Otwarta brama polski english

Monitoring

Nobliści apelują o walkę z mową nienawiści

2017/02/06

Wezwaniem do walki z plagami dręczącymi ludzkość zakończył się w Bogocie XVI Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla poświęcony obronie praw człowieka na świecie przeciwko „mowie nienawiści” na tle uprzedzeń etnicznych, rasowych, religijnych. Deklaracja końcowa szczytu, „Karta z Kolumbii”, odczytana w sobotę przez prezydenta tego kraju Juana Manuela Santosa, wzywa rządy, społeczeństwa obywatelskie i młodzież do działań na rzecz wyeliminowania broni jądrowej, min przeciwpiechotnych, handlu narkotykami i korupcji oraz „mowy nienawiści” w stosunkach między ludźmi.

Jej źródła – podkreśla deklaracja – to dyskryminacja na tle etnicznym, rasowym i religijnym, a także wynikająca ze stosunku do niepełnosprawności. W obradach ponad 600 uczestników szczytu w Bogocie uczestniczył laureat pokojowego Nobla z 1983 roku, były prezydent Lech Wałęsa.

Więcej w Gazecie Prawnej.

Wyrok w zawieszeniu za pobicie Tunezyjczyka

2017/02/04

Pod koniec lipca Mohamed H. wraz z żoną zostali napadnięci na ul. Najświętszej Marii Panny w Legnicy. Jak podaje portal lca.pl, skazany Michał Ł. na początku głośno obrażał Tunezyjczyka, następnie chciał namówić kolegów, aby wspólnie zaatakowali Mohameda. Kiedy koledzy siedzący w pobliskim lokalu odmówili mu pomocy, Michał Ł. podbiegł do Tunezyjczyka, zadał mu kilka ciosów pięścią i uderzył butelką.

Zatrzymany przez policję Michał Ł. przyznał się do winy, ale zaprzeczył, że jego atak miał kontekst rasistowski. Pod koniec stycznia Sąd Rejonowy w Legnicy skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Źródło: wyborcza.pl

Rząd nie zgodził się na przyjęcie uchodźców przez Sopot

2017/02/04

Polski rząd nie zgodził się, żeby Sopot przyjął do siebie 10 sierot z syryjskiego Aleppo – dowiaduje się Radio ZET. Powód? Resort tłumaczy to problemami z ustaleniem tożsamości uchodźców oraz zagrożeniem terrorystycznym. Problemy rodzi także samo przesiedlenie ludzi. Przed świętami władze Sopotu wysłały do premier Beaty Szydło prośbę o zgodę na sprowadzenie dzieci, których rodzice zginęli w Syrii. Jak ustalił reporter Radia ZET Przemek Taranek, wczoraj polski rząd przysłał odpowiedź odmowną.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski w rozmowie z reporterem Radia ZET powiedział, że w tej sytuacji będzie starać się o przyjęcie pięciorga dzieci z Syrii na pobyt czasowy. Miałyby one przyjechać do Sopotu na leczenie i rehabilitację. W sprowadzeniu dzieci i opiekunów pomoże Polska Misja Medyczna. Właśnie w tej sprawie prezydent Karnowski przyjechał do Krakowa, gdzie spotkał się z przedstawicielami organizacji. Polska Misja Medyczna jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która niesie pomoc medyczną bezpośrednio na terenie Syrii.

Więcej w Radiu Zet

Żydzi i muzułmanie pod jednym dachem

2017/02/03
Gdy w Victorii w Stanach Zjednoczonych spalił się tamtejszy meczet, ok. stu muzułmanów nie pozostało bez pomocy. Miejscowi żydzi zaprosili wyznawców Islamu do swojej synagogi. W teksańskim mieście Victoria żyje ok. 60 tys. osób. Jest tam wiele kościołów, ale także jedna synagoga. Był też meczet, ale kilka dni temu został niemal doszczętnie spalony w pożarze, który wybuchł w sobotę – informuje The Independent. Wcześniej budynek został zrabowany.

Miejscowi muzułmanie nie pozostali jednak bez pomocy. Zanim meczet nie zostanie odbudowany, będą mogli modlić się w synagodze. – Każdy zna tu każdego, znam wielu członków społeczności muzułmańskiej, współczujemy im. Gdy dzieje się takie nieszczęście, musimy trzymać się razem – mówi w rozmowie z „Forward” Robert Loeb, przedstawiciel gminy żydowskiej.

 – Członkowie żydowskiej społeczności przyszli do mojego domu i dali mi klucze do synagogi – relacjonuje Shahid Hasmi, muzułmanin.

