Otwarta brama polski english

Monitoring

Zamość buduje drogę przez przedwojenny cmentarz żydowski

2017/12/09

Zamość, mimo protestów rabina Polski, buduje drogę przez przedwojenny cmentarz żydowski. Na budowie znajdowane są ludzkie kości. Prezydent Zamościa: – Nie mam pojęcia, skąd się tam wzięły. Pan Marian urodził się w latach 50. Nie ukrywa, że drogą jest zaskoczony. – Co tu dużo mówić – stwierdza – wszyscy wiedzieli przecież, że tam był cmentarz żydowski. Jestem wierzący i nie obchodzi mnie, jaką kto wiarę wyznaje. Ale uważam, że każde miejsce pochówku powinno być uszanowane, czy to żydowskie, katolickie czy prawosławne i drogi tu nie powinno być. Chodziłem do podstawówki z kolegą, który mieszkał w tej okolicy. Kiedy był dzieckiem, widział fragmenty macew porozrzucane po tym terenie. Bardzo dobrze to pamiętał. Myślałem, że droga ominie dawny cmentarz i pójdzie nieco bliżej torów kolejowych, nie wiem, dlaczego tak się nie stało.

Więcej w Wyborczej.

MSWiA: Problem mowy nienawiści wobec muzułmanów jest marginalny

2017/12/08

Z punktu widzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji problem mowy nienawiści wobec muzułmanów jest marginalny i na pewno nie ma charakteru masowego – powiedział w czwartek z-ca dyr. Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej w MSWiA Adam Knych. Knych uczestniczył w posiedzeniu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w trakcie którego dyskutowano nad projektem dezyderatu skierowanego do prezesa Rady Ministrów „w sprawie negatywnych postaw wobec muzułmanów w Polsce”. W tekście dokumentu czytamy, że Komisja „z wielkim niepokojem obserwuje radykalną zmianę postaw wobec muzułmanów i islamu w Polsce”. Jak podkreślają autorzy, wpływ na zmianę ma przede wszystkim „szerząca się mowa nienawiści, nie tylko w Internecie” i bez podjęcia natychmiastowych działań może dojść do kolejnych przestępstw, aktów dyskryminacji i nierównego traktowania muzułmanów w Polsce, w tym obywateli polskich.

Komisja chce zwrócić się do premier z prośbą o podjęcie systemowych działań, które pozwolą zlikwidować z przestrzeni publicznej mowę nienawiści skierowaną wobec muzułmanów oraz walkę z aktami dyskryminacji.

Więcej w Gazecie Prawnej.

Stanowisko Senatu UW ws. haseł ksenofobicznych podczas warszawskiego Marszu Niepodległości

2017/12/07

Senat Uniwersytetu Warszawskiego dostrzega i jednocześnie z całą mocą potępia ksenofobiczne hasła i symbole, które pojawiły się na ulicach Warszawy podczas Marszu Niepodległości” – czytamy w uchwale przyjętej podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu UW, które odbyło się 6 grudnia.

Senatorowie wezwali władze państwowe do podjęcia wszelkich działań, aby sytuacja, do której doszło podczas Marszu Niepodległości 11 listopada tego roku, nie powtórzyła się w przyszłości oraz aby zbliżające się obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę państwowości przebiegały w atmosferze szacunku wobec wszystkich.

Pobicie Niemców w Łodzi

2017/12/05

W niedzielę nad ranem na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi grupa łysych mężczyzn pobiła trzech Niemców. Jednego z nich czekają dwie skomplikowane operacje twarzy. Wszyscy trzej poszkodowani pracowali dla firm związanych z koncernem Volkswagena i realizowali projekt badawczy w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie, a do Łodzi przyjechali zwiedzić miasto i miło spędzić czas. – Za rozmowę w języku niemieckim trzech obywateli Niemiec zostało pobitych, w tym jeden bestialsko został uderzony butelką od piwa w twarz. Zupełnie bez powodu, bez jakiejkolwiek utarczki słownej z napastnikami. Zdarzenie miało miejsce w Łodzi, na ul. Piotrkowskiej – a ponoć Piotrkowska to turystyczna wizytówka Łodzi – mówi Paweł, znajomy jednego z pobitych.

