Debaty

Paula Sawicka na konferencji „STOP hejtowi w sieci”

2017/11/25

22 listopada 2017 roku w Centrum Wielokulturowym w Warszawie, pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, odbyła się konferencja „STOP hejtowi w sieci”. Wprowadzenia do problematyki spotkania dokonała Przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta RzeczpospolitaPaula Sawicka. W swoim wystąpieniu mówiła m. in.: Czy mowa nienawiści szerzona w sieci jest inna od tej, którą spotykamy w tzw. realu? Czy słowa zapisane w cyberprzestrzeni mniej ranią niż te nabazgrane na murach naszych domów, albo te wykrzykiwane przez osobników w maskach? Czy za nimi nie podążą nienawistne czyny? Jestem pewna, że tu różnic nie ma. W tym miejscu warto zapytać czym jest internetowy hejt, który chcielibyśmy zatrzymać. Wydaje mi się, że na początku był to rodzaj publicznego szaletu, w którym każdy mógł anonimowo dać upust swoim złym emocjom. Dziś jest to również jeszcze jedno, groźne narzędzie szerzenia nienawiści i nienawistnych idei. Całość przemówienia poniżej.

XIII Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego za nami

2017/11/23

23316792_10160580330497037_8565338085492775196_n21 listopada 2017 roku odbyła się XIII Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Obrady pod hasłem „Czy można być uchodźcą we własnym kraju? … czyli o dyskryminacji i wykluczeniu inaczej” dedykowane były pamięci Zuzanny Ginczanki – poetki, „obcej wśród swoich”, uchodźczyni, ofiary Holokaustu.

Debatę, przy licznie zgromadzonej publiczności, otworzyli przewodnicząca Rady Programowej Otwartej Rzeczpospolitej Paula Sawicka oraz dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn. W dyskusji moderowanej przez Bożenę Keff udział wzięli Draginja Nadażdin oraz Roman Kurkiewicz.

XIII Publiczna Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego

2017/11/08

XIII Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita
i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana

dedykowana pamięci

Zuzanny Ginczanki

Czy można być uchodźcą we własnym kraju? … czyli o dyskryminacji i wykluczeniu inaczej

Wprowadzają do debaty:

Draginja Nadażdin, Roman Kurkiewicz

Obrady prowadzi:

Bożena Keff

DEBATUJE PUBLICZNOŚĆ

21 listopada 2017 roku o godz. 17:45

Teatr Polski im. Arnodla Szyfmana w Warszawie
Scena Kameralna (wejście od ul. Sewerynów)

Wstęp wolny

Zapraszają
Paula Sawicka i Andrzej Seweryn

W debacie można też uczestniczyć za pośrednictwem Internetu od godz. 18.00-20.30

www.otwarta.org www.naŻywo.net www.teatrpolski.waw.pl

Debata edukacyjna Otwartej Rzeczpospolitej

2017/06/21

13 czerwca 2017 roku w Warszawie odbyła się debata edukacyjna Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita „Szkoła przyszłości – jaka powinna być?”.

Do dyskusji wprowadzili dr Krystyna Starczewska – prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej oraz prof. Łukasz A. Turski – przewodniczący Rady Naukowej Centrum Nauki Kopernik.

W panelu eksperckim, który poprowadziła red. Justyna Suchecka z Gazety Wyborczej udział wzięli:
Agata Patalas – Szkoła Edukacji Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i UW;
Wiesław Włodarski – dyrektor Liceum Ruy-Barbosy w Warszawie;
Joanna Berdzik – menadżerka oświaty, była wiceminister edukacji, była dyrektorka ORE, obecnie Stowarzyszenie Dobra Edukacja.

XII Debata on – line

2017/05/12

XII Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego

2017/05/08

XII Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita
i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana

dedykowana pamięci

Bohdana Osadczuka

Polski Ukrainiec to kto? … czyli o tożsamości ukraińskiej mniejszości w Polsce

Wprowadzają do debaty:

Ewa Michna, Stefan Batruch, Piotr Tyma

Obrady prowadzi:

Bogumiła Berdychowska

DEBATUJE PUBLICZNOŚĆ

15 maja 2017 roku o godz. 17:45

Teatr Polski im. Arnodla Szyfmana w Warszawie
Foyer Dużej Sceny (wejście od ul. Karasia)

Wstęp wolny

Zapraszają
Paula Sawicka i Andrzej Seweryn

W debacie można też uczestniczyć za pośrednictwem internetu od godz. 18.00-20.30

www.otwarta.org www.teatrpolski.waw.pl www.naŻywo.net

Wydarzenie na Facebooku

XI Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie za nami

2016/11/10

debata-nauczyciel-inter-web9 listopada odbyła się XI Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Obrady pod hasłem „Dobry nauczyciel to kto? … czyli o roli, powinnościach i odpowiedzialności nauczyciela” dedykowane były pamięci dwojga wybitnych nauczycieli – Anny Radziwiłł i Mirosława Sawickiego. Pamięci osób, które pozostają we wdzięcznej pamięci swoich uczniów i kolegów nauczycieli. Osób, które bez wątpienia były dobrymi nauczycielami, choć przyszło im nauczać również w ciężkich czasach PRL – u.

X Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie

2016/04/27

26 kwietnia 2016 odbyła się X Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana przy współudziale Polskiego PEN Clubu pt. Warto być przyzwoitym …czyli o tym jak zachować przyzwoitość w nieprzyzwoitym świecie? dedykowana pamięci Władysława Bartoszewskiego. Do debaty wprowadzali: Stanisław Obirek i Monika Płatek. Obrady prowadziła Iwona Smolka.

W Debacie wzięło udział około 130 osób zgromadzonych w Teatrze Polskim. Transmisję, za pośrednictwem Internetu, śledziło 526 osób z całego świata – ze Szwajcarii, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, RPA.

Relacja z debaty:

IX Debata OR i Teatru Polskiego w Warszawie online

2015/12/31

Dla tych, którzy nie uczestniczyli w debacie Polska dla ludzi! …czyli o tym czy wolno być obojętnym na zło dyskryminacji możliwość obejrzenia nagrania on line. Debata dedykowana była pamięci prof. Zofii Kuratowskiej Wprowadzali do debaty Witold Klaus i Janina Ochojska. Obrady prowadził Piotr Pacewicz. DZIĘKUJEMY gościom, publiczności i gospodarzowi debaty Teatrowi Polskiemu w Warszawie.
Debata online

IX Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie za nami

2015/12/08

DSC_00027 grudnia odbyła się IX Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Obrady pod hasłem „Polska dla ludzi!” dedykowane były pamięci prof. Zofii Kuratowskiej – zmarłej w 1999 roku wicemarszałkini Senatu, obrończyni pokrzywdzonych, upominającej się o prawa osób dyskryminowanych. Pamięci osoby, która całe swoje życie poświęciła temu, „aby wszyscy mieszkający w Polsce czuli się w niej dobrze„. Relacja z debaty.

IX Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego w Warszawie

2015/11/27

Debata-Kuratowska15-dointernetu-02

Zapraszamy na debatę i udział w dyskusji

Polska dla ludzi!
czyli o tym czy wolno być obojętnym na zło dyskryminacji

IX Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita
i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana dedykowana pamięci
Zofii Kuratowskiej

Wprowadzają do debaty:
Witold Klaus i Janina Ochojska
DEBATUJE PUBLICZNOŚĆ
Obrady prowadzi Piotr Pacewicz

7 grudnia 2015r.  godz. 17.45

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Scena Kameralna (wejście od ul. Sewerynów)
Wstęp wolny

zapraszają: Paula Sawicka i Andrzej Seweryn

Debata online

Otwarta Rzeczpospolita w Polskim Radiu 24. „Uchodźcy – szansa czy zagrożenie?”

2015/09/14

12 września w Warszawie odbyły się dwie demonstracje – przeciwników i zwolenników przyjęcia przez Polskę prawie 12 tysięcy uchodźców. Sprawa ta wzbudziła kontrowersje w Sejmie i podzieliła społeczeństwo. W Debacie Poranka (14.09.2015) prowadzonej przez Roberta Walenciaka w Polskim Radiu 24, eksperci i publicyści rozmawiają o sprawach, które nurtują Polaków. W dyskusji dotyczącej konfliktu narosłego wobec przyjęcia uchodźców do Polski, wziął udział Prezes Otwartej Rzeczpospolitej Marek Gumkowski. „Podsycanie nienawiści wobec uchodźców świadczy o upadku moralnym społeczeństwa” – mówi –  „jestem w stanie zrozumieć lęk, nie jestem w stanie zrozumieć nienawiści. „Przenoszenie” nienawiści z obcych na wszystkich, to poważne, moralne zagrożenie. Edukacja została fatalnie zaniedbana”. Gośćmi audycji byli też prof. Krystyna Skarżyńska (SWPS) i dr Piotr Bajda, politolog (UKSW).

Gdzie i dlaczego zaczyna się nienawiść?

2015/06/08

11406917_464159533762557_7388833673277867424_n2 czerwca w Krakowie odbyła się bardzo ciekawa debata pt „Na początku jest słowo czyli o mowie nienawiści w przestrzeni publicznej„. Udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych, mediów i świata nauki: Kamila Baranowska, Anna Makówka-Kwapisiewicz,  prof. Wawrzyniec Konarski, Krzysztof Gil, Małgorzata Kołaczek oraz Koordynatorka projektu „Społeczeństwo na rzecz tolerancji” Otwartej Rzeczpospolitej, Karolina Marcinkowska. Mowa była o tym, gdzie i dlaczego zaczyna się nienawiść, jak łatwo rozprzestrzenia się w przestrzeni publicznej, internecie, redakcjach, gabinetach politycznych.

VIII Debata OR online

2015/05/24
Dla tych, którzy nie uczestniczyli w naszej wtorkowej debacie „CYGAN – ROM – POLAