Monitoring « Otwarta Rzeczpospolita

Monitoring

Atak na synagogę w Gdańsku

2018/09/20

W środę wczesnym wieczorem nieznany sprawca wrzucił do środka Nowej Synagogi w Gdańsku Wrzeszczu duży kamień. Sprawą zajmuje się policja. „W trakcie święta Jom Kippur miała miejsce napaść. Sprawca wrzucił przez okno dużych rozmiarów kamień. W przedsionku, do którego wpadł kamień, siedziały kobiety oczekujące na Neilę – końcową modlitwę Jom Kippur. W pobliżu przebywały dzieci. Kamień przeleciał kilkanaście centymetrów od twarzy jednej z kobiet. Został wrzucony do oświetlonego pomieszczenia z bliskiej odległości” – informują przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku.

„Ataki na synagogi w święto Jom Kippur były dość częsta praktyką nacjonalistycznych bojówek w Polsce, lecz miało to miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku” – zauważają przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku.

Więcej w trójmiejskiej Wyborczej

Poznań przyjmie Czeczenów oraz Syryjczyków?

2018/09/19

Choć przez długi czas władze Poznania jedynie na Facebooku deklarowały chęć przyjęcia uchodźców do stolicy Wielkopolski, teraz chcą przy współpracy z rządem sprowadzić sprowadzić osoby ubiegające się o azyl polityczny w naszym kraju. Wśród nich największy odsetek stanowią Czeczeni. Samorządowi pomoże w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Już niedługo na poznańskie uczelnie może też trafić grupa studentów z Syrii. – Prezydenci Jaśkowiak i Solarski niedawno odbyli w tej sprawie rozmowę z wiceministrem Szynkowskim vel Sękiem. Ponowili chęć przyjęcia w Poznaniu uchodźców, w oparciu i w ramach współpracy z administracją rządową – mówi Hanna Surma, rzecznik urzędu miasta.

Ale to nie jedyny pomysł na sprowadzenia uchodźców do Poznania. Na początku roku z inicjatywą ufundowania stypendiów dla kilku syryjskich studentów wyszedł radny Platformy Obywatelskiej Marek Sternalski. Mówił wtedy, że mogliby oni rozpocząć naukę w Poznaniu wraz z początkiem roku akademickiego. Miasto w tej sprawie podjęło rozmowy z Caritas Polska oraz uczelniami.

Więcej w Głosie Wielkopolskim

Podróżnicy napisali mocny list do Cejrowskiego

2018/09/15

Znani podróżnicy napisali do Wojciecha Cejrowskiego. Poprosili o zmianę narracji jego powieści w celu okazania większego szacunku ich bohaterom. Ponieważ nie odpowiedział na apel, opublikowali mocny list otwarty. Podpisało się pod nim 170 podróżników, w tym takie sławy, jak Elżbieta Dzikowska czy Agata Tuszyńska. Głównym zarzutem jaki polscy podróżnicy stawiają Wojciechowi Cejrowskiemu jest fakt, że – jak można wywnioskować z argumentacji – prezentuje on postawę europocentryczną i często uważa się za lepszego od ludzi z innych części świata.

„Podaj dalej i pomóż nam dotrzeć do Wojciecha Cejrowskiego, jeśli tak samo jak my, ponad 170 podpisanych tu polskich podróżników i dziennikarzy jesteś zmęczona/y obrażaniem i wyśmiewaniem ludzi za ich inność i odmienność” – czytamy. „Kiedy wybieramy się w podróż, żeby poznawać inne miejsca, ludzi i kultury – ot, po prostu jako podróżnicy – zabieramy ze sobą nie tylko ciekawość, ale też empatię i właśnie szacunek. Nie czujemy się lepszymi, bo jesteśmy z Europy. Nie mówimy, że nie kolegujemy się z innowiercami, bo to niebezpieczne. Nie wspieramy podziałów i dyktatur” – piszą podróżnicy.

Więcej w natemat.pl

Analiza przypadku Międlara

2018/09/14

Były ksiądz opowiada o „pasywnym, żydowskim motłochu” w przestrzeni publicznej niepokojony tylko przez garstkę protestujących. W tym czasie dochodzenia w jego sprawie są przenoszone, umarzane i wszczynane ponownie. Jeżeli państwo kluczy w tak skrajnych przypadkach, to czy w ogóle możemy w Polsce mówić o walce z antysemityzmem za pomocą prawa? Jakub Szymczak z oko.press analizuje przypadek Jacka Międlara, przywołuje interwencje posłanki Scheuring – Wielgus i Otwartej Rzeczpospolitej. A całość komentuje m. in. dr Aleksandra Gliszczyńska – Grabias – członkini naszej Rady Programowej.