Więcej w Dzienniku Łódzkim

Premier Kanady przeprasza osoby LGBT

2017/12/03

Tak emocjonalnych przeprosin nie spodziewała się społeczność LGBT. Premier Kanady ze łzami w oczach przeprasza ich za wieloletnią dyskryminację. Piotr Godzisz z Lambda Warszawa i Marcin Rodzinka z Kampania Przeciw Homofobii mówią o tym, co w naszym kraju jest do zrobienia m. in. w oparciu o najnowszy raport o życiu społecznym osób LGBTA w Polsce.

Materiał w Polska i Świat

Wyrok ws. znieważenia i pobicia Chińczyka

2017/12/03

Sąd dość surowo potraktował parę 22-latków, która w kwietniu w autobusie łódzkiego MPK znieważyła i poturbowała Chińczyka. W sprawie tej na ławie oskarżonych zasiadało dwoje 22-latków: Paulina P. i jej przyjaciel Arkadiusz O. Ona została skazana na nawiązkę w wysokości 500 zł na rzecz Chińczyka i osiem miesięcy ograniczenia wolności, co oznacza, że w tym okresie musi przepracować społecznie 25 godzin na miesiąc. On ma zapłacić 1 tys. zł nawiązki, został też skazany na 1,5 roku ograniczenia wolności, co wiąże się z pracami społecznymi w wymiarze 25 godzin na miesiąc. Wyrok, który zapadł wczoraj w Sądzie Okręgowym w Łodzi, nie jest prawomocny.

Więcej w PolskaTheTimes

Zwolniona za rasistowskie komentarze do klienta

2017/12/03

To jest Polska i powinieneś mówić po polsku, jesteś czarny – w tych słowach pracownica Meat & Fit – Slow Food zwróciła się do klienta restauracji. Właściciel lokalu natychmiast zareagował. Spotkał się z obrażonym klientem, aby wyjaśnić sytuację. – Nasza firma wyciągnie najsurowsze konsekwencje wobec pracownika – czytamy w oświadczeniu restauracji. Jakie? Pożegna się z pracą.

Azad Wayne na długo zapamięta wizytę w restauracji Meat & Fit. Właściciel lokalu i pracownicy również, gdyż spadła na nich fala krytyki. Wayne na profilu restauracji opisał sytuację, która spotkała. Obsługująca go pracownica miała zwrócić się mu uwagę, że ma mówić po polsku. – Jesteś czarny – dodała, a przy tym miała w zrobić gest ręką przypominający wymiotowanie. – Jeśli firma ma politykę anty-zagraniczną lub pracownicy nie chcą sprzedawać swojej żywności obcokrajowcom, to w zasadzie mogą napisać „jedzenie tylko dla Polaków” – komentował zdenerwowany klient.

Więcej w natemat.pl

Sąd zaostrzył karę dla podpalacza kukły Żyda

2017/12/02

Odsiadujący karę więzienia za spalenie kukły Żyda Piotr Rybak został karnie przeniesiony z oddziału półotwartego do zamkniętego. To konsekwencja pełnego antysemickich wątków telefonicznego „wywiadu”, jakiego udzielił tydzień temu zza krat. „Wywiad”, a w zasadzie zapis dwóch telefonicznych rozmów Rybaka z Jarosławem Bogusławskim, ten ostatni zamieścił na Facebooku tydzień temu. Podpalacz kukły Żyda mówił w nim m.in.: – Polska dla Polaków, a nie dla tych, którzy pod płaszczykiem polskości mówią, że są Polakami, a mają inne nazwiska i inną nację (…) Czarny lub człowiek innej nacji nigdy nie będzie patriotą.

Po publikacji rozmowy we wrocławskim wymiarze sprawiedliwości zawrzało. Przewodniczący V Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych wrocławskiego sądu okręgowego interweniował w tej sprawie u dyrekcji Zakładu Karnego w Strzelinie, gdzie siedzi Rybak, a także w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej.

Więcej w Wyborczej

Atak na wrocławski bar z kebabem

2017/11/30

„Jeb… muzułmanów”, „Polska dla Polaków”, „Nie chcemy was w Polsce” – krzyczało około 40 osób pod lokalem z kebabem przy ul. Ruskiej. Rzucano butelkami w szyby, uderzano w nie pięściami i kopano. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Około godz. 2 do lokalu Galatta Kebeab przy ul. Ruskiej 47–48 wbiegł młody mężczyzna – student z Turcji. – Prosił o pomoc. Mówił, żebym zawiadomił policję, bo on i jego znajomi, również studenci, zostali zaatakowani w pasażu Niepolda – opowiada Onur Barak, właściciel restauracji.

Mężczyzna pobiegł zobaczyć, co dzieje się w pasażu. Zobaczył, że wokół siedmiu młodych ludzi stoi grupa ubranych na czarno mężczyzn. Krzyczeli „Jeb… muzułmanów”, „Jeb… Turków”, „Polska dla Polaków”, „Nie chcemy was w Polsce”. – Na początku było ich około dwudziestu, ale schodziło się coraz więcej, więc krzyknąłem, żeby ci młodzi ludzie z mojego kraju uciekli ze mną do lokalu – mówi Onur Barak.

Więcej w Wyborczej

Wszczęte śledztwo ws. szubienic dla europosłów PO

2017/11/30

Katowicka prokuratura wszczęła w środę śledztwo w sprawie sobotniej pikiety narodowców. – Prowadzimy je pod kątem stosowania bezprawnych gróźb wobec europosłów popierających rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski – mówi rzecznik prokuratury.Prokuratorzy zapowiadają przesłuchania europosłów, których zdjęcia zostały powieszone na szubienicach. W postępowaniu otrzymali oni status pokrzywdzonych.

– Prowadzący śledztwo musi też ustalić dokładny przebieg zdarzenia, ustalić organizatorów, a także skonfrontować nagrania z zeznaniami świadków – mówi prokurator Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Dodaje, że po zgromadzeniu dowodów prokurator oceni, czy zachowanie organizatorów i uczestników wyczerpało znamiona przestępstwa.

Więcej w Wyborczej

Radny PiS chce „dostawić szubienice i powiesić całe PO”

2017/11/29

Jak radny PiS skomentował żądania polityków PO, by Mariusz Błaszczak, czyli szef MSWiA, i Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, zdecydowanie zareagowali na głośną akcję narodowców z wieszaniem wizerunków polityków Platformy na szubienicach? „Zgadzam się z tym. Potrzebna reakcja. Dostawić szubienice i powiesić całe PO” – napisał na Twitterze Karol Wyszyński, radny miejski w Nowogrodzie (woj. podlaskie).

Potem tłumaczył, że odnosił się do zdjęć, ale mleko się rozlało i inni użytkownicy Twittera nie zostawili na nim suchej nitki. Na skandaliczne słowa uwagę zwrócił dziennikarz „Polski The Times” Witold Głowacki. Sam zainteresowany już zamknął swój profil na Twitterze.

Więcej w natemat.pl

Studencki Komitet Antyfaszystowski

2017/11/28

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego sprzeciwiają się przejawom faszyzacji przestrzeni publicznej. We wtorek powołali Studencki Komitet Antyfaszystowski. – Chcemy pokazać, że na uniwersytecie są grupy studentek i studentów, które jednoznacznie sprzeciwiają się przejawom faszyzmu w naszym kraju i na terenie uczelni – mówili przedstawiciele komitetu, którzy ogłosili decyzję przed bramą główną UW. Komitet tworzą studenci różnych kierunków, m.in. filozofii, filologii polskiej, prawa, fizyki, antropologii kultury.

Więcej w Wyborczej

Narodowcy „powiesili” europosłów PO

2017/11/26

Zdaniem narodowców posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy w Parlamencie Europejskim głosowali za rezolucją wzywającą polski rząd do przestrzegania obowiązującej w UE zasady praworządności, to zdrajcy. W sobotę przed pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach powiesili ich portrety na szubienicach. Narodowcy przekonywali, że szubienica to najlepsza kara, i nawet jak minister Szyszko wytnie wszystkie drzewa w Polsce, to szubienic nie zabraknie. Chociaż happening organizowały aż cztery ugrupowania: Ruch Narodowy Region Śląsko-Zagłębiowski, Młodzież Wszechpolska – Okręg Śląski, Górnośląskie Stronnictwo Narodowe i ONR Brygada Górnośląska (Narodowe Katowice), to z relacji portalu katowice24.info wynika, że w manifestacji uczestniczyła tylko garstka osób.

