Interwencje

30 ekspertyz zleconych w ramach projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji”

2016/04/27

W ramach projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” zleciliśmy opracowanie trzydziestu niezależnych opinii prawnych/specjalistycznych ekspertyz, które dołączamy do wysyłanych zawiadomień jako wsparcie uzasadnień, z powołaniem się na konkretny incydent/y lub odmowy wszczęcia dochodzenia dostępne na portalu www.zglosnienawisc.otwarta.org. Ekspertyzy mają charakter prawniczy, specjalistyczny, opisowy, dotyczą też językowych cech mowy nienawiści czy analizy symbolów nienawistnych w przestrzeni publicznej. W przypadku opinii prawnych, ekspertyzy dotyczą wybranego incydentu lub grupy incydentów oraz oceny rozstrzygnięcia (o ile już ją otrzymaliśmy i umieściliśmy na portalu). Tematy ekspertyz dotyczą przede wszystkim logiki prawniczej niektórych uzasadnień umorzenia czy odmowy wszczęcia dochodzenia (np. interpretacja słowa „nawoływanie” do nienawiści), mogą być analizą interwencji związanych z koncertami neonazistowskimi, analizą incydentów islamofobicznych czy antysemickich.
Wszystkie ekspertyzy wraz z opisem incydentów, których dotyczą, znajdują się pod linkiem: http://www.zglosnienawisc.otwarta.org/poradnik-obywatela. Poniżej udostępniamy też wszystkie trzydzieści ekspertyz w formacie PDF.

Interwencje prawne w ramach projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” – wnioski.

2016/04/19

W ramach sprawozdania z projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” realizowanego przez zespół Otwartej od września 2014 r. do końca kwietnia 2016 r., udostępniamy wnioski z pracy Koordynatorki ds. interwencji. Poniżej podajemy przybliżone dane wskazujące na efekty naszych zgłoszeń oraz przykłady uzasadnień z Prokuratury dotyczących odrzucenia zgłoszeń. Uzasadnienia oraz pełen opis zgłoszonych przez nas incydentów jest do wglądu na portalu www.zglosnienawisc.otwarta.org w informacjach dodatkowych do każdego incydentu. W czasie trwania projektu przesłaliśmy do prokuratury 420 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. Zawiadomienia dotyczyły najczęściej wypowiedzi publikowanych w Internecie, natomiast o większości spraw byliśmy informowani przez internautów i internautki za pośrednictwem portalu www.zglosnienawisc.otwarta.org. Pełne sprawozdanie poniżej oraz tutaj: PODSUMOWANIE INTERWENCJI PRAWNYCH 24.09.2014-19.04.2016

Kara grzywny w wysokości 5000 zł za internetowy komentarz nawołujący do nienawiści (256§1 k.k)

2016/03/21
We wrześniu 2015 r. dostaliśmy zgłoszenie na portal www.zglosnienawisc.otwarta.org, dotyczące komentarza nawołującego do nienawiści i przemocy ze względu na pochodzenie. Obraźliwe wyzwiska propagowały ustrój totalitarny poprzez bezpośrednie nawiązywanie do eksterminacji ludzi stosowanych przez nazistów. Stowarzyszenie zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu: wszczęto śledztwo w sprawie o czyn z art. 256§1 kodeksu karnego. W lutym 2016 r. oskarżony przyznał się w sądzie do zarzucanego mu czynu i otrzymał karę grzywny w wysokości 500 stawek dziennych po 10 zł. „Wysokość kary uwzględnia stopień winy [oskarżonego], społeczną szkodliwość zarzuconego mu czynu oraz potrzeby w zakresie prewencji ogólnej jak i indywidualnej„. Pełen opis sprawy oraz podjętych przez Otwartą kroków na portalu. Dziękujemy za zgłoszenie!

