14520368_1857539214481086_1796197029608468508_n„Średnio co siedem i pół godziny w Polsce dochodzi do przestępstwa na tle rasowym, etnicznym lub wyznaniowym. Każdego dnia na ulicach naszych miast ktoś zostaje znieważony lub pobity. W ostatnich miesiącach zaatakowane zostało między innymi małżeństwo z Indii, mongolski komik, dziewczyna z Algierii, czarnoskóra warszawianka, akordeonista z romskiego teatru muzycznego, studenci z Portugalii i Turcji, syryjski barman, chilijski pianista, czarnoskóry Brytyjczyk. W Przemyślu czarnoskóry chłopiec bawiący się z innymi dziećmi został wulgarnie zwyzywany i wyrzucony z placu zabaw przez dorosłego białego mężczyznę” – właśnie dlatego 15 października pod hasłem „Polacy przeciwko rasizmowi i przemocy” będziemy obchodzić kolejny Dzień Solidarności z Uchodźcami. 

Obchody organizowane są przez inicjatywę Chlebem i Solą, wspólnie z Fundacją im. Stefana Batorego.

W tym szczególnym dniu, w Warszawie i w całej Polsce, odbędą się manifestacje, koncerty, wystawy, spotkania i pokazy filmów. Więcej szczegółów na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita podpisało specjalny Apel przygotowany na ten dzień.