Więcej w Wyborczej

Panfil bez kary

2017/11/25

Nie będzie kary dyscyplinarnej dla historyka, dr. habilitowanego Tomasza Panfila za jego słowa o tym, że „po agresji Niemiec na Polskę, sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle”. Uczelnia nie zdecydowała się wszcząć postępowania dyscyplinarnego wobec naukowca. Uznano, że przeprosiny, które zamieścił w internecie, na ten moment wystarczą.

Najpierw z Tomaszem Panfilem spotkało się kolegium dziekańskie Wydziału Nauk Humanistycznych. Potem odbyła się również rozmowa z rektorem KUL. – Oba spotkania miały podobny przebieg – dr hab. Panfil został poproszony o  wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, a następnie został pouczony przez przełożonych. W ramach wyjaśnienia utrzymywał, że nie chciał nikogo urazić, ale przyznał, że sformułowanie „nie była zła” było niefortunne – mówi nam rzecznik uczelni, Lidia Jaskuła.

Więcej w tok.fm

Kołakowska czuje się bezkarna

2017/11/22

Sąd w Gdańsku uchylił ponowne umorzenie sprawy Anny Kołakowskiej przez prokuraturę. Radna PiS napisała na Facebooku, odnosząc się do posłanki Agnieszki Pomaskiej (PO), że „trzeba to coś złapać i ogolić na łyso”. Jednak Kołakowska zdaje się nie przejmować decyzją sądu. „Nie robi to na mnie wrażenia” – mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu”.

Prokuratura dwukrotnie umarzała postępowanie wobec radnej partii rządzącej. Zdaniem śledczych polityk PiS słowa o „goleniu na łyso” to wyłącznie wyraz dezaprobaty, a nie wezwanie do naruszenia nietykalności cielesnej, a poza tym wpis Kołakowskiej nie zawiera wulgaryzmów, wiec radna nie powinna stanąć przed sądem. Jednak sąd dopatrzył się w słowach o ogoleniu „tego czegoś” więcej niż prokuratura i dziś uchylił jej decyzję.

Więcej w natemat.pl

Działacz Razem pobity na homofobicznym tle

2017/11/22
Działacze partii Razem zostali pobici w Krakowie. Napastnik trafił na komisariat. Po kilku miesiącach dochodzenie zostało umorzone z powodu „braku danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa”. Sprawę opisuje Michał Pytlik. Mężczyzna w maju tego roku szedł krakowskim Kazimierzem z innymi członkami Razem.

„Byliśmy na Kładce Ojca Bernatka i rozmawialiśmy o orientacjach seksualnych. Wtedy przyczepiło się do nas dwóch mężczyzn. Mieli problem z „pedałami”.” – relacjonuje Pytlik. Napastnicy fizycznie zaatakowali grupę znajomych. „Część z nas dostała pięściami między oczy. Niektórych kopano na ziemi. W naszą stronę poleciały szklane butelki (jedną z nich dostałem w lewe ramię). Zagrożeni byli goście z ogródka miejscowej kawiarni.”

Na miejscu pojawiła się policja. Na komisariat trafił jeden z napastników. Poszkodowani zgłosili przestępstwo motywowane nienawiścią. Złożono w tej sprawie zeznania, dokumenty poświadczające obrażenia na ciele oraz zdjęcia. Po kilku miesiącach Pytlik otrzymał odpowiedź policji. Funkcjonariusze umorzyli dochodzenie z powodu „braku danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa”.

„To niesłychane. Zachowanie policji i przyzwolenie rządu sprawiają, że bezwstydni, bezczelni agresorzy mogą robić wszystko, a i tak pozostaną bezkarni. Policja ma wszystko, czego trzeba, lecz „brakuje jej danych”, by ukarać tak ewidentną przemoc” – komentuje mężczyzna.

Więcej w Rzeczpospolitej

Antysemita na rządowym kongresie

2017/11/19

Kongres 590 odbywa się 16 i 17 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. Jednym z najważniejszych wydarzeń Kongresu 590 będzie ogłoszenie laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta Andrzeja Dudy. Na miejscu będzie także premier Beata Szydło. „Musimy wprowadzić w Polsce nowe prawo na fundamencie prawa naturalnego, bo obecnie funkcjonujące w Polsce TALMUDYCZNE prawo, oparte na systemie wierzeń Marcina Lutra, nie jest godne osoby ludzkiej” – brzmi fragment rozdawanej podczas kongresu ulotki. Czytelnik natemat.pl pisze o „antysemickim szaleńcu”, który przekazuje takie treści uczestnikom wydarzenia.