Więcej na gazeta.pl

Swastyka na cmentarzu żydowskim

2017/02/02

Swastyka oraz liczby 14 i 88 na murze żydowskiego cmentarza w Tarnobrzegu. Miejscowi funkcjonariusze zostali zawiadomieni o sprawie, szukają wandala. Za propagowanie faszyzmu grożą nawet dwa lata więzienia. Pokeball na szczycie Ciemniaka. „Bezdennie głupie zachowanie” Na jednym z… czytaj dalej » O napisach na murze cmentarza policjanci zostali zawiadomieni w poniedziałek. – Wykonaliśmy dokumentację fotograficzną. To incydentalny przypadek, do chwili obecnej nie mieliśmy tego typu zgłoszeń – zaznacza Beata Jędraszewska-Wrona z tarnobrzeskiej policji.

Policjanci prowadzi postępowanie pod kątem propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści. Za to grożą nawet 2 lata więzienia.

Więcej na tvn24.pl

Wyrok za pobicie Czeczena

2017/02/02

Równo rok spędzi w więzieniu 26-letni Adam P., który 8 października 2016 roku na łomżyńskim skateparku zaatakował i ranił nożem Islama Mayrasultanova, pochodzącego z Czeczenii zawodnika MMA. Oprócz kary bezwzględnego więzienia sąd orzekł też obowiązek zapłaty na rzecz poszkodowanego 10 tys. złotych.

Sędzia Jolanta Małachowska nie miał żadnych wątpliwości co do winy oskarżonego Adama P. zarówno w kwestii tego, że to on zadał cios nożem Islamowi Mayrasultanovowi, jak też co do drugiego zarzutu – posiadania materiału wybuchowego. Jak stwierdziła w uzasadnieniu, oba punkty oskarżenia zostały udowodnione ponad wszelką wątpliwość, a oskarżony przyznał się do zarzucanych mu przestępstw.

Za każdy z dwóch czynów Sąd Okręgowy z Łomży orzekł karę 8 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, jednocześnie orzekając karę łączną w wymiarze 1 roku więzienia. Adam P. spędził już jednak w areszcie ponad 3,5 miesiąca, co zostało mu zaliczone na poczet kary. Sąd orzekł także obowiązek rekompensaty na rzecz poszkodowanego w wysokości 10 tys. złotych, które to skazany musi zapłacić w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku.

Więcej na portalu mylomza.pl

Prokuratura zajęła się Marszem Niepodległości

2017/01/27

Po tekście „Wyborczej” warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie hasła: „Uderz liberała, imigranta i pedała!” skandowanego podczas ostatniego Marszu Niepodległości. Nagranie z pochodu wskazuje, że intonował je prezes pomorskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej.Śledztwo 13 stycznia wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście. Dotyczy ostatniego Marszu Niepodległości, a konkretniej jednego z haseł skandowanych przez nacjonalistów. Gdy 11 listopada marsz przechodził w okolicach ronda de Gaulle’a, jego uczestnicy krzyczeli: „Uderz, uderz liberała, imigranta i pedała!”. Hasła do skandowania podawał im spiker jadący na pace samochodu z nagłośnieniem.

Skandujących ludzi można zobaczyć na nagraniu opublikowanym na YouTubie. Nagrał ich Maksymilian Wudecki z Warszawy, który wybrał się ma marsz, by pokazać go od środka. Przy rondzie de Gaulle’a uchwycił kolumnę działaczy Młodzieży Wszechpolskiej i jadący przed nimi samochód ze spikerem. Przy głośniejszych: „uderz, uderz” widać, że spiker ma przy ustach mikrofon.

Więcej w Wyborczej

Ksenofobiczny atak w Rzeszowie na ukraińskich studentów

2017/01/27

Zarzuty pobicia na tle narodowościowym usłyszało pięciu mieszkańców Rzeszowa, którzy w miniony weekend pobili trzech studentów z Ukrainy. Do zdarzenia doszło w sobotę ok. godz. 3:00 w nocy w pobliżu klubu studenckiego „Pod Palmą” przy ul. Cichej.  Pięciu mężczyzn w wieku 19 i 20 lat zaczepiło wracających do akademika trzech ukraińskich studentów. Zaczęło się od tekstu: „Skąd jesteście?”.

– Potem sprawcy zapytali studentów, czy Lwów jest polski, czy ukraiński. Gdy studenci odpowiedzieli, że ukraiński, to dowiedzieli się, że są banderowcami i zostali pobici. Studenci trafili do szpitala. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – mówi Piotr Pawlik, wiceszef Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszowa.

Więcej na rzeszow-news.pl

Sopot przyjmie uchodźców

2017/01/26

Rada Miasta w Sopocie przyjęła rezolucję, w której apeluje do polskiego rządu o podjęcie natychmiastowych działań, pozwalających na sprowadzenie do kraju uchodźców wojennych z Aleppo. Dokument poparł włodarz miasta, Jacek Karnowski. – Miasto jest przygotowane na przyjęcie około 40 dzieci – deklarują sopoccy politycy. Krytycznie na inicjatywę patrzą radni PiS.

