W ostatnim czasie polską opinią publiczną wstrząsnęła historia emigranckich dzieci z Berlina, które uczestniczyły w wycieczce „Śladami prześladowania i Zagłady Żydów w Polsce”. Według relacji uczniów, a także nauczycielki, miały one paść ofiarami serii nienawistnych zdarzeń, w tym w Warszawie, Lublinie i Łodzi, a także zostać potraktowane lekceważąco przez funkcjonariuszy policji w Lublinie. Zachęcamy Państwa do wysyłania na adres szkoły <sekretariat@thgberlin.de>, do której chodzą ci uczniowie, maili z przeprosinami i wyrazami solidarności. Pokażmy, że w Polsce są ludzie, którzy nie pozwolą na to, aby nienawiść zwyciężyła.

Zamieszczamy tekst w języku niemieckim i polskim, który można przesłać na adres szkoły.

Liebe Schülerinnen und Schüler,

wir bedauern sehr, dass Ihr auf Eurer Reise in Polen beleidigt, bespuckt und bedroht worden seid. Wir schämen uns für das Verhalten unserer Mitbürger. Zugleich versichern wir Euch: Auch in unserem Land gibt es Menschen, für die Respekt, Solidarität und Freiheit keine inhaltsleeren Parolen sind. Das sind die Ideale, die wir verwirklichen wollen. Wir wollen nicht, dass der Hass die Oberhand gewinnt. Wir wollen nicht, dass sich Intoleranz, Fremdenfeindlichkeit, Antisemitismus und Rassismus ausbreiten.

Wir hoffen, dass Ihr Eure Entscheidung überdenkt, nicht mehr nach Polen reisen zu wollen. Wir werden alles tun, damit sich Eure schlechten Erfahrungen, die uns sehr Leid tun, nicht wiederholen. Wir empfangen Euch mit offenen Armen.

Herzlich willkommen!
________________________________________________________

Drodzy uczniowie i drogie uczennice,

Jest nam bardzo przykro, że podróżując po Polsce zostaliście opluci i znieważeni. Wstydzimy się za zachowanie naszych współobywateli. Jednocześnie zapewniamy Was, że w naszym kraju są ludzie, dla których szacunek, solidarność i wolność nie są tylko pustymi hasłami. Są to idee, które chcemy osiągnąć. Nie chcemy, aby nienawiść zwyciężyła. Nie chcemy, aby nietolerancja, ksenofobia, antysemityzm i rasizm się rozprzestrzeniały.

Mamy nadzieję, że zdecydujecie się raz jeszcze przyjechać do Polski. Dołożymy wszelkich starań, aby te przykre doświadczenia już się nie powtórzyły. Czekamy na Was z otwartymi ramionami.