Więcej w natemat.pl

Waluś nie wyjdzie na wolność

2017/11/18

Polski imigrant, sprawca najgłośniejszej zbrodni politycznej współczesnej Afryki Południowej, pozostanie w więzieniu. Minister sprawiedliwości Michael Masutha odmówił prośbie, by po 24 latach darować mu resztę dożywotniego wyroku. Michael Masutha powtórzył, że po zapoznaniu się z historią więźnia doszedł do wniosku, że nie ujawnił on szczegółów spisku na życie Haniego. Według ministra nie ma żadnych wątpliwości, że Waluś pełnił w nim jedynie rolę cyngla, zabójcy. Minister dodał też, że w więzieniu Waluś się nie zmienił i choć wyraził współczucie dla żony i córek Haniego, wciąż uważa, że zamach na niego był usprawiedliwionym aktem politycznym. Minister powiedział też, że Waluś nie zmodyfikował swoich poglądów na świat i uznał, że może z nich wynikać zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Więcej w Tygodniku Powszechnym

W Sejmie człowiek w koszulce „Rasista. Ksenofob. Patriota. Polska bez islamu”

2017/11/15

„W Sejmie swobodnie po głównym holu paraduje człowiek w tshircie „jestem patriota, jestem rasistą. Precz z islamem.” Co się dzieje? Gdzie straż marszałkowska? Wczoraj na ulicach, dzisiaj w Sejmie, za chwilę będą u władzy” – napisał na Twitterze poseł PO Sławomir Nitras. Wezwał straż marszałkowską. Mężczyzna w koszulce wszedł do łazienki i przebrał się. Wyszedł w innej: z logo Kukiz’15 Częstochowa.

O środową sytuację w Sejmie Agnieszka Gozdyra zapytała w programie „Tak czy Nie” Tomasza Rzymkowskiego z Kukiz’15. – Uważam, że trzeba wyciągnąć konsekwencje wobec posła, który go zaprosił. Ja nigdy nie wpuszczam do Sejmu osób, których nie znam i za które nie jestem w stanie ręczyć swoją osobą – powiedział poseł.

Więcej w Polsat News

Międzynarodowa Rada Oświęcimska nt. rasizmu w Polsce

2017/11/15

Rada Oświęcimska przy premierze zebrała się na planowanym posiedzeniu. Jego tematami były liczne kwestie związane z jej działalnością. Podsumowano ostatnie jej lata, mówiono także o planach na przyszłość. W posiedzeniu wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Jednak poza dyskusją o upamiętnianiu Holocaustu, Rada podjęła dwie uchwały, dotyczące bieżących wydarzeń. Pierwsza dotyczy rasizmu i nacjonalizmu. „Międzynarodowa Rada Oświęcimska z ogromnym niepokojem obserwuje odradzanie się postaw rasistowskich i antysemickich oraz wtargnięcie w przestrzeń publiczną mowy nienawiści i agresywnego nacjonalizmu. Znając tragiczną historię Auschwitz-Birkenau nie ma wątpliwości, dokąd może to prowadzić. Dlatego apelujemy do rządów europejskich o zdecydowane reagowanie i skuteczne przeciwdziałanie.”

Więcej w Gazecie

Gazeta Polska „przeprasza” za okładkę z uchodźcami

2017/11/04

„Gazeta Polska” w lipcu wykorzystała zdjęcia uchodźców, które zrobili Rafał Wojczal i Wojciech Wilczyński. Wbrew woli i niezgodnie z intencjami autorów. Teraz przeprasza, ale nie w sposób, którego oczekiwał prawnik fotoreporterów. Sprawa może się skończyć w sądzie.

Na okładce jednego z lipcowych numerów „Gazety Polskiej” opublikowano zdjęcie Irakijczyków nad przykrytymi białymi prześcieradłami ciałami na tle burzy z piorunami, słupka granicznego Republiki Federalnej Niemiec i tablicy wjazdowej do Unii Europejskiej. Jaskrawożółty tytuł „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby” zapowiadał materiał, z którego czytelnik tygodnika mógł się dowiedzieć, że Europie ma grozić kryzys epidemiologiczny wywołany przez uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

- Treść przeprosin nie spełnia naszych oczekiwań i jest zrozumiała głównie dla prawników. Czytelnik „Gazety Polskiej” nie zauważy ich. A nawet jeśli, to nie wynika z nich to, co tak naprawdę się stało – wyjaśnia Tomasz Ejtminowicz.