Ponad setka osób podpisała się pod internetową petycją, która nakłaniała sopockich samorządowców do zaangażowania się w pomoc uchodźcom wojennym z Syrii. – Po takiej deklaracji sopocian, wyszliśmy z konkretną inicjatywą. Przygotowaliśmy rezolucję, w której prosiliśmy prezydenta Sopotu o podjęcie natychmiastowych działań mających nakłonić polski rząd do zmiany decyzji w sprawie uchodźców z Aleppo. Zadeklarowaliśmy też gotowość naszego miasta na realną pomoc ofiarom tej strasznej wojny, szczególnie dzieciom – dla Onetu wypowiada się Aleksandra Gosk, sopocka radna Platformy Sopocian.

- Należy podkreślić, że okrucieństwo, z jakim atakuje się ludność cywilną w Aleppo, w tym dzieci, nazywana jest barbarzyństwem i porównywana jest do masakry ludności podczas II wojny światowej. Mówi się o „straconym pokoleniu” – pokoleniu, które nie zna rzeczywistości bez wojny. Twierdzimy, że nie można być na to biernym i głuchym – dopowiada.

Więcej: onet.pl

Ukraińscy studenci zaatakowani w Rzeszowie

2017/01/25

Zarzuty pobicia na tle narodowościowym usłyszało pięciu mieszkańców Rzeszowa, którzy w miniony weekend pobili trzech studentów z Ukrainy. Do zdarzenia doszło w sobotę ok. godz. 3:00 w nocy w pobliżu klubu studenckiego „Pod Palmą” przy ul. Cichej.  Pięciu mężczyzn w wieku 19 i 20 lat zaczepiło wracających do akademika trzech ukraińskich studentów. Zaczęło się od tekstu: „Skąd jesteście?”.

– Potem sprawcy zapytali studentów, czy Lwów jest polski, czy ukraiński. Gdy studenci odpowiedzieli, że ukraiński, to dowiedzieli się, że są banderowcami i zostali pobici. Studenci trafili do szpitala. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – mówi Piotr Pawlik, wiceszef Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszowa.

Policja o zdarzeniu została poinformowana przez recepcjonistkę akademika, przy którym doszło do pobicia ukraińskich studentów. Policjanci zatrzymali pięciu sprawców pobicia. – Pomógł nam również zapis z monitoringu – twierdzi Adam Szeląg, rzecznik policji w Rzeszowie. Sprawcami pobicia okazali się mieszkańcy Rzeszowa. W poniedziałek cała piątka została doprowadzona do prokuratury.

Więcej na portalu rzeszow-news.pl

Skandaliczna modyfikacja muralu ze słowami Jana Pawła II

2017/01/21

„Żyd jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej” – w taki sposób nieznani sprawcy w Białymstoku zmodyfikowali cytat ze słów papieża Jana Pawła II. Służby miejskie zasłoniły antysemicki napis. Zniszczenie ma zostać usunięte. Na muralu znajduje się cytat ze słów papieża Jana Pawła II: „Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej”. Nieznany sprawca na słowie „rasizm” napisał jasną farbą słowo „Żyd”, zmieniając sens słów papieża i nadając im wydźwięk rasistowski i antysemicki.

Te słowa Jana Pawła II, wypowiedziane 31 października 1997 roku w Watykanie podczas sympozjum nt. korzeni antyjudaizmu w środowisku chrześcijańskim. Papież podkreślał, że antysemityzm nie ma żadnego usprawiedliwienia i zasługuje na absolutne potępienie.

Źródło: tvp.info

Napada na świadków Jehowy

2017/01/21

– Zdziczenie społeczeństwa nie usprawiedliwia nienawiści – tak sędzia podsumował wniosek adwokata, który broni oskarżonego o napaść na tle religijnym. Prawnik starał się o umorzenie sprawy, tłumacząc zachowanie swojego klienta… nietolerancją Polaków wobec innych wyznań.

23-letni Amadeusz Z. i 32-letni Marcin M. zasiedli wczoraj na ławie oskarżonych Sądu Okręgowego w Lublinie. Obaj byli wielokrotnie karani. Pochodzą z Kraśnika. W październiku 2015 r. mieli tam zaatakować świadków Jehowy. – Kiedy Polska się odrodzi, to was już tutaj nie będzie, nie będziecie w Polsce szerzyć islamu – miał mówić do pokrzywdzonych Marcin M.

Krzysztof K. i jego znajomy odwiedzali mieszkańców jednego z bloków przy ul. Metalowców. Tam właśnie doszło do pierwszej napaści. Z relacji świadków Jehowy wynika, że podszedł do nich młody mężczyzna w bluzie z kapturem. Zwyzywał ich i groził, że „przyjdą i spalą ich dom”. Chodziło o dom modlitwy w Kraśniku. Zaatakowani mężczyźni odeszli.

Więcej w Dzienniku Wschodnim.