Tekst J. Szymczaka w oko.press

Małopolska kurator: „Dzieci, brońcie się przed islamem”

2018/09/14

– Co to jest? Nawoływanie do wojny religijnej? – pytają nauczyciele. „Potem się dziwimy, że dzieci muzułmanów żyjących w Polsce mają w szkole przes…e” – pisze publicysta katolickiego portalu Deon. To reakcje na słowa kurator Barbary Nowak skierowane do uczniów II LO w Krakowie. Najpierw msza w kościele Mariackim, potem uroczyste ślubowanie klas pierwszych na Rynku Głównym, wreszcie spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, który na dziedzińcu szkoły odsłonił pomnik upamiętniający wiktorię wiedeńską (miniaturę tego, którego Austriacy nie chcą na Kahlenbergu) – tak społeczność II LO im. Króla Jana III Sobieskiego świętowała we wtorek 335. rocznicę bitwy pod Wiedniem.

„Patron waszej szkoły to wspaniały król, który potrafił obronić całą Europę przed islamem. Musicie brać z niego przykład (…). Życzę wam odwagi w przyznawaniu się do polskości i do Boga (…). Bądźcie wierni Polsce i wierni Bogu” – powiedziała ślubującym pierwszakom małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Więcej w Wyborczej

Jak gdańscy licealiści widzą imigrantów?

2018/09/14
Brazylia, Uzbekistan, Irak, Indie, Białoruś – z imigrantami z tych krajów mieszkającymi obecnie w Gdańsku spotkali się uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Nastolatkowie postanowili sprawdzić, co kieruje ludźmi, którzy decydują się na zmianę miejsca, w którym żyją i jak obcokrajowcy czują się w Polsce. W projekcie „Obcy stają się przyjaciółmi” licealistom pomagali ich rówieśnicy z niemieckiego Bremervaven w ramach wymiany międzyszkolnej. „Obcy stają się przyjaciółmi. Drogi z daleka do Gdańska i Bremerhaven” – to tytuł projektu realizowanego przez V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku i Lloyd-Gymnasium Bremerhaven.
Nowe spojrzenie na obcokrajowców gdańskim licealistom pokazali też ich rówieśnicy z Niemiec. – W Niemczech na pewno jest więcej imigrantów niż w Polsce. To widać nawet po uczniach, bo oni sami są imigrantami. W szkołach mają specjalne klasy dla dzieci imigrantów, żeby mogły się uczyć języka niemieckiego – mówi Maja Dobrzyńska, uczennica V LO.

Właśnie z uczniami, którzy chodzą do klas imigrantów w Bremerhaven w kolejnym etapie projektu będą spotykać się gdańscy licealiści. – Sprawdzili się świetnie, mają bardzo dużo materiału do nauki, a mimo to są w stanie poświęcić swój czas uczniom z wymiany i przygotować cały projekt. Wśród naszych uczniów w ogóle nie widać zachowań nietolerancji, mogą być wzorami, fajnie by było, gdyby zarażali rówieśników – przyznaje Ewa Gorycka.

Więcej na nauka.trojmiasto.pl

Rasistowski atak w Rawiczu

2018/09/12

Do zdarzenia doszło 9 września po godzinie 21. – Grupa osób słownie zaatakowała obywatela Białorusi. Krzyczeli „Polska dla Polaków”, kazali wracać mu do kraju. Oczywiście wszystko było przekazane w sposób bardziej wulgarny – relacjonuje w rozmowie z Onetem asp. sztab. Beata Jarczewska, rzeczniczka prasowa policji w Rawiczu. Zaatakowany mężczyzna próbował oddalić się od agresorów, ale ci nie odpuszczali.

Dobiegło do niego dwóch nastolatków, zaczęli go bić i kopać po całym ciele. Dołączyła do nich kobieta. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane przez policję i usłyszały zarzuty z art. 119 Kodeksu karnego – mówi Jarczewska. – 46-latka najbliższe miesiące może spędzić w areszcie – dzisiaj sąd rozpatrzy wniosek prokuratury o zastosowanie wobec niej aresztu tymczasowego m.in. z uwagi na to, że dopuściła się swojego czynu w recydywie. 17-latek został objęty dozorem policyjnym, a 16-latek odpowie przed sądem rodzinnym.

Źródło: poznan.onet.pl

Umorzone postępowanie ws. ataku na „14 kobiet z mostu”

2018/09/11

Prokuratura uznała, że pobicie kobiet na Marszu Niepodległości nie naruszyło interesu społecznego i umorzyła wniosek o ściganie agresywnych nacjonalistów. Narodowcy tylko „okazywali niezadowolenie”. „To bezpośredni dowód na przyzwolenie wobec działań skrajnej prawicy” – mówi antyfaszystowska działaczka Zofia Marcinek. „Chyba nigdy nie czułam się aż tak wykluczona przez moje państwo, które «nie widzi interesu społecznego» w ściganiu tych, co lżą, kopią, szarpią i opluwają swoich współobywateli pod flagą biało-czerwoną” – mówi OKO.press Elżbieta Podleśna.

