Nasza pamięć musi trwać pomimo trudności dzisiejszych czasów. W tym roku po raz kolejny nie możemy zebrać się fizycznie, ale wciąż możemy kultywować pamięć o wybuchu powstania w warszawskim getcie. Pamiętać o tym, co się tu zdarzyło. Pamiętać o tych, którzy walczyli. Pamiętać o tych, którzy zginęli. Pamiętać o tych, którzy i które tę pamięć podtrzymywali: Marek Edelman, Symcha Rotem Rathajzer ps. „Kazik”, Jacek Kuroń, Zofia Kuratowska, Anka Kowalska, Lechosław Goździk, Mirosław Sawicki, Noemi Korsan, Chawka Raban, Julia Hartwig, Henryk Wujec, Wiktor Drukier, Marek Czekalski i wielu innych.

Dla nas, jak dla Marka Edelmana, obchody rocznicy powstania w warszawskim getcie są sprawą pamięci. Nie chcemy brać udziału w oficjalnych obchodach, zawłaszczanych przez polityków, w obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą. Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, wytwarzanym oddolnie.

Co planujemy w tym roku?
• 18 kwietnia zapraszamy do udziału w dyskusji Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle. O roli kobiet w powstaniu rozmawiać będą Sylwia Chutnik, Zuzanna Hertzberg oraz Karolina Szymaniak. Organizatorem jest Muzeum POLIN.
• 19 kwietnia, tradycyjnie o godz. 12:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbędze się ceremonia złożenia kwiatów. W miarę możliwości będziemy ją transmitować.
• godz. 13:00 na stronie wydarzenie pokażemy premierowo materiał, w którym aktorzy Józef Duriasz, Filip Kosior i Bożena Stachura czytają wybrane wiersze Stefanii Grodzieńskiej z tomu „Dzieci getta”, listy pochodzące z Archiwum Rozentalów – pisane z warszawskiego getta m. in. przez Irenę Wierzbołowską, Klarę Cukier, Leona Klinkowsteina oraz wspomnienia Marka Edelmana o Umschlagplatzu i wspomnienia bojownika warszawskiego getta – Jakuba Putermilcha.
• Planujemy również publikację nowej wersji piosenki Jacka Kleyffa „Edelman 2014”.
• 18:00 zapraszamy do udziału w organizowanym przez Fundację Bente Kahan spotkaniu wokół książki „I była miłość w getcie”. Anna Wacławik – Orpik rozmawiać będzie z Paulą Sawicką, a fragmenty książki przeczyta Andrzej Seweryn.
• o godz. 19:30, po raz kolejny, na 24 godziny, opublikujemy matrycę Wielkiej Synagogi. To niepowtarzalna okazja, aby kolejny raz zobaczyć oryginalny materiał wyjściowy, którzy artyści stworzyli w 2018 roku i który był podstawą projekcji na pl. Bankowym, według koncepcji Gabi von Seltmann.