Proces radnej PiS Anny Kołakowskiej

2017/01/18

Gwizdy, okrzyki „na łyso” i tłum przed salą sądową – tak wyglądała pierwsza rozprawa w procesie cywilnym w sprawie kontrowersyjnego wpisu – „Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso”. Gdańska radna PiS napisała tak o posłance PO. Teraz Agnieszka Pomaska domaga się przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na rzecz kampanii przeciw hejtowi w internecie. Gdańska radna pod koniec maja ubiegłego roku napisała na portalu społecznościowym o posłance PO: trzeba to coś złapać i ogolić na łyso. Śledczy, którzy zajmowali się ta sprawą postanowili umorzyć postępowanie, według nich było to jedynie „wyrażenie dezaprobaty”, a nie nawoływanie do nienawiści.

Rozprawa wzbudziła ogromne zainteresowanie i przed salą pojawiły się tłumy wspierające gdańską radną. Skandowali „na łyso, na łyso” i zachowywali się agresywnie wobec posłanki PO. – Cieszę się, że was widzę. Cała Polska zjechała się tu na to spotkanie patriotów – mówiła do nich Anna Kołakowska. – Tak, jak widać wciąż krzyczą i to jest dowód na to, że ten proces jest potrzebny – przekonywała Agnieszka Pomaska. – Nawoływanie do nienawiści przez osobę publiczną może nieść takie skutki, że do tej nienawiści będą nawoływać. Jako osoba publiczna zdaję sobie sprawę z tego, że jestem narażona na krytykę, ale te granice zostały przekroczone. Tego nie można tolerować, bo ta agresja zaraz wyleje się na ulice.

Więcej na stronie tvn24.pl

Atak spotkanie Queer UW

2017/01/17

Podczas spotkania na Uniwersytecie Warszawskim organizowanego przez koło naukowe Queer UW wrzucono petardę z napisem „Zakaz Pedałowania”. Jak piszą świadkowie, od razu została poinformowana straż akademicka. Policja potwierdza, że doszło do incydentu. O zdarzeniu poinformowała na Facebooku prezeska Queer UW Agnieszka Ziemińska. Napisała, że podczas pokazu filmu organizowanego przez koło naukowe Queer UW do sali wrzucono petardę z napisem „Zakaz Pedałowania”.

Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, zgłoszenie zostało zarejestrowane ok. godz. 18. Tomasz Oleszczuk z biura prasowego stołecznej komendy poinformował, że rzeczywiście w jednym z budynków UW doszło do incydentu. Spotkanie na uniwersytecie, jak powiedział, zostało zakłócone wrzuceniem petardy i rozrzuceniem ulotek.

Więcej w serwisie metrowarszawa.gazeta.pl

Niemcy chcą ostrzejszych kar za mowę nienawiści

2017/01/15

Rząd niemiecki chce, aby na stronach mediów społecznościowych były łatwo dostępne zakładki umożliwiające złożenie zażalenia na opublikowane komentarze, które umożliwiłyby administratorom reakcję na nie w czasie do 24 godzin. Do tej pory za tego typu wykroczenie lub nawet przestępstwo grozi kara grzywny do 50 tys. euro, jeśli nie usunięto wiadomości w przeciągu tygodnia. Gdyby wpisy nie były usuwane, mediom groziłyby dotkliwe kary grzywny. Kauder stwierdził, że „grzywna musi być skuteczna i w razie potrzeby dotkliwa”.

Niemieccy politycy zarzucają Facebookowi i Twitterowi, że oba te amerykańskie serwisy nie wprowadziły w dostatecznym stopniu niemieckich przepisów prawnych, nakazujących usuwanie komentarzy zawierających mowę nienawiści czy też fałszywe informacje. Z tego powodu – twierdzą politycy – należy podjąć stosowne kroki i zażądać dotrzymania wyraźnych terminów usuwania wpisów o takim charakterze. Nie podano, jakie konkretne przepisy prawa zostaną znowelizowane.

Więcej w serwisie onet.pl

Pobity obywatel Arabii Saudyjskiej

2017/01/13

Z samochodu wysiadło dwóch mężczyzn, jeden kilka razy uderzył go pięścią w twarz, a on przewrócił się na ziemię. Wtedy został kopnięty. Ofiarą był student z Arabii Saudyjskiej. Napastników szuka policja. Policjanci zostali zaalarmowali w niedzielę wieczorem. – Obywatel Arabii Saudyjskiej poinformował nas, że tego samego dnia, ale w godzinach nocnych, około 2, na ul. Staszica w Zakopanem został pobity przez dwóch nieznanych mu sprawców – relacjonuje Krzysztof Waksmundzki, rzecznik policji w Zakopanem. Według zgłaszającego, najpierw z kolegą i dziewczyną na Krupówkach został zaczepiony przez dwóch mężczyzn.

Teraz policja czeka na opinię biegłego ws. obrażeń i sprawdza, czy zdarzenie nie miało tła narodowościowego, czy rasistowskiego. – W chwili obecnej nie ma jednak do tego żadnych przesłanek – zaznacza rzecznik. Zamontowane na terenie miasta kamery monitoringu nagrały samochód, którym według strażników miejskich, mieli poruszać się sprawcy pobicia. Szuka ich policja.