Prokuratura umorzyła postępowanie wobec uczestników Marszu Niepodległości, którzy bili, deptali i opluwali kobiety, protestujące podczas demonstracji nacjonalistów – informuje OKO.Press Podleśna. 49-letnia psychoterapeutka wraz z grupą Obywatelek RP i członkiń Warszawskiego Strajku Kobiet w Święto Niepodległości 2017 roku stanęła na trasie na trasie przemarszu z transparentem „Stop faszyzmowi”.

Wobec uczestniczek wciąż toczy się postępowanie za zakłócenie Marszu Niepodległości. Antyfaszystowskie wystąpienie było nielegalne, gdyż nowelizacja ustawy o zgromadzeniach wprowadzona przez PiS zabrania organizowania kontrdemonstracji w promieniu 100 metrów od wydarzenia.

Więcej w oko.press

Nowelizację kodeksu karnego w zakresie propagowania faszyzmu i komuznimu

2018/09/06

Rząd chce karać za oddawanie czci zbrodniarzom i zakazać nie tylko propagowania faszyzmu, ale także komunizmu – podaje w czwartek „Rzeczpospolita”.

Oddawanie czci Hitlerowi stanie się czynem zabronionym. Nowelizację kodeksu karnego w tym zakresie planuje rząd. Zmiana prawa jest efektem afery z udziałem nazistów z Wodzisławia Śląskiego oraz pokłosie reportażu w TVN – na którym przedstawieni zostali naziści ze stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, którzy świętowali w tej miejscowości urodziny Hitlera, używając m.in. flag ze swastykami, ołtarzyka ku czci wodza III Rzeszy, płonącej drewnianej swastyki.

Po emisji reportażu szef MSWiA Joachim Brudziński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o powołanie Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu i Innych Ustrojów Totalitarnych. 3 lipca zespół wysłał do Kancelarii Premiera sprawozdanie końcowe z rekomendacjami zmiany prawa.

Więcej na: wiadomosci.dziennik.pl

Staną przed sądem za nawoływanie do nienawiści

2018/09/06

„Brudasow wrzucic do wisly albo zagazowac jak hitler żydów”, „do wora z jeb. cygańskim ścierwem…” – pisały na jednym z lokalnych portali trzy osoby, komentując pobicie 23-letniego mieszkańca Świebodzic i jego brata. Teraz staną przed sądem za nawoływanie do nienawiści.

Do pobicia 23-letniego Daniela i jego starszego brata doszło w nocy z 24 na 25 grudnia ubiegłego roku przy ulicy Szkolnej w Świebodzicach. Po tym, jak napisał o tym jeden z lokalnych portali internetowych, na Romów wylała się fala hejtu. „Mniejszosc narodowa zostaje zawsze bez kary brudasow wrzucic do wisly albo zagazowac jak hitler żydów”, „do wora z jeb… cyganskim scierwem…” [pisownia oryginalna] – pisali hejterzy i wyzywali Romów m.in. od „czarnuchów”.

– Nie mamy wątpliwości, że są to przestępstwa mające znamiona mowy nienawiści, które należy piętnować z całą stanowczością – mówi serwisowi Doba.pl Marcin Witkowski, prokurator rejonowy w Wałbrzychu.

Więcej na: wroclaw.wyborcza.pl

Zatrzymany w sprawie zakłócenia tęczowego pikniku w Szczecinie

2018/09/05

Policja ustaliła personalia jednego z mężczyzn, który w niedzielę miał zaatakować uczestników pikniku na ul. Rayskiego w Szczecinie. Mężczyźni mieli zniszczyć tęczowe dekoracje i obrażać uczestników imprezy, którą organizowały Stowarzyszenie Równość na Fali oraz Lambda Szczecin.

25-latek odpowie przed sądem za naruszenie legalnego zgromadzenia oraz uszkodzenie mienia. – Funkcjonariusze wciąż prowadzą działania mające na celu ustalenie pozostałych mężczyzn biorących udział w incydencie – przekonuje nadkom.

Policja przyjęła także zawiadomienie o zniesławieniu przez mężczyzn jednego z uczestników zgromadzenia. Dokumenty w tej sprawie zostały przekazane prokuraturze, która ma ocenić i zdecydować o ewentualnym postępowaniu w tej sprawie. Nie wiadomo, o które słowa wypowiedziane przez agresorów chodzi. Na nagraniu słychać jak wielokrotnie i w różny sposób obrażają uczestników imprezy, także  wulgarnie opisując mniejszości seksualne.

