Sąd w Bydgoszczy skazał Macieja Maciaka właściciela telewizji CW24 za słowa skierowane do lekarza Emanuela Kalejaiye. Chodzi o incydent, do którego doszło podczas kampanii wyborczej przed telewizyjną debatą prezydencką. Redaktor Maciej Maciak i lekarz ginekolog Emanuel Kalejaiye rywalizowali o fotel prezydenta Włocławka w ostatnich wyborach. 27 września 2018 roku obaj byli w bydgoskim oddziale Telewizji  Polskiej, gdzie brali udział w debacie prezydenckiej.

Jak ustalił sąd, Maciak podszedł do Kalejaiye rozmawiającego w sali konferencyjnej z dyrektor oddziału telewizji i po uprzednim uderzeniu go otwartą dłonią w plecy, naruszając w ten sposób jego nietykalność cielesną, powiedział „Helo, czy jak się tam u was w tej kolonii brytyjskiej mówiło”.

Maciej Maciak został oskarżony o publiczne znieważenie Emanuela Kalejaiye z powodu jego przynależności rasowej (art. 257 KK). Sąd wydał w sprawie wyrok nakazowy, czyli bez przeprowadzania rozprawy i bez udziału stron uznając, że okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości.

Zgodnie z orzeczeniem, Maciak miałby zapłacić 2 tys. zł, grzywny, 2 tys. zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę dla Emanuela Kalejaiye i 200 zł kosztów sądowych.

Emanuel Kalejaiye z wyroku jest zadowolony. Zapowiada, że zadośćuczynienie przekaże na schronisko dla zwierząt.

Więcej: ddwloclawek.pl