17 lipca odbyła się w Warszawie EuroPride – najważniejsza w Europie manifestacja tolerancji dla mniejszości seksulnych. Otwartą Rzeczpospolitą reprezentowali Krystyna Zowczak-Jastrzębska i Adam Kwiecień.

EuroPride po raz pierwszy odbyła się w kraju postkomunistycznym.

W paradzie wzięły udział osoby w różnym wieku i z różnych krajów; nie tylko przedstawiciele mniejszości seksualnych. Przyjechali europejscy politycy: Nick Herbert, minister w konserwatywnym brytyjskim rządzie, Ulrike Lunacek, austriacka eurodeputowana, Volker Beck, deputowany do Bundestagu. Nie przybył żaden przedstawiciel władz Warszawy.

Podczas parady rozdawane były ulotki z postulatami jej uczestników. Wśród nich były między innymi te dotyczące uznania związków partnerskich oraz zapewnienia im ochrony prawnej, w tym przyjęcia ustawy, która umożliwiłaby żyjącym w nich osobom wspólne rozliczanie podatków, dałaby prawo do decydowania o leczeniu nieprzytomnego partnera, sprawowania opieki nad jego dziećmi. Domagano się także rzetelnej, zgodnej z obecnym stanem wiedzy edukacji seksualnej, w której homoseksualność i biseksualność nie byłyby prezentowane jako zboczenia, a transpłciowość – jako choroba.

Manifestacja odbyła się bez poważniejszych incydentów. Jedynie na początku imprezy ok. 100 faszystów z ONR, Młodzieży Wszechpolskiej i NOP próbowało powstrzymać wymarsz. W stronę EuroPride poleciały jajka i butelki. Najbardziej agresywni narodowcy zaatakowali policjantów ochraniających manifestację. Zatrzymano 9 osób.

Według organizatorów na paradę przyszło 15 tys. ludzi.

Europride jest organizowana od 18 lat.

Tekst: Paweł Kwiecień
Zdjęcia: Radosław Świątkowski