Więcej na: tvn24.pl

ohistorie.eu

2018/09/03

Wiosną 2017 r. grupa lubelskich historyków zaniepokojonych nasilającymi się ingerencjami w sposób prowadzenia badań naukowych, ignorowaniem głosu środowiska, a także personalnymi atakami na niektórych kolegów, zainicjowała cykliczne spotkania i środowiskowe dyskusje. Z czasem pojawił się pomysł utworzenia portalu internetowego dedykowanego obecności historii zarówno w Akademii, jak i w sferze publicznej. Ideę zrealizowało Towarzystwo Historiograficzne – Koło w Lublinie, a niezmiernie ważnej pomocy udzielił Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Wśród inicjatorów znajdują się badaczki i badacze reprezentujący różne ośrodki naukowe i różne dziedziny wiedzy. Zespół ma w swoim gronie historyków specjalizujących się w epokach najnowszych, ale także badaczy przekraczających ramy jednej dyscypliny i poszukujących nowych ujęć metodologicznych.

Zachęcamy do śledzenia strony ohistorie.eu i szczególnie polecamy recenzję z popularnego w Internecie filmiku „Niezwyciężeni”.

Rasistowskie zamieszki w Niemczech

2018/08/28

Nad ranem w niedzielę w saksońskim Chemnitz Arabowie zadźgali Niemca. W poniedziałek policja nie była w stanie poradzić sobie z tłumem neonazistów. Tysiące ludzi stało na chodnikach w śródmieściu Chemnitz, trzeciego co do wielkości miasta wschodnioniemieckiej Saksonii, i wykrzykiwało rasistowskie slogany.

Słowa „Ausländer raus” – cudzoziemcy precz – padały na okrągło. Ludzie skupili się wokół pomnika Karola Marksa, monumentu wzniesionego w czasach NRD, gdy miasto przemianowano na Karl-Marx-Stadt, i wzdłuż betonowych budynków przy Strasse der Nationen, głównej miejskiej alei. Trzymali w dłoniach niemieckie flagi. A w stronę policjantów oddzielających ich od kontrdemonstrantów z lewicy leciały nie tylko wyzwiska, ale też kamienie i petardy.

Prawicowcy nieustannie podnosili ręce w nazistowskim pozdrowieniu. W Niemczech za ten gest można pójść do więzienia nawet na trzy lata. Ale policja nie reagowała. Kilkanaście godzin później niemieckie media pisały z oburzeniem, że do miasta ściągnięto zbyt mało funkcjonariuszy. Było ich 600, demonstrantów aż 6 tys.

Więcej na: wyborcza.pl

Rasista w barze z kebabem zatrzymany przez poznańską policję

2018/08/28
Awantura w barze z kebabem zaczęła się, gdy jeden z klientów stwierdził, że dostał inny posiłek, niż zamawiał. Właściciel lokalu, obywatel Bangladeszu, nie chciał jednak uwzględnić reklamacji. Uważał, że zamówienie zrealizował właściwie. Klient nazwał go wtedy „czarną małpą” i „czarną świnią”. Po wyjściu z baru rzucił też butelką w szybę, ale jej nie wybił.
Sprawcą okazał się 26-latek z Poznania. Odpowie za znieważenie obywatela Bangladeszu na tle rasistowskim. Mężczyzna przyznał się do winy i chce poddać się karze bez procesu.
Więcej na: poznan.wyborcza.pl

Prezydent USA rozpowszechnia rasistowską teorię spiskową o „ludobójstwie białych” w RPA

2018/08/27

„Poprosiłem sekretarza stanu Pompeo, by przyjrzał się odbieraniu ziemi, wywłaszczeniom i zabijaniu farmerów na dużą skalę w Afryce Południowej” – zatweetował prezydent USA 22 sierpnia. Donald Trump regularnie mija się z prawdą, jednak wpis o ludobójstwie białych farmerów potraktowano nadzwyczaj poważnie: przez kolejne dni czołowe media, nie tylko w USA, poświęcały mu spore analizy.

Teoria o „ludobójstwie białych” od dawna ma stałe miejsce w narracji skrajnej prawicy. Głosi ona istnienie spisku, czy też spisków, mających na celu wyparcie białej ludności przez kolorową. Afryka Południowa i Zimbabwe pełnią tu role raju utraconego – i przykładu, jaki los czeka białych, jeśli oddadzą władzę tam, gdzie jeszcze tego nie zrobili.

Nie jest to tylko niewinna gadanina. 17 czerwca 2015 r. Dylann Roof zmasakrował wiernych w kościele dla czarnych w Charleston. Ten dwudziestoletni faszysta, bez związków z Afryką, uważał, że „czarni przejmują świat”, i miał obsesję przywrócenia rządów białych w Rodezji (dawna nazwa Zimbabwe). Prowadził stronę internetową „Ostatni Rodezyjczyk”.

