28. mieszkańcy Krynek i przyjezdni mieli szansę uczestniczyć w finale projektu reanimacji synagogi w Krynkach, której podjął się rzeźbiarz Mirosław Bałka z pomocą wolontariuszy.

Z terenu dawnej świątyni w ciągu kilku dni zniknęła zarastająca ją roślinność, odsłaniając fragmenty XIX-wiecznej budowli. W czwartek z miejsca dawnej bimy trysnęło źródło ze strażackiego węża, tworząc na niebie tęczę. W wydarzeniu brali udział m.in. Anda Rottenberg, Leon Tarasewicz i minister kultury Małgorzata Omilanowska. „Ten projekt to przykład, jak można w oszczędny, powściągliwy sposób trafić do ludzi z czytelnym przekazem, z szacunkiem dla innych. Jak można dotknąć czegoś szczególnego. I obudzić dla lokalnej społeczności pamięć o krynieckich Żydach” – mówiła ta ostatnia dziennikarzowi „Wyborczej”. Rośliny, które rosły na murach opisano w językach łacińskim, białoruskim, polskim i hebrajskim, i stworzono dla nich specjalny zielnik, który można było potem oglądać w antykwariacie nieopodal.

Projekt Mirosława Bałki „Beth Ha Kneseth. Reanimacja Wielkiej Synagogi” był częścią festiwalu Trialog Białoruski, który odbył się w tym miejscu już po raz piętnasty, odkąd zapoczątkował go Sokrat Janowicz, polsko-białoruski pisarz.  więcej