Źródło: tvn24.pl

Human Rights Watch krytycznie o Polsce

2017/01/13

„Polska naraziła się na międzynarodową krytykę kiedy nowo wybrany Sejm, pod kierownictwem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, usiłował naruszyć niezależność Trybunału Konstytucyjnego, najwyższego organu sądowniczego w państwie” – stwierdza organizacja, która od 1978 roku (znana wtedy jako Helsinki Watch) sprawdza przestrzeganie praw człowieka na świecie.

Jak piszą autorzy raportu „starannie badamy akty przemocy i naruszania praw, nadajemy im rozgłos i naciskamy na sprawujących władzę, by przestrzegali praw człowieka i zapewniali sprawiedliwość. Human Rights Watch jest niezależną międzynarodowa organizacją, która działa jako część światowego ruchu na rzecz obrony ludzkiej godności i postępu w przestrzeganiu praw człowieka”.

Raport  2017 składa się z kilku przekrojowych esejów, np. o wzroście autorytaryzmu i krótkich omówieniach kolejnych 90 krajów. Tłumaczenie fragmentów raportu na stronie oko.press

Pakistańczyk pobity w Ozorkowie

2017/01/04

Prokuratura wraz z policją wyjaśniają okoliczności pobicia w Ozorkowie 44–letniego obywatela Pakistanu. W wyniku zdarzenia pokrzywdzony doznał obrażeń twarzy, klatki piersiowej – poinformował we wtorek PAP rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania. Dodał, że w związku z tą sprawą zatrzymano czterech mężczyzn w wieku od 18 do 37 lat.   Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, w nocy z poniedziałku na wtorek 44–latek i jego kolega zakończyli pracę w jednej z placówek gastronomicznych w Ozorkowie. Następnie się rozstali. Pokrzywdzony poszedł do znajdującego się nieopodal salonu gier zręcznościowych. Po około godzinie wyszedł i udał się do pobliskiego sklepu nocnego, aby kupić papierosy.

Przy okienku, przez które prowadzona była sprzedaż, został zaczepiony przez czterech napastników. Wznoszone przez nich okrzyki i zadawane pokrzywdzonemu pytania wskazują, że atak mógł mieć tło rasistowskie. Mężczyzna był bity pięściami po głowie, a gdy upadł, kopany po całym ciele. W wyniku zdarzenia odniósł obrażenia w postaci złamania nosa, wybicia zębów, ogólnych obrażeń głowy i klatki piersiowej. Utracił także telefon komórkowy.

Więcej w Dzienniku

O wydarzeniach w Ełku

2017/01/03

Od petardy do noża w brzuchu – ełcka tragedia to pokłosie skrajnie prawicowej propagandy. Ełk, Sylwester 2016. Nocna bójka pod barem kończy się śmiercią dwudziestojednoletniego mężczyzny, Polaka. Sprawa, jakich niestety wiele: niedawno w Sopocie i Radomiu czy w Warszawie doszło do podobnych wypadków. Bójki przeradzały się w ataki nożem, umierali w nich ludzie.

Tymczasem temu konkretnemu wydarzeniu towarzyszą już prawie dwudniowe zamieszki. W Ełku prawie doszło do samosądu, zatrzymano ponad trzydzieści osób. Przez portale społecznościowe przewinęła się fala hejtu, a organizacje nacjonalistyczne nawoływały do linczu na domniemanym sprawcy zabójstwa. Dlaczego? Bo do wypadku doszło pod kebabem, a jedną ze stron zajścia byli cudzoziemscy pracownicy gastronomii.

Trudno nie widzieć związku tych przestępstw z działaniami rządku Prawa i Sprawiedliwości. Z bredzeniem Jarosława Kaczyńskiego o strefach szariatu w Szwecji. Z jawną niechęcią do przyjęcia syryjskich uchodźców. A przede wszystkim z ciągłym flirtowaniem z nacjonalistami, rasistami i piewcami przemocy, zarówno tymi od Pawła Kukiza, jak i tymi ONR-u. Sprawcy czują przyzwolenie na przemoc idące z góry. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak mówi oficjalnie, że nastroje osób próbujących zlinczować domniemanego sprawcę i biorących udział w zamieszkach uważa za „zupełnie zrozumiałe”. Tymczasem to nie islamiści sieją terror na polskich ulicach, tylko biali polscy katolicy. „Zabijemy cię p.. muzułmanie!” – to usłyszał kopany i bity George w Poznaniu. W Warszawie napastnicy bili kelnera Karima i krzyczeli: „Wracaj do siebie terrorysto!”. Nie trzeba być nawet muzułmaninem, żeby zostać pobitym. Wystarczy na takiego wyglądać okiem polskiego nacjonalisty. We Wrześni 24-latek zaatakował małżeństwo z Indii, a w Krakowie czy Wrocławiu za noszenie tradycyjnego turbanu dostało się Sikhom.