Więcej na: wyborcza.pl

Zarzuty za propagowanie faszyzmu

2018/08/25

Zakończyło się śledztwo w sprawie propagowania faszyzmu przez mieszkańców Kalisza. Oskarżeni to 45 i 36-letni mieszkańcy miasta. Jeden z nich związany jest z tutejszym środowiskiem narodowców. I żaden nie przyznaje się do propagowania faszyzmu.  Zdjęcia z wyciągniętymi przez nich do góry rękoma oraz flagą, na której widnieje krzyż celtycki w ubiegłym roku trafiły do sieci, a sprawa do prokuratury, która właśnie skierowała akt oskarżenia do sądu. Mężczyznom grożą dwa lata pozbawienia wolności.

– Analiza zdjęcia, przepisów i orzecznictwa w tej sprawie pozwoliła na stwierdzenie, że sam gest wykonany w miejscu publicznym przed innymi osobami, a później opublikowany na profilu społecznościowym, do którego dostęp miała niezliczona ilość osób jest propagowaniem faszyzmu – powiedział Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Więcej na: faktykaliskie.pl

Facebook walczy z dyskryminacją

2018/08/23

Reklamodawcy nie będą mogli dłużej ukrywać na Facebooku swoich reklam przed osobami zainteresowanymi takimi tematami, jak np. Pascha, ewangelicyzm, kultura rdzennych Amerykanów, kultura islamu czy buddyzm. Facebook usuwa ponad 5 tys. opcji targetowania. Jak tłumaczy, mogły być one wykorzystywane do wykluczenia niektórych grup etnicznych czy wyznaniowych.

Na przykład firmy, które nie chciały zwracać się z przekazem do żydów, mogły wykluczyć osoby zainteresowane Paschą z grona odbiorców reklamy. Z kolei właściciel, który nie chciał wynajmować mieszkania rdzennym Amerykanom, mógł wykluczyć tę grupę.

Teraz te opcje znikną. Większość z nich ma zostać usunięta jesienią. Na swoim blogu Facebook tłumaczy, że celem działań jest uchronienie internautów przed dyskryminacją.

Więcej na: marketingprzykawie.pl

Internetowy hejt reakcją na spot o problemie z rasizmem

2018/08/22

Miasto Stołeczne Warszawa opublikowało spot promujący Warszawskie Dni Różnorodności. Ma pokazywać, jak powinno się reagować na przejawy rasizmu i dyskryminacji w komunikacji miejskiej.

Scenka spotu rozgrywa się w autobusie. Podróżuje nim kilka osób, w tym młody chłopak-obcokrajowiec. Ma ze sobą czarną sportową torbę. W pewnym momencie zostaje zaczepiony przez starszego mężczyznę: „Co tam masz: kebaby czy bombę?” – słyszymy. Gdy chłopak nie reaguje, zaczepki ze strony mężczyzny są kontynuowane: „Nie rozumiesz po polsku? Allah Akbar! Habibi! Falafel!” – krzyczy mężczyzna. W końcu obcokrajowiec odpowiada po polsku: „Rozumiem”.”Ciapaty, a jednak Polak” – starszy mężczyzna zbliża się do obcokrajowca i kontynuuje wyzywanie go.

Spot opublikowano na fanpage’u miasta. Choć nie zabrakło pod nim także pozytywnych reakcji internautów, komentarze zostały zdominowane przez hejt na obcokrajowców. Na wrogie komentarze odpowiadali przedstawiciele miasta.

Więcej na: metrowarszawa.gazeta.pl

Kandydat na prezydenta Warszawy twierdzi, że nie chce ksenofobii i rasizmu w stolicy

2018/08/21

Patryk Jaki zapewnił, że „nigdy nie pozwoli”, by podczas warszawskiej parady równości jej uczestnicy byli nazywani „sodomitami”. Kandydat na prezydenta stolicy Polski zapewnił też, że razem z prezenterką TVN24 mogą „przybić sobie piątkę” w temacie piętnowania rasistowskich czy ksenofobicznych haseł wznoszonych podczas przemarszów w Warszawie.

– Jak pokazaliście materiał o faszystach spotykających się w lesie, to ja pierwszy złożyłem wniosek o delegalizację tej organizacji. To my sprawiliśmy, że od razu zostali aresztowani, a nie poprzednie władze. I tak samo bezwzględnie będę postępował, jak będę prezydentem Warszawy – stwierdził. Pytany jednak o poparcie pomysłu delegalizacji ONR powiedział, że chce, by Warszawa była „miastem wolności”. Zapewnił, że podczas warszawskiej parady równości nikt nie usłyszy, że jest „sodomitą”. – Absolutnie. Ja nigdy na to nie pozwolę – podkreślił.

Więcej na: wiadomosci.wp.pl

„Sendlerowa. W ukryciu” – Anna Bikont nominowana do nagrody Nike 2018

2018/08/21

To był rok ważnych i zaskakujących biografii (…). Ale tylko jedna z nich istotnie przemieniła obraz swojej bohaterki. I do tego zrobiła coś właściwie niemożliwego: rozłożyła na kawałki jej mit, a jednocześnie ocaliła ukrytego w nim człowieka. Bałem się książki Anny Bikont.

