 

Już wcześniej miasto zdecydowało o wstrzymaniu dodruku kalendarza. Mamy nadzieję, iż w przyszłości uda się uniknąć podobnych incydentów.

 

Więcej w artykule:

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,10953856,Na_plakacie_Zydzi_jak_szczury__Radni_przepraszaja.html