Zażalenie na Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie nienawistnego wpisu dot. imigrantów

2015/10/26

Na portal www.zglosnienawisc.otwarta.org został nam zgłoszony incydent – wpis na stronie facebook w którym użytkownik nawołuje do nienawiści i przemocy wobec imigrantów oraz zachęca do stosowania „rozwiązań” nazistowskich. Pisze on: „najlepiej by było pobudowac obozy i tam ich spędzić i zagazowac tak dla przykładu żeby tym kturzy tu maja zamiar przybyc byli pewni tego co z nimi się zrobi po przekroczeniu naszej granicy„. Wpis zgłosiliśmy na prokuraturę (11.09.2015), otrzymaliśmy jednak odmowę wszczęcia dochodzenia wobec braku znamion czynu zabronionego IP/153/15 odmowa wszczęcia dochodzenia. Przygotowaliśmy zażalenie na Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania – do wglądu poniżej i tutaj: Zażalenie IP/153/15 z 26.10.2015

Biskup bydgoski przyjrzy się słowom ks. Kneblewskiego

2015/10/15

Radio Pik informuje, że biskup bydgoski Jan Tyrawa postanowił raz jeszcze przyjrzeć się aktywności ks. prałata Kneblewskiego w mediach społecznościowych. Bydgoski duchowny znany jest z kontrowersyjnych poglądów, z którymi dzieli się w mediach. Mówił między innymi:

- o Annie Grodzkiej: „We współczesnej polityce niektóre jednostki chorobowe nawet do psychiatry się nie kwalifikują, lecz co najwyżej do weterynarza. A ja chyba będę się musiał udać do gastrologa, ponieważ odruch wymiotny we mnie niebezpiecznie wzrasta”
– o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy: „Żaden katolik nie powinien mieć udziału w wielkim hałasie piekielnych mocy”
– przemyślenia na temat ustroju państwa: faszyzmu bym nie potępiał, dopóki się go nie wyeksplikuje. Jeżeli mianem faszyzmu mielibyśmy określać np. frankizm, który ocalił katolicką Hiszpanię z rąk komunistycznych zbrodniarzy, jestem jak najbardziej za (a nawet nie przeciw)”.

W lutym br., kiedy ksiądz prałat mówił że „faszyzmu by nie potępiał”, swoje oburzenie wyrażały zarówno osoby prywatne, jak i organizacje pozarządowe, m.in. Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

Co możemy zrobić, gdy zetkniemy się z nienawiścią? Wzór zawiadomienia

2015/10/12

Jeśli:
1. doświadczasz czegoś lub stykasz się z czymś (także w przestrzeni wirtualnej), co według Ciebie jest przejawem nienawistnej mowy lub nienawistnego czynu, czyli taką wypowiedzią lub działaniem, które lżą, wyszydzają lub poniżają grupy lub jednostki z takich powodów, jak przynależność etniczna, kolor skóry, wyznawana religia lub bezwyznaniowość, a także płeć, preferencje seksualne czy inna właściwość niezależna od woli jednostki (np. niepełnosprawność, wiek);

List otwarty w sprawie neonazistowskich koncertów – apelujemy ponownie o zdecydowane działania!

2015/08/21

Po raz kolejny neonaziści związani z międzynarodowym ruchem Blood & Honour organizują w Polsce koncert, który ma się odbyć 29 sierpnia 2015 roku. Tego rodzaju imprezy, na które zapraszana jest międzynarodowa czołówka zespołów grających tzw. nazi rock: piosenki wzywające do przemocy wobec mniejszości narodowych, głoszące hasła rasistowskie i homofobiczne czy propagujące ideologię neonazistowską mają miejsce w Polsce – zazwyczaj za wiedzą policji i prokuratury – kilka razy do roku. Grupy te we własnych krajach często działają nielegalnie i są ścigane przez prawo. Polskie prawo (art. 256 kk) również zakazuje propagowania faszyzmu i totalitaryzmu, a jednak w naszym kraju koncertują bez zakłóceń. Tym razem mają wystąpić zespoły z Polski, Niemiec i Rosji. Fundacja Klamra 20 sierpnia b.r. zawiadomiła o tym Policję i Prokuraturę. 21 marca 2015 roku niemal 70 organizacji pozarządowych wystosowało do władz RP list otwarty w sprawie neonazistowskich koncertów organizowanych w Polsce. Otwarcie neonazistowskie treści głoszone na tych koncertach, rozpowszechniane następnie wśród młodzieży i na stadionach sportowych mają niszczący wpływ na polskie społeczeństwo. Apelujemy ponownie o zdecydowane działania. Tutaj list otwarty przygotowany przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita i Fundację Klamra: list otwarty-nazikoncert 29.08.2015