Przecież potrzebujemy opowieści o Irenie Sendlerowej ratującej tysiące żydowskich dzieci (kilkoro z nich jest bohaterami książki, to ich oczami przyglądamy się głównej bohaterce), jak punktu oparcia na coraz precyzyjniej zrekonstruowanej, a dzięki temu coraz mniej jednoznacznej mapie Zagłady. Potrzebujemy jej jak alibi. Jak terapeutycznej baśni. A co, jeśli pod jej wygładzoną powierzchnią biografka znalazła skazy, konfabulacje, niejednoznaczności? Paweł Goźliński

1. Jak zachęciłaby pani do przeczytania pani nominowanej książki kogoś, kto jeszcze po nią nie sięgnął?

(…) To książka ponad podziałami: i dla tych, którzy z empatią myślą o wymordowanych na tej ziemi żydowskich współobywatelach, i dla antysemitów, którzy powinni trzymać rękę na pulsie, „co ta Żydowica Bikont napluła na naród polski”.

2. Bez kogo/czego tej książki by nie było?

Bez dzieci zamordowanych w Holocauście. O nich chciałam napisać książkę, ale to okazało się zbyt trudne. Jest o uratowanych, jednak to tamci są jej prawdziwymi bohaterami.

Więcej na: wyborcza.pl

Spotkanie przy dębie tolerancji

2018/08/19

16 lat temu na placu Słowiańskim w Elblągu posadzono dąb (drzewo tolerancji) upamiętniający Marka Kotańskiego. W niedzielę 19 sierpnia pod tym dębem w rocznicę śmierci „Kotana” spotkali się elblążanie.

Wyjątkowa i barwna postać obok której nie można było przejść obojętnie, Marek Kotański, zmarł 19 sierpnia 2002 w Warszawie. Grupa ‘’Rozmawiajmy o Demokracji’’ zaprosiła wszystkich elblążan w 16. rocznicę śmierci Marka Kotańskiego na spotkanie pod hasłem Tolerancja.
Tolerancja i miłość osób odtrąconych przez społeczeństwo to wartości ponadczasowe i takie które towarzyszyły całej społecznikowskiej drodze Marka.

Więcej na: portel.pl 

Czy Poznań jest już miastem równości?

2018/08/19
To był mały jubileusz i wielki sukces. W ostatnią sobotę przez Poznań przeszedł XV Marsz Równości – korowód kilku tysięcy ludzi, którzy nie dzielą bliźnich na lepszych czy gorszych ze względu na ich orientację seksualną.

Oczywiście możemy się zżymać – słusznie – że Marsz Równości poprzedził skandal z tęczowymi flagami na tramwajach, które, gdyby umiały śpiewać, mogłyby zanucić za Beatą Kozidrak – „pojawiam się i znikam…”. Możemy się zżymać – słusznie – na haniebne materiały o Marszu Równości w poznańskiej TVP. Ale ten Marsz Równości to naprawdę wielki sukces Poznania ostatnich lat. Nie wierzycie? No to szybki powrót do przeszłości.

Więcej na: poznan.wyborcza.pl

Krótki sprawdzian wiedzy na temat imigracji

2018/08/18

Czy wiesz mniej więcej, ilu jest w Polsce imigrantów, skąd przybyli, ilu z nich żyje w ubóstwie, a ilu jest bezrobotnych? Nie? Nie jesteś wyjątkiem. Mimo tego miliony wyborców i wyborczyń na całym Zachodzie mają już dobrze wyrobione, negatywne zdanie na temat imigracji i imigrantów. Populistyczni politycy wykorzystali to przekucia bezprecedensowej szarży politycznej na kolejne wyborcze sukcesy. Tymczasem postrzeganie imigracji przez ludzi zupełnie nie pokrywa się z rzeczywistością, czego dowiodły badania Stefanie Stantchevej z Uniwersytetu Harvarda.

CAMBRIDGE – Ciekawe, czy gdyby Francja zapragnęła podarować Stanom Zjednoczonym Statuę Wolności dzisiaj, to czy Amerykanie nadal utożsamialiby się z wyrytym na niej przesłaniem: „Dajcie mi tylko swoich biednych tłumy całe, obejmę ich gościnnie mymi ramionami”(Nowy Kolos Rodyjski, tłum. W. Dalasz)? Mając na uwadze pogłębiającą podziały debatę na temat polityki imigracyjnej należy przypuszczać, że wielu Amerykanów raczej wolałoby zatrzasnąć dziś owym biednym tłumom „złote bramy” tuż przed nosem.

Nie tylko plany wybudowania prawdziwego muru na granicy z Meksykiem spolaryzowały Amerykanów. Amerykański Sąd Najwyższy utrzymał w mocy dekret prezydenta, zakazujący podróżowania do USA z wybranych (głównie muzułmańskich) krajów (plus z Korei Północnej i Wenezueli) mimo, że sądy niższej instancji zakwestionowały poprzednie wersje dekretu jako dyskryminujące na tle religijnym. Przez całe lato nagłówki prasowe donosiły o kolejnych, poruszających historiach dzieci migrantów, siłą odbieranych rodzicom na amerykańsko-meksykańskiej granicy i przetrzymywanych w klatkach.

