W październiku rozpoczęliśmy kolejny etap naszego projektu „Dzieje dialogu. Mówione historie polskiej wielokulturowości” Mamy ogromną przyjemność współpracować z licealną klasą 1 „e” oraz gimnazjalną 1 „b” z Zespołu Szkół nr 118 im. Lelewela oraz z klasą 2 „a” z Liceum im. Słowackiego.

Cały miesiąc poświęciliśmy na przygotowanie uczniów do kolejnego etapu – spotkania z przedstawicielami mniejszości i przedstawienia tego spotkania w formie filmu.

Podstawą naszych warsztatów jest tekst pisany oraz dyskusja z uczniami. Pierwsze spotkanie dotyczyło pojęcia mniejszości narodowej i etnicznej, dyskryminacji, tolerancji. Uczniowie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych ze spotkaniami z mniejszościami, o postawach, ale też o uprzedzeniach i stereotypach.

Punktem wyjścia do kolejnych zajęć było pytanie o tożsamość przedstawicieli  mniejszości. Kolejne zajęcia poświęcone były poszczególnym mniejszościom: żydowskiej, tatarskiej, litewskiej oraz grupie Wietnamczyków w Polsce. Uczniowie rozprawiali na temat tekstów o wkładzie poszczególnych grup w polską kulturę i historię. Przeciwstawiali sobie teksty dotyczące współpracy, przyjaźni różnych grup z tymi o haniebnych przejawach nietolerancji. Na tym etapie uczniowie dokonali wyboru, z którą grupą pragną się spotkać. Po  gorącej, ale merytorycznej dyskusji dokonano wyboru. Efektem tego spotkania będą filmy o polskich Żydach, Tatarach i Wietnamczykach. Premiera filmów odbędzie się w połowie grudnia. Już teraz serdecznie zapraszamy!