Stanowisko OR w sprawie wypowiedzi Stanisława Michalkiewicza na Nocach Kościołów

2015/07/02

Publikujemy stanowisko Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita w sprawie antysemickich wypowiedzi Stanisława Michalkiewicza, które miały miejsce na Nocach Kościołów na Dolnym Śląsku.

„Ze względu na skomplikowaną polsko-żydowską historię i wciąż pokutujące w naszym społeczeństwie antysemickie stereotypy szczególnie niepokoi nas brak dostatecznego uwrażliwienia na te problemy Kościoła, mającego w Polsce znaczną siłę opiniotwórczą. Mamy głęboką nadzieję, że jego przedstawiciele dołożą wszelkich starań, by budować wizerunek Kościoła jako instytucji oraz wspólnoty wiary i dobrej woli, która przede wszystkim ludzi łączy, a nie dzieli. Kościoła mającego poczucie odpowiedzialności za przekazywane treści i świadomego groźnych konsekwencji wprowadzania do publicznej debaty niesprawiedliwych pomówień wobec poszczególnych ludzi i grup narodowych”.

Oświadczenie_Noce Kościołów

List w sprawie gry miejskiej opartej na antysemickiej legendzie

2015/06/23

be59be45da4659e452b6f70f64b32597Wystosowaliśmy list do kurii w Poznaniu w związku z zorganizowaną przez Eucharystyczny Ruch Młodych grą miejską dla dzieci, którą oparto na poznańskiej legendzie o profanacji Hostii przez Żydów. W liście m.in. sprzeciwiamy się edukacji dającej miejsce na uruchomienie negatywnych emocji w stosunku do przedstawicieli grup mniejszościowych.
List_do_organizatorów_gry_miejskiej_poznan

Przeciwko nienawistnym wpisom na gazeta.pl

2015/05/11

z16898595Q,Mikolaj-GrynbergGazeta Wyborcza opublikowała list Mikołaja Grynberga na temat komentarzy, które pojawiły się pod artykułami o jego książce „Oskarżam Auschwitz”. Zachęcamy do wsparcia go poprzez napisanie do redakcji Gazety: [email protected]. Poniżej fragment tekstu.

fot.: Paweł Żak

Kontrowersyjna kampania siatkarzy Lotosu Trefla Gdańsk

2015/04/19

z17759427AA,Stand-reklamowy-w-KFCCzy wykorzystanie koloru skóry czarnoskórego zawodnika w kampanii reklamowej to nie jest przesada? O to zapytała nas mailowo pani Katarzyna Włodkowska, autorka artykułu o wydarzeniu opisanym poniżej. Lotos Trefl Gdańsk prowadzi kampanię w restauracjach KFC, która potrwa przynajmniej do końca sezonu i polega na rozstawieniu tzw. standów z zawodnikami. Rzecznik klubu Michał Rudnicki, we współpracy z KFC eksponuje sylwetki zawodników. Jednym z nich jest urodzony w Gdańsku Moustapha M’Baye. Zawodnik rzadko pojawia się na boisku, a tu trzyma w rękach tablicę z hasłem „Czarny koń PlusLigi”. Całość prowadzi na fanpage klubu na Facebooku.

Pełen tekst artykułu pani Katarzyny Włodkowskiej oraz stanowisko prezesa Otwartej Rzeczpospolitej Marka Gumkowskiego: Kontrowersyjna kampania siatkarzy Lotosu Trefla Gdańsk

Udana interwencja w Krynkach

2015/03/12

 11 marca  Fundacja KLAMRA przekazała nam wiadomość dotyczącą nienawistnego napisu znajdującego się na ścianie prywatnego budynku naprzeciwko synagogi „Kaukaski Beth Midrasz” w Krynkach. Już następnego dnia, po naszej rozmowie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krynkach i prośbie o pomoc, napisy zostały zamalowane przez dzieciaki. Wielkie brawa!