Sytuacja w Europie nie jest o wiele lepsza. Jednym z motorów napędowych brytyjskiego wyjścia z Unii Europejskiej była wizja końca swobodnego przepływu osób i „odzyskania kontroli” nad granicami tego kraju. Zaś od 2015 roku, kiedy to do Europy przybył milion uchodźców uciekających z piekła walk na Bliskim Wschodzie, wiadomości w mediach były regularnie zdominowane przez obrazy migrantów skoszarowanych w przypominających zagrody obozach przejściowych albo tonących w morzu.

Razem z moimi współpracownikami z Uniwersytetu Harvarda Alberto Alesiną i Armando Miano przeprowadziliśmy niedawno badania wśród 22,5 tys. respondentów – rodowitych Francuzów, Niemców, Włochów, Szwedów, Brytyjczyków i Amerykanów. Okazało się, że znaczna część debaty politycznej na temat imigracji rozgrywa się w świecie dezinformacji.

Więcej na: krytykapolityczna.pl

Wnioski o ukaranie narodowców

2018/08/17

Marsz organizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską w rocznicę Bitwy Warszawskiej przeszedł Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. Po kilkunastu minutach na trasie przemarszu pojawili się antyfaszyści. Kilkadziesiąt osób usiadło przed czołem pochodu. Mieli ze sobą transparenty z hasłami: „Warszawa wolna od faszyzmu”, „Nacjonalizm to nie patriotyzm” i „Faszyzm nie przejdzie”. Policja nawoływała zgromadzonych do rozejścia się, ale nikt nie zareagował. Funkcjonariusze przystąpili więc do wynoszenia kontrmanifestantów z trasy przemarszu. Wtedy doszło do przepychanek.

Ostatecznie pochód narodowców skręcił w Foksal i wrócił na Nowy Świat ul. Ordynacką. Przed placem Zamkowym doszło jeszcze do kilku mniejszych prób zablokowania marszu, ale antyfaszyści byli błyskawicznie usuwani z ulicy przez policję. W piątek mundurowi podsumowali zgromadzenie. – Wnioski do sądu o ukaranie będą skierowane wobec 65 osób. Mówimy przede wszystkim o przeszkadzaniu w przebiegu legalnego zgromadzenia – informuje Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Więcej na: warszawa.wyborcza.pl

Wniosek o delegalizację ONR

2018/08/17
– Miarka się przebrała. Kolejny raz daty święte dla warszawiaków są bezczeszczone przez ONR. Składam wniosek do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o delegalizację ONR – powiedział Rafał Trzaskowski na konferencji przed pomnikiem Armii Krajowej przed Sejmem.

Konferencję zwołał w związku z marszem zorganizowanym przez ONR w Warszawie 15 sierpnia.

Pochód miał przejść Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. Rozbrzmiewały hasła: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Śmierć wrogom ojczyzny” czy „Nie tęczowa, nie czerwona, tylko Polska narodowa”. W ten sposób nacjonaliści świętowali 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Kilkadziesiąt osób próbowało blokować marsz. To się nie udało, policjanci siłą wynosili protestujących z tłumu. Ostatecznie przeprowadzili narodowców inną trasą.

Więcej na: warszawa.wyborcza.pl

„Przepis na tolerancję”

2018/08/16
W Zakopanem w dniach 8 – 14 sierpnia odbyła się wymiana młodzieży w ramach programu Erasmus+, akcja A1. Projekt zatytułowany „Przepis na tolerancję” został przygotowany przez Stowrzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin z Żychlina w województwie łódzkim i wzięły w nim udział grupy partnerskie z Polski, Litwy, Portugalii i Włoch.
Jak wskazuje tytuł projektu, jego celem jest uczenie się tolerancji poprzez wspólne gotowanie oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu młodzieży pochodzącej z małych prowincjonalnych miasteczek w Polsce, na Litwie, Portugalii i Włoszech. Pozostałe cele projektu to: uczenie tolerancji dla inności i poszanowania praw człowieka, włączenie młodzieży z mniejszymi szansami i jej aktywne uczestnictwo, promowanie różnorodności i dialogu międzykulturowego oraz propagowanie kreatywności i przedsiębiorczości.
Metody i formy pracy obejmowały warsztaty dotyczące sposobów rozwijania tolerancji i gotowości do kompromisu, określenia własnej tożsamości, atmosfery współodpowiedzialności i współpracy w grupie. Projekt zawierał różne metody i techniki uczenia się pozaformalnego: wspólne zajęcia kulinarne, dyskusje, warsztaty, dyskusje, gry i zabawy integracyjne, zajęcia interkulturowe.
Więcej na: 24tp.pl

Plakat Mariny Abramović – politycy włoskiej prawicy nawołują do bojkotu

2018/08/16

Marina Abramović, urodzona w Belgradzie artystka intermedialna, nigdy nie stroniła od kontrowersji. Na scenie zadawała  sobie ból, w wywiadach opowiadała otwarcie o trzech aborcjach, które przeszła. Mogłoby się wydawać, że zaprojektowanie plakatu na pięćdziesiąte regaty, które odbędą się w październiku w Zatoce Triesteńskiej, nie stwarza wiele możliwości wstrząśnięcia publiką. Ale Marinie to się udało.