Cały tekst Przemysława Witkowskiego w Krytyce Politycznej

Abp Skworc apeluje o przyjmowanie uchodźców

2017/01/02

„Zachęcam i proszę, aby każda parafia archidiecezji katowickiej pomogła przynajmniej jednej syryjskiej rodzinie wskazanej przez Caritas Polską. Niech konkretną realizację tej zachęty i prośby podejmie Parafialny Zespół Caritas” – napisał abp Skworc w „Słowie na uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Światowy Dzień Pokoju”, które zostanie odczytane w kościołach archidiecezji katowickiej 1 stycznia. Zwracając się do wiernych abp Skworc przypomina, że rok 2017 to m.in. Rok św. Brata Alberta, który rozpoczął się 25 grudnia 2016 r., czyli w dniu 100. rocznicy śmierci Alberta Chmielowskiego, i potrwa do kolejnych świąt Bożego Narodzenia.

„Niech ten czas będzie okazją do kontynuowania dzieł miłosierdzia. Do ich podejmowania wezwał nas papież Franciszek w Liście apostolskim ‚Misericordia et Misera’, napisanym na zakończenie Roku Miłosierdzia. Przykład charytatywnych działań św. Brata Alberta może stać się inspiracją do wyrażenia czynami miłosierdzia tego, co będziemy głosić, realizując temat roku duszpasterskiego: ‚Idźcie i głoście'” – wskazał hierarcha.

„Zgodnie z wezwaniem tego Świętego mamy być dobrzy jak chleb. Wykorzystajmy zatem ten rok do szerzenia postaw miłosierdzia i podejmowania konkretnych czynów. Jednym z nich może być włączenie się w akcję ogłoszoną przez Caritas Polską ‚Rodzina – Rodzinie’. Polega ona na wsparciu konkretnych syryjskich rodzin, poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii” – dodał abp Skworc.

Więcej w Rzeczpospolitej

Narodowcy chcą wyrzucić Muzułmanów z Katowic

2016/12/31

W piątek w Katowicach odbyła się manifestacja narodowców, którzy chcą się pozbyć Centrum Kultury Islamu z miasta. Narodowcy przyszli pod budynek przy ul. Warszawskiej, gdzie mieści się ośrodek. Odśpiewali Bogurodzicę, pomodlili się, a potem krzyczeli: „wypier…!”. Organizacja Śląsk i Zagłębie – Razem Przeciwko Imigrantom, składająca się głównie ze środowisk narodowców, zorganizowała w Katowicach manifestację, która – jak zapowiadała – „ma na celu napiętnowanie islamskiego terroru”. Manifestanci najpierw spotkali się na rynku i zbierali podpisy pod petycją, którą następnie złożyli w urzędzie miasta. W petycji domagają się zaprzestania pomocy finansowej ze strony miasta dla ośrodka Ligi Muzułmańskiej RP, który znajduje się przy ul. Warszawskiej. Przypomnijmy jednak, że Centrum Kultury Islamu powstało w 2007 roku z inicjatywy muzułmanów mieszkających na Śląsku. To miejsce spotkań i modlitwy, a także wykładów i zajęć dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko muzułmanów. Dotąd obecność ośrodka w mieście nie była niczym kontrowersyjnym, nie był on celem ataków.

Narodowcy jednak nie chcą, żeby centrum nadal działało w Katowicach, bo jak twierdzą, „tam rodzi się terroryzm”. Dlatego w piątek, zaraz po wizycie w urzędzie, grupa około 40 osób przemaszerowała ulicą Warszawską, wykrzykując hasła typu: „Płaczą Niemcy, płacze Francja, tak się kończy tolerancja!”. Pod budynkiem centrum rozstawiono transparent z napisem: „Każdy muzułmanin jest potencjalnym terrorystą”, a także wznoszono okrzyki typu: „Odejdźcie!”, „Nie chcemy was!”, „Tu jest Polska!”. Potem kilku „odważniejszych” manifestantów (chociaż z twarzami przysłoniętymi szalikami) zaczęło beczeć jak kozy i krzyczeć: „wypier…!”. Ci sami ludzie kilka razy odśpiewali również „Bogurodzicę” oraz „Rotę” i zmówili „Wieczny odpoczynek” za polskiego kierowcę, który zginął podczas zamachu w Berlinie.

Więcej w Wyborczej

Ksenofobia w polskiej szkole

2016/12/28

– Wcześniej wszyscy wiedzieli, że uchodźca to osoba, która potrzebuje pomocy i wsparcia. Teraz dzieci kojarzą imigrantów z brudem, biedą oraz niestety z terroryzmem – przyznała na antenie Radia Dla Ciebie Zuzanna Rejmer, psycholog z Fundacji Polskie Forum Migracyjne. W 2016 roku wzrosła liczba spraw dotyczących przemocy motywowanej nienawiścią na tle rasowym i ksenofobicznym. Ta sytuacja znajduje odbicie w polskich szkołach – podobne sygnały dochodzą z klas, w których uczą się dzieci cudzoziemskie. W ostatnim czasie, słowo „uchodźca” jest wśród dzieci używane jako obelga. Nasilają się też postawy agresji i przemocy wobec dzieci innego niż polskie pochodzenia.