 

 

Odbył się kolejny neonazistowski koncert

2015/03/09
Pomimo pism Fundacji Klamra i Otwartej Rzeczpospolitej wysyłanych jeszcze w piątek (06.03) do prokuratury, policji i innych organów sprawiedliwości, w sobotę w Głuszycy pod Wałbrzychem bez problemów odbył się neonazistowski koncert. Policja nie interweniowała, „bo impreza była zamknięta”.

Przeciwko wstrzymywaniu konwencji antyprzemocowej

2015/03/03

„Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie poparła ustawy zezwalającej na ratyfikację konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Największymi zastrzeżeniami do jej treści były obawa o niekonstytucyjności i oddanie zbyt dużego wpływu na stosowanie prawa w Polsce instytucjom międzynarodowym” – donosi Codziennik Feministyczny.

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita popiera protest dotyczący wstrzymywania przyjęcia konwencji antyprzemocowej. Zachęcamy do podpisywania się pod petycją.

Zobowiązanie dla sztabów wyborczych

2015/02/27

Nasze Stowarzyszenie wsparło inicjatywę Interkulturalni PL i Fundacji Dialog-Pheniben. Polega ona na zaproponowaniu kandydatom na prezydenta podpisania zobowiązania, że podczas kampanii zachowają kulturę języka i nie będą używać mowy nienawiści. Do wsparcia apelu zaproszone są wszystkie organizacje pozarządowe.

Sprawy antysemickich gazetek w BUW c.d.

2015/01/23

Po kilku, jak myśleliśmy, żmudnych próbach reagowania w sprawie sprzedaży antysemickich gazetek w kiosku w Bibliotece Uniwersyteckiej, wczoraj otrzymaliśmy w końcu napawające nadzieją pismo od Biura ds. Nieruchomości „Powiśle”.

List do PG o umorzeniach w sprawach dot. koncertów nacjonalistycznych

2015/01/05

19. grudnia wysłaliśmy do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta list z prośbą o zwrócenie uwagi na sposób, w jaki prokuratura rozpatruje zgłoszenia dotyczące koncertów nacjonalistycznych. list do PG

fot. Paweł Piotrowski / AG

Apel do PG w sprawie dyrektora Teatru TrzyRzecze

2014/12/16

Apel podpisało łącznie 41 organizacji oraz 3 osoby prywatne. Apel TrzyRzecze z podpisami

fot. trzyrzecze.pl

Apel ws. postępowania przeciwko dyrektorowi
Teatru TrzyRzecze

2014/12/12

Napisaliśmy apel do Prokuratora Generalnego w sprawie ostatnich działań prokuratury w Białymstoku wobec Rafała Gawła, dyrektora Teatru TrzyRzecze.

wersja w formacie pdf: Apel TrzyRzecze

 

Organizacje, które chcą się przyłączyć prosimy o wysyłanie poparcia na adres mailowy [email protected]

Podpisy zbieramy do 14 grudnia do północy.

Zgłoszenie rasistowskich rysunków w Angorze

2014/11/24

Dostaliśmy informację od osoby zaniepokojonej humorystycznymi rysunkami, które pojawiły się w w gazecie Angora (numer z 7.11.2014). Uważamy, że w takich sytuacjach warto reagować w pierwszej kolejności przez napisanie listu czy zażalenia do osób odpowiedzialnych za przestrzeń, w której pojawiają się tego typu treści – w tym wypadku do gazety.  Dziękujemy za uważność i wrażliwość!