Więcej w Wyborczej

Bez kary za pochwalanie pobicia Turków

2017/10/28

Łukasz K., trener piłkarski z Torunia, w internecie pochwalał rasistowskie pobicie tureckich studentów. Sąd dał mu szansę na poprawę i warunkowo umorzył postępowanie. W czerwcu 2016 r. na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu chuligani pobili grupę studentów z Turcji, jeden z napadniętych doznał wstrząsu mózgu. „Chłopak trochę cwaniakował, to i zarobił w turban od chłopaków z Bydgoskiego. Dla mnie prawidłowa i naturalna reakcja. Czas rozmów z tymi nacjami już się skończył” – napisał K. na Facebooku.

Prokuratura uznała to za publiczne nawoływanie do nienawiści narodowościowej i religijnej oraz pochwalanie przestępstwa. Sąd Rejonowy w Toruniu zgodził się, że wina 32-letniego trenera nie budzi wątpliwości. Mimo to odstąpił od jego ukarania, warunkowo umarzając sprawę na rok. Jeśli w tym czasie K. znów narozrabia, jego komentarz wróci na wokandę. Ma też zapłacić 700 zł na cele społeczne oraz 200 zł kosztów i opłat sądowych.

Więcej w Wyborczej

Władze Lazio Rzym walczą z antysemityzmem

2017/10/25

Kibole Lazio w antysemickich atakach na fanów AS Roma wykorzystali wizerunek Anny Frank, ofiary Holocaustu. Władze klubu zdecydowały, że co roku będą organizować wycieczkę do byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau dla 200 kibiców. A przed każdym meczem w tym tygodniu fani i zawodnicy uczczą minutą ciszy pamięć ofiar Zagłady.

Po meczu Lazio Rzym z Sassuolo, na którym wznoszono rasistowskie okrzyki, zamknięto północną trybunę na stadionie w Rzymie, gdzie siadają najzagorzalsi fani klubu. W niedzielę przenieśli się więc na trybunę południową. Po meczu służby porządkowe znalazły tam tzw. wlepki przedstawiające Annę Frank w koszulce AS Roma – informuje „Rzeczpospolita”.

Głos w sprawie zabrały także władze Włoch i Unii Europejskiej. Były premier Włoch Matteo Renzi apeluje na Twitterze o tymczasowe dodanie gwiazdy Dawida do strojów piłkarzy klubu.Obecny szef włoskiego rządu Paolo Gentiloni nazwał wlepki „nieprawdopodobnymi” i „nieakceptowalnymi” oraz podkreślił, że zdarzenia „nie można ignorować”. Przewodniczący europarlamentu Antonio Tajani nazwał wykorzystanie wizerunku Anny Frank na wlepkach o antysemickim charakterze sprawą „bardzo poważną”. „The Guardian” przypomina, że w historii klubu zdarzały się wcześniej podobne antysemickie i rasistowskie  akcje. Blisko 20 lat temu kibole wywiesili transparent zaadresowany do fanów innej drużyny z napisem: „Auschwitz jest waszą ojczyzną. Piekarniki są waszymi domami „.

Więcej w Wyborczej

Rasistowski atak w Szczecinie

2017/10/23
W sobotę po południu w rejonie ul. Wyszyńskiego w Szczecinie doszło do pobicia. Jak podają świadkowie zdarzenia, ofiarą padł ciemnoskóry mężczyzna. Interweniował policjant po służbie. Informację o pobiciu oraz zdjęcie z zatrzymania redakcja otrzymała od osób, które były świadkami tego zdarzenia. – Ciemnoskóry mężczyzna szedł sobie spokojnie, szukał ul. Wyszyńskiego – relacjonuje Internauta. – Napastnik, który na zdjęciu leży na chodniku, najpierw zaatakował słownie a później siłowo obcokrajowca. Gdy całą tę sytuację zobaczył policjant, który nie był na służbie, natychmiast obezwładnił go. Po chwili pojawili się trzej inni funkcjonariusze, wezwano radiowóz. Kiedy jeden z policjantów zapytał dlaczego on to zrobił, odpowiedział, że… dla zabawy.