Ksenofobia w polskich szkołach zaczyna się bardzo wcześnie. Dziś, zgodnie z opiniami dominującymi w mediach, powtarzanymi przez dorosłych, dzieci identyfikują uchodźcę jako wroga, kogoś kto nam zagraża i kogo należy się bać.

Więcej na stronie rdc.pl

Internetowa baza miejsc pamięci Zagłady Romów

2016/12/28

Badacze z Muzeum Okręgowego w Tarnowie stworzyli internetową bazę miejsc pamięci związanych z zagładą Romów w czasie II wojny światowej. Na specjalnej stronie umieszczono informacje o 66 zinwentaryzowanych i zdokumentowanych miejscach w Polsce i za granicą. Internetowa baza miejsc pamięci o „zapomnianym holokauście” Romów (Samudaripen) to efekt zakończonego przedsięwzięcia o „Na bister!” (rom. „Nie zapomnij!”).

Pod adresem www.muzeum.tarnow.pl/na-bister przedstawiono pomniki, kamienie pamiątkowe, tablice oraz inne formy upamiętnienia wyraźne odnoszące się do zagłady Romów. Stale poszerzana baza danych zawiera listę miejsc pamięci z opisami, na które składają się koordynaty GPS położenia obiektu, opisy przedstawiające dane archiwalne, formy i autorów upamiętnienia, zdjęcia.

Zdaniem Adama Bartosza, etnografa, który w 1979 roku utworzył w tej placówce jedyną w Polsce i pierwszą na świecie stałą ekspozycję o historii i kulturze Romów, „Na bister!” z całą pewnością będzie największą i najpełniejszą tego typu bazą danych w Europie.

Więcej w Wyborczej

Szefowa „Wiadomości” twierdzi, że Jezus nie był uchodźcą

2016/12/27
„Jezus nie był uchodźcą” – przekonywała szefowa „Wiadomości” Marzena Paczuska. Jej słowa natychmiast podważyła Janina Ochojska, przytaczając fragment Ewangelii. Śpiewanie kolęd to jedna z najpiękniejszych bożonarodzeniowych tradycji w Polsce. Popularność świątecznych pieśni sprawia jednak, że łatwo przeoczyć znaczenie ich tekstów – czasem zaskakująco aktualnych. Kolędy opowiadają bowiem o losach trójki ludzi, którą w dzisiejszych kategoriach nazwalibyśmy bliskowschodnimi uchodźcami. 2000 lat temu święta rodzina pozbawiona była domu i nadziei, podobnie jak dziś pozbawieni są ich uciekinierzy z Aleppo i wszystkie ofiary wojny w Syrii. To nasi bliźni, którzy potrzebują miłosierdzia tu i teraz.

Przypomniała o tym prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska na Twitterze, jednak dziesiątki osób podważały jej słowa o tym, że Jezus był uchodźcą. Jedną z nich była szefowa redakcji „Wiadomości” Marzena Paczuska.

Więcej w serwisie gazeta.pl

Mniejszości oburzone podziałem środków

2016/12/27

Mniejszości narodowe w Polsce są oburzone sposobem podziału i wysokością przyszłorocznych dotacji na ich działalność. MSWiA drastycznie obcięło, a nawet nie przyznało pieniędzy na wydarzenia traktowane przez nie priorytetowo. Pod znakiem zapytania stanęła ich działalność instytucjonalna. Resort podjął decyzję, nie licząc się z opiniami mniejszości. Podobnie jak w roku ubiegłym w budżecie państwa na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego rząd PiS zagwarantował zaledwie ok. 15 mln zł (dwa lata wcześniej było nieco więcej, ale nieznacznie).

Dysponentem tych pieniędzy jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego urzędnicy dotąd dzielili je po konsultacji ze środowiskami mniejszości zasiadającymi w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Tym razem zrobili to bez konsultacji z mniejszościami. I nie podzielili 15 mln, ale 10 mln zł. Takiej sytuacji nie było od momentu, kiedy obowiązuje ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych.

Więcej w Wyborczej

Marsz dla Aleppo

2016/12/27

Marsz wyruszył z lotniska Berlin Tempelhof, największego obozu dla uchodźców w Niemczech, skąd przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię i Turcję dojdzie do granicy z Syrią. To trasa, którą pokonują uchodźcy, tylko w odwrotnym kierunku. Inicjatorką marszu jest Polka, mieszkająca w Berlinie Anna Alboth. Na pomysł wpadła po kolejnym bombardowaniu w Syrii, kiedy bomby trafiły w szpital. Pierwszego dnia trasy maszerowało około 300 osób. Solidarni z Syryjczykami Europejczycy przeszli 15 kilometrów z lotniska Tempelhof do podberlińskiego miasta Mahlow, gdzie spędzą noc w miejscowej sali gimnastycznej.

