Członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny dokonali kolejnego niezwykłego odkrycia. W jednej ze ścian sądeckiego więzienie odnaleźli fragment żydowskiej macewy. Została ona wykorzystana w czasie wojny przez Niemców jako materiał budowlany. Po wielu latach zbezczeszczony nagrobek wrócił na kirkut.

Praktyka wykorzystywania macew żydowskich jako materiał budowlany była w czasie wojny bardzo powszechna. W tym czasie cmentarz w Nowym Sączu został zupełnie zniszczony.

Ze względu na zaokrąglenia, nagrobki były przez Niemców obcinane tak, aby mogły wpasować się w chodniki, ściany czy inne budowane przez nich obiekty. Pozostałe części wmurowywane były w fundamenty.

– Na sądeckim cmentarzu pochowanych było kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Macew zostało niewiele. Wszystkie, które po latach udało się odnaleźć były bardzo zniszczone – mówi Łukasz Połomski z Sądeckiego Sztetlu, czyli organizacji, która w Nowym Sączu zajmuje się przybliżeniem sądeczanom oraz wszystkim zainteresowanym kultury, religii i historii Żydów.

Na znaleziony w sądeckim więzieniu nagrobku znajduje się korona. Jak przyznaje Połomski dzięki temu symbolowi można się dowiedzieć, że był to nagrobek mężczyzny.

– Korona była symbolem kogoś uczonego. Cały napis natomiast niestety nie przetrwał do naszych czasów i dlatego nie jesteśmy w stanie powiedzieć dokładnie, kto pod tym nagrobkiem spoczywał, ani kiedy został pochowany – dodaje.

Podobnego odkrycia sądeccy pasjonaci dokonali również początkiem marca. Podczas spaceru po lesie w Barcicach zauważyli nietypowe obiekty. W dolnej części betonowych bloków dostrzegli kamienie z hebrajskimi napisami.

Jak się okazało udało się im znaleźć macewy żydowskie, które podczas okupacji Niemcy wykorzystali jako materiał budowlany.

Te elementy wykorzystywano jako podstawy pod betonowe stopy na których stała konstrukcja magazynów w Nowym Sączu. Potem, gdy magazyny były burzone ktoś przywiózł te stopy do Barcic.

Udało się odkuć aż 12 elementów, a tym samy znalezisko okazało się być największym tego typu odkryciem od lat 60. XX w.

Więcej na nowysacz.naszemiasto.pl