Kara za nawoływanie do nienawiści wobec Ukraińców

2017/10/20

Wrocławianin Krzysztof Madej skazany na 1000 złotych grzywny za nawoływanie do nienawiści wobec Ukraińców. Rok temu na korytarzu szkoły podstawowej przy Zemskiej wykrzykiwać miał „Ukraińcy to mordercy”. – Musiałbym obrazić sąd dlatego nie skomentuję wyroku – mówił dziennikarzom oskarżony. – Krzyczałem, że Ukraińcy mordowali. Drugi raz zrobiłbym to samo.

Wszystko działo się w listopadzie ubiegłego roku. Przy ulicy Zemskiej w szkole podstawowej nr 113. Tego dnia był tam akurat dzień ukraiński. A to dlatego, że w szkole uczą się dzieci z różnych narodów. Takie dni miały przybliżyć uczniom kulturę danego kraju. Na ścianie wisiała gazetka z barwami narodowymi Ukrainy. W oknach flagi. Oskarżenie i sąd przekonują, że pan Krzysztof zerwał gazetkę, rzucił nią na stół pani bibliotekarce i na cały głos na korytarzu wykrzykiwał, że Ukraińcy to mordercy. – A jakby tam były akurat dzieci ukraińskie? – pytała sędzia uzasadniając wyrok.

Więcej w Gazecie Wrocławskiej

 

Nastolatkowie o homofobii w szkole

2017/10/18

Pretekstem do nagrania była samobójcza śmierć Kacpra z Gorczyna, która rozpoczęła dyskusję na temat homofobicznych prześladowań młodzieży. Dane są zatrważające – z badań wynika, że myśli samobójcze wynikające z braku akceptacji ze strony środowiska szkolnego, czy spotykającej ich agresji ma 63 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce. Dla porównania, w przypadku heteroseksualnych nastolatków myśli samobójcze ma 12 procent badanych.

Materiał Tomasza Golonko na gazeta.pl

Marsz pamięci włoskich Żydów wywiezionych do Auschwitz

2017/10/17

Marszem milczenia uczczono w niedzielę w Rzymie 74. rocznicę wywozu ponad tysiąca Żydów z historycznego getta w Wiecznym Mieście do hitlerowskiego obozu Auschwitz. W czasie rocznicowej ceremonii mówiono, że w Europie budzą się „demony” antysemityzmu i rasizmu. 16 października 1943 roku nad ranem oddziały SS przeprowadziły łapankę w żydowskiej dzielnicy Rzymu, zatrzymując 1024 osoby – wśród nich ponad 200 dzieci. Ludzie ci zostali zamknięci w wagonach na rzymskiej stacji kolejowej, skąd dwa dni później wywieziono ich do Auschwitz. Wróciło stamtąd 15 osób; wśród nich nie było żadnego dziecka.

Na zakończenie niedzielnego marszu przewodniczący Senatu Włoch Pietro Grasso powiedział przywołując wydarzenia w rzymskim getcie: „Wszystko odbyło się przy ogłuszającej ciszy; zbyt niewielu broniło Żydów, zbyt niewielu postanowiło nie odwracać się w drugą stronę”. – Dziękuję z głębi serca tym nielicznym, którzy uratowali godność ludzkości – oświadczył szef izby wyższej parlamentu.

Mówiąc o ocalonych Grasso stwierdził: „Ci, którzy przeżyli noc ludzkości dokonali gestu wielkoduszności, opowiadając po to, abyśmy mogli się dowiedzieć; aby nigdy nie zapomniano o tym, co się wydarzyło”. – Musimy znaleźć siły, by sprzeciwić się obojętności; niech pamięć będzie powszechnym, codziennym obowiązkiem obywatelskim – zaapelował włoski polityk.

Główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni oświadczył zaś: „Jeśli jesteśmy tu, by wspominać, musimy ostrzec: to społeczeństwo traci przeciwciała”. – Musimy być czujni – wzywał. Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego, która zorganizowała marsz milczenia, mówił zaś: „W Europie mają miejsce niepokojące wydarzenia, budzą się upiory, o których myśleliśmy, że są pogrzebane”.

- Musimy nazwać je precyzyjnie: nazizm, faszyzm, antysemityzm, rasizm” – podkreślił działacz katolicki. „Są to zjawiska ograniczone, ale wiemy, że czasem wydarzenia są błyskawiczne, a ich wpływ na klimat polityczny bywa zabójczy – zauważył Riccardi.

Źródło: deon.pl

Raperka znokautowała rasistę

2017/10/17

Amerykańska piosenkarka wraz z innymi pasażerami wyrzuciła z nowojorskiego metra mężczyznę, który w rasistowski sposób obrażał ją i grupę Afroamerykanów. Autorzy lifestylowego bloga balleralert.com opublikowali na Twitterze wideo dokumentujące dramatyczną scenę, która odegrała się w nowojorskim metrze.

Widzimy na nim, jak trzymający w ręku puszkę piwa, wyraźnie podchmielony biały mężczyzna drwi sobie z oburzenia, jakie wywołały wśród pasażerów jego głośne obelgi powtarzane pod adresem grupy młodych ciemnoskórych mężczyzn.

Na początku strofuje go pokojowo nastawiony współpasażer, ale pijany agresywnie oznajmia, że jest prawnikiem i wie, na co może sobie pozwolić. Po chwili musi się jednak skonfrontować z przysadzistym Afroamerykaninem w czapce snapback oraz kobietą, która nalega, żeby rasistowskie wyzwisko powtórzył jej prosto w oczy.

Więcej w Krytyce Politycznej

I. Dudkiewicz o haśle Marszu Niepodległości

2017/10/17

„My chcemy Boga” – pod takim hasłem narodowcy ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości będą maszerować 11 listopada w Warszawie. Ignacy Dudkiewicz – publicysta, redaktor działu „Wiara” w czasopiśmie „Kontakt. Magazyn nieuziemiony”, członek zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie rozprawia się z tym hasłem.

Mniejsza o patos ich hasła i plakatu. Ta stylistyka może się podobać lub nie, tak samo jak razić niektórych może nadużywanie haseł i symboli religijnych przez organizatorów nacjonalistycznego marszu. Większym problemem jest to, że nie da się pogodzić przekazu Ewangelii z okrzykami: „Śmierć wrogom ojczyzny!” czy „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę!”, „Polska cała tylko biała!”, „Polska dla Polaków!” oraz „Nie islamska, nie laicka, wielka Polska katolicka!”.

Hasła narodowców pokazują, że wśród ludzi i Polaków nie mieszczą się lewacy, ateiści, przedstawiciele innych wyznań oraz cudzoziemcy. Oraz, rzecz jasna, uchodźcy. A to oznacza po prostu, że nie mieści się wśród nich sam Bóg, którego podobno tak chcą uczestnicy marszu. (…) Pod sztandarami stoją ludzie, którzy powodują, że Bóg umiera z zimna przy samej granicy Unii Europejskiej, że mieszka na dworcu w Brześciu z czeczeńskimi kobietami i dziećmi, że odbija się od polskiej granicy, słysząc, że nie ma tu dla niego miejsca. Taki to katolicki kraj, w którym Chrystus z tych samych ust słyszy: „Precz!” i „My chcemy Boga!”.

Cały artykuł w osiemdziewięć

Sąd nie widzi problemu w wezwaniu do spalenia ukraińskiej szkoły

2017/10/14

„Polacy też powinni wrzucić tam koktajle. Wyrównałby się stosunki dobrosąsiedzkie”. Chodzi o Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Przemyślu. Autor tego internetowego wpisu twierdzi bowiem, że najlepszym odwetem za zamach na polski konsulat w Łucku byłoby podpalenie szkoły, w której uczą się Ukraińcy.

„W Przemyślu przy ul. Smolki znajduje się szkoła ukraińska. Polacy też powinni wrzucić tam koktajle. Wyrównałby się stosunki dobrosąsiedzkie”. Taki wpis pojawił się na jednym z przemyskich portali. Szkoła przy Smolki to podstawówka, gimnazjum i liceum co razem tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza. Dzieci, młodzież, nauczyciele – razem około 300 osób. Koktajle to oczywiście „koktajle Mołotowa”, łatwopalny płyn w butelkach. Jakby wrzucić takie coś do szkoły dzieci i nauczyciele mogli by spłonąć. I byłby to odwet za zamach na polski konsulat w Łucku.

Wpis oburzył Związek Ukraińców w Polsce – tak jak chyba oburzyłby każdego normalnego człowieka. Związek złożył więc prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw. Jednak prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Związek odwołał się do sądu. A sąd stanął po stronie prokuratury.

Więcej w Newsweeku.