Więcej w Wyborczej

List otwarty do ministra Gowina

2016/12/24
„Pora głośno sprzeciwić się ksenofobii, nietolerancji i rasizmowi” – piszą do ministra nauki Jarosława Gowina studenci i wykładowcy Wydziału Orientalistycznego UW. To reakcja po ataku na doktoranta z Nigerii. List otwarty do wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina został zamieszczony na stronie z petycjami obywatelskimi. Wczoraj było pod nim ponad 530 podpisów. Wśród sygnatariuszy są wykładowcy – prof. dr hab. Joanna Jurewicz, dr hab. Shoshana Ronen, dr Angelika Adamczyk – oraz wielu studentów Wydziału Orientalistycznego UW. Napisali, że są oburzeni „brakiem dotychczasowej interwencji ze strony państwa”.
Czy min. Gowin odniesie się do listu? Biuro prasowe resortu przysłało nam oświadczenie wiceministra prof. Aleksandra Bobko z 6 grudnia. W pierwszym zdaniu czytamy, że resort „potępia wszelkie przejawy dyskryminacji”. Ale już w drugim wiceminister zaznacza, że „pojedyncze przykłady dyskryminacji, jakie sporadycznie mają miejsce w przestrzeni publicznej, są niechlubnymi wyjątkami, a nie powszechnie występującym zjawiskiem”. W dalszej części oświadczenia informuje, że „Polska jawi się dla podejmujących studia zagraniczne jako kraj bezpieczny i atrakcyjny finansowo i kulturowo”.

Więcej w Wyborczej

Wiadomości TVP manipulują faktami

2016/12/23

Wiadomości” TVP w kółko powtarzają, że to napływający ostatnio do Europy imigranci popełniają zamachy. Przypisują im zbrodnie – w tym ostatni atak w Berlinie – nawet wtedy, gdy nie wiadomo, kto był sprawcą albo wiadomo, że był nim ktoś inny

W materiale „Polska jest bezpieczna” „Wiadomości TVP” pokazały 20 grudnia 2016 proimigrancką demonstrację we Frankfurcie. Autor materiału Jan Korab wywodził: „Niemcy demonstrują przeciwko odsyłaniu imigrantów. Według nich, to nie islamscy imigranci stoją za zamachami. Ta poprawna politycznie narracja po wczorajszej masakrze nadal obowiązuje.”

Prawdą jest, że Europa ma problem z radykalizacją mieszkańców naszego kontynentu ulegających ideologii dżihadystycznej, a napływ uchodźców i jego konsekwencje może mieć wpływ na tę radykalizację. Ale to nie uchodźcy atakują.

Więcej w analizie OKO.press

Kolejny wyrok za pobicie Syryjczyka

2016/12/23
Poznański Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok skazujący Zygmunta W. za udział w pobiciu obywatela Syrii przed Starym Browarem w listopadzie ubiegłego roku. Pokrzywdzonego bezpośrednio zaatakowało dwóch mężczyzn. Trzeci „dyrygował” nimi. Powodem ataku było domniemane wyznanie Syryjczyka, który – jak się potem okazało był chrześcijaninem. Mężczyźni bili wykrzykując rasistowskie hasła, a potem uciekli. Zygmunt W. pozostał na miejscu i on jako jedyny nie przyznał się do winy. – Odnoszę takie wrażenie, że oskarżonemu wydawało się, że nie uciekając z miejsca zdarzenia, nie zostanie powiązany z pobiciem – mówił wczoraj sędzia Przemysław Grajzer z poznańskiej apelacji. – Był obecny na miejscu zdarzenia i był związany ze sprawcami pobicia.

Więcej w Głosie Wielkopolski

Rasistowski atak w Gliwicach

2016/12/20

Gliwiccy kryminalni zatrzymali dwie osoby z grupy, która w listopadzie tego roku dopuściła się przestępstwa na tle rasowym. Sprawcy zaatakowali i pobili czarnoskórych studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Podejrzani mężczyźni w wieku 26 i 27 lat zostali już doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Planowane są dalsze zatrzymania.

W nocy z 18 na 19 listopada, przed wejściem do jednego z gliwickich klubów, doszło do pobicia oraz znieważenia trzech studentów, obywateli Demokratycznej Republiki Konga, Zjednoczonej Republiki Tanzanii oraz Gambii. Obcokrajowcy bawili się podczas weekendu w centrum miasta. Była z nimi ich koleżanka, Polka. W pewnym momencie do studentów podeszła grupa agresywnych mężczyzn, która zaczęła ich zaczepiać. Jeden z agresorów, który został już zatrzymany, publicznie propagował faszystowski ustrój państwa, pokazując cudzoziemcom charakterystyczny gest, jakiego używali hitlerowcy. Wykrzykiwał przy tym hasło „white power” – biała siła. Potem podejrzany, poprzez oplucie, znieważył obywatela Tanzanii, a w innego obcokrajowca rzucił butelką, uderzając go w twarz.
Więcej na stronie gliwice.naszemiasto.pl