Na plakacie umieściła samą siebie trzymającą białą flagę z napisem „We’re all in the same boat” (związek frazeologiczny oznaczający dosłownie: jesteśmy w tej samej łodzi, w przenośni: dzielimy ten sam los). Gdy organizatorzy odsłonili plakat w lipcu, powiedzieli, że hasło jest uniwersalne i nawołuje do troski o środowisko.

 Prawicowi politycy od razu podnieśli alarm twierdząc , że serbska artystka wykorzystuje regaty do „politycznej propagandy” i popierania uchodźców.

Więcej na: wysokieobcasy.pl

75. rocznica powstania w getcie białostockim

2018/08/16
„Kiriat Białystok” – to tytuł plenerowej wystawy zdjęć, którą od wtorku (14 sierpnia) można oglądać w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim, . Ekspozycja stanowi jedno z wielu wydarzeń, które odbywają się z tej okazji – pod wspólnym tytułem „Białystok pamięta”.

W tekście dołączonym do ekspozycji można przeczytać: „Ponad 70 lat temu, grupa ocalonych z Holocaustu i rozproszonych po całym świecie białostockich Żydów rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na budowę osiedla. Osiedle miało być ich domem, stworzonym w nowym miejscu ale zachowującym świat jaki znali z Polski. Świat, któremu na imię Białystok”.

Więcej na: bialystok.wyborcza.pl 

Brytyjska Partia Pracy – do oskarżeń o antysemityzm dochodzą zarzuty o wspieranie terrorystów

2018/08/15

Brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid ocenił, że lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn powinien ustąpić ze stanowiska po tym, jak media opisały jego wizytę na grobach palestyńskich terrorystów z organizacji Czarny Wrzesień.

W sobotę „Daily Mail” opublikował zrobione w roku 2014 zdjęcia, przedstawiające Corbyna na cmentarzu w Tunezji. Gazeta napisała, że podczas swojej wizyty polityk złożył wieniec przed pomnikiem, poświęconym trzem terrorystom odpowiedzialnych za atak na wioskę olimpijską podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku. W zamachu zginęło 11 izraelskich sportowców.

Partia Pracy odpowiedziała na zarzuty tłumacząc, że Corbyn jedynie oddał hołd ofiarom izraelskiego nalotu na siedzibę Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Tunisie, a nie terrorystom. „Daily Mail” argumentował jednak, że wizyta ich reportera na cmentarzu potwierdziła, że oba pomniki znajdują się kilkanaście metrów od siebie, a zdjęcia przedstawiające lidera opozycji z wieńcem zostały wykonane przed tym poświęconym palestyńskim zamachowcom.

Więcej na: nczas.com

Internauci z petycją „przeciwko mowie nienawiści”

2018/08/15

Na stronie petycjeonline.com przygotowane zostało pismo, którego autorzy wyrazili „stanowczy sprzeciw wobec wulgarnych, agresywnych i obraźliwych słów, których użyto w materiale TVP Poznań z dnia 10 sierpnia 2018”. W petycji napisano również, że „te prostackie sformułowania obce są kulturze dyskusji kraju, który szanuje wszystkich obywateli, bez względu na ich orientacje seksualną, wyznanie, czy światopogląd”.

Reporterka Anna Molska przygotowała dla poznańskiego oddziału TVP materiał na temat inicjatywy środowisk LGBT, w którym stwierdzono, że „według specjalistów u podstaw homoseksualizmu leży zaburzenie tożsamości płciowej, będące dramatem człowieka”, a także, że „Marsz Równości to swoista promocja takich zaburzeń”. Dodano też, że „środowisko LGBT nieinwazyjnie, krok po kroku przemyca kolejne kontrowersje na takich wydarzeniach tak, że tego nie zauważamy”.

Autorzy petycji zwrócili się do przedstawicieli TVP z następującym stanowiskiem: „Różnice światopoglądowe, czy polityczne nie usprawiedliwiają agresji, której dopuszcza się TVP Poznań we wskazanym materiale. Nigdy nie odpowiemy Państwu tym samym językiem, ale zawsze będziemy sprzeciwiać się mowie nienawiści, gdy będą jej Państwo używać”

Więcej na: wiadomosci.onet.pl