List ws. ksenofobicznych gazet w BUW

2014/11/03

W sprawie antysemickich gazet sprzedawanych w kiosku na parterze Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego napisaliśmy do Dyrektorki BUW i Rektorskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Stanowisko organizacji ws. koncertów „Ku Niepodległej”

2014/10/31

27 organizacji pozarządowych podpisało się pod oświadczeniem w sprawie koncertów neonazistowskich zespołów w klubie Latający Holender w Warszawie. Dziękujemy wszystkim działaczom za wsparcie. Oświadczenie wysłaliśmy do prasy. oświadczenie w sprawie koncertow neonazistowskich 9-11.11.2014

Odpowiedź prezydenta Rzeszowa na nasz list

2014/10/13

9.10. przyszedł do nas list od prezydenta Rzeszowa, do którego we wrześniu napisaliśmy w sprawie antysemickich okrzyków kibiców i wpisu „Jebać Żydów” zamieszczonego w internecie przez jednego z zawodników Stali Rzeszów. Prezydent zapewnił, że „z ogromnym bólem przyjmuje każdy przejaw antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu i nienawiści wyrażanych wobec drugiego człowieka”, a od władz obu klubów piłkarskich oczekuje podjęcia działań zapobiegających podobnym incydentom w przyszłości.  Pismo od Prezydenta Rzeszowa   fot. wikicommons

Powiadomienie o popełnieniu przestępstwa – zniszczenie muralu Ireny Sendlerowej w Żywcu

2014/09/29

Zespół Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce złożył do Prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – zniszczeniu muralu Ireny Sendlerowej w Żywcu. Malowidło powstało na budynku studni należącym do pana Jakuba Sapety, który udzielił Fundacji Klamra zgodę na jego pomalowanie. O zniszczeniu poinformował Dariusz Paczkowski, prezes Fundacji Klamra, który został o ww. fakcie powiadomiony 21 sierpnia br., ale nastąpiło ono prawdopodobnie 19 lub 20 sierpnia br. Treść zgłoszenia

List do prezydenta Rzeszowa ws. antysemickich okrzyków kibiców

2014/09/15

6 września byliśmy świadkami kolejnej fali antysemityzmu, wkraczającej na trybuny sportowe.
Stało się to za sprawą meczu Resovia Rzeszów – Stal Rzeszów, który odbywał się na stadionie miejskim.

Wysłaliśmy w tej sprawie List do prezydenta Rzeszowa.

fot.

Zgłoszenia do prokuratury

2014/09/03

3 września wysłaliśmy do prokuratury 23 zawiadomienia nawołujących do nienawiści wpisów z internetu, a szereg nieco mniej skrajnych, ale niewiele mniej obraźliwych, zgłosiliśmy administratorom stron – dziękujemy serwisowi dyzurnet.pl za współpracę.

Nasze interwencje

2014/08/08

Między 2. a 31. lipca przesłaliśmy do prokuratury 13 zgłoszeń w sprawie skrajnie rasistowskich wpisów w internecie.

fot.

Interwencje dotyczące hatespeech w sieci

2014/07/08

2 lipca wysłaliśmy do prokuratury 103 zawiadomienia nawołujących do nienawiści i przemocy wpisów w internecie.

Koalicja na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej do MEN

2014/07/05

48 organizacji pozarządowych tworzących Koalicję na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej, w tym Otwarta Rzeczpospolita, zaapelowało do Minister Edukacji Narodowej m.in. o uznanie edukacji antydyskryminacyjnej za priorytet polityki oświatowej państwa, wpisanie przeciwdziałania dyskryminacji do katalogu kwalifikacji nauczycielskich, uruchomienie oferty doskonalenia nauczycieli i nauczycielek związanej z reagowaniem i zapobieganiem dyskryminacji, mowie nienawiści i przemocy motywowanej uprzedzeniami.                treść pisma

List w sprawie artykułów o Romach

2014/06/24

Napisaliśmy list do wydawcy Gazety Wrocławskiej w sprawie sposobu
ujmowania tematu romskiego przez jej dziennikarzy.

Poniżej fragment.

 

(grafika: van Gogh, obóz cygański niedaleko Arles)

Stanowisko koalicji na rzecz równych szans

2014/06/01

Stanowisko koalicji na rzecz równych szans ws powołania nowego Pełnomocnika Rządu ds Równego Traktowania
29 maja br. Koalicja na Rzecz Równych Szans wystąpiła do Premiera Donalda Tuska o spotkanie celem przeprowadzenia konsultacji społecznych
ws konieczności obsadzenia stanowiska Pełnomocnika Rządu ds Równego Traktowania.
Organizacje członkowskie Koalicji zaapelowały, aby powołanie nowego Pełnomocnika odbyło się w procesie konsultacji z podmiotami, które na co dzień działają na rzecz osób dyskryminowanych.
Gazeta Wyborcza

Nazi-symbole usunięte z budynku szkoły

2014/05/13

Symbole faszystowskie (krzyż celtycki), które pojawiły się na elewacji I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach, po interwencji Fundacji Klamra, która zainteresowała sprawą Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – zostały zamalowane.
fot
. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Zawiadomienie w sprawie planowanych nazi-koncertów

2014/05/09

Poinformowaliśmy prokuraturę o „poważnym prawdopodobieństwie popełnienia przestępstw z nienawiści przez organizatorów i uczestników tzw. festiwali muzyki patriotycznej nazywanej też „rockiem narodowym” i „muzyką tożsamościową” organizowanych na terenie Polski pod patronatem nigdzie, poza Facebookiem, nie zarejestrowanego Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dołącz się do apelu do Wojewody Śląskiego

2014/04/30

Apel Fundacji Klamra i Otwartej Rzeczpospolitej do Wojewody Śląskiego w związku z bagatelizowaniem przez przedstawicieli lokalnych władz nasilających się na Śląsku wystąpień antyromskich. W liście z 29 kwietnia 2014 roku m.in. czytamy: Ściganie i karanie sprawców nienawistnych czynów nie rozwiąże problemu, tak samo jak nie rozwiążą go – choć potrzebne – szkolenia, konferencje i promowanie wielokulturowości, jeżeli przedstawiciele każdego szczebla władzy nie będą świadomi, że ich obowiązkiem jest bezwarunkowe piętnowanie czynów nienawiści.
Apelujemy do solidaryzujących się ze stanowiskiem wyrażonym w liście o wysyłanie wyrazów jego poparcia na adres Wojewody Ślaskiego ([email protected])
Apel

Interwencja KLAMRY w Siemianowicach

2014/04/24

Według Związku Romów Polskich w Siemianowicach Śląskich narasta fala rasizmu. Fundacja Klamra zaapelowała o spotkanie przedstawicieli policji, prokuratury i organizacji pozarządowych.

Interwencje ws. mowy nienawiści

2014/03/08
Ze 111 zgłoszeń na temat internetowych wpisów z mową nienawiści przekazanych nam przez „Informatyka”, a wysłanych przez nas pod koniec zeszłego roku do prokuratury, 41 doczekało się wszczęcia dochodzenia pod nadzorem prokuratury.
Reagujmy, kiedy spotykamy się z przemocą – fizyczną, psychiczną czy słowną. Razem mamy szansę coś zmienić.

Zgłosiliśmy stronę NOP i „Bardzo Wirtualną Polskę”

2014/03/08
O istnieniu dwóch stron z mową nienawiści – strona 1, strona 2 poinformowaliśmy „Nigdy więcej” i dyzurnet.pl.

Z dyżurnetu otrzymaliśmy odpowiedź:

Zatrzymano mężczyznę, który dewastował kirkut w Andrychowie

2014/03/08
Parę dni temu mężczyzna zniszczył kilkanaście macew na cmentarzu żydowskim w Andrychowie. Zdarzenie zgłosili na policję świadkowie. Sprawca usłyszy zarzut znieważenia miejsca pochówku, za co grozi mu do 2 lat więzienia. tvp.pl    wyborcza.pl

fot. Gabriela Mruszczak

Żołnierz ukarany za mowę nienawiści

2014/03/04

28.02.2014 przed sądem stanął były żołnierz walczący w Iraku i Afganistanie, który został oskarżony o nawoływanie do nienawiści do Romów na portalu Gazety Wrocławskiej. Ma zapłacić 520 zł. na cele społeczne.

Wyrok za ksenofobię w Głogowie

2014/02/19
Kilka dni temu zapadł wyrok w sprawie umieszczenia przez 32-letniego mieszkańca Głogowa napisów „śmierć Cyganom” na billboardach, elewacjach budynków i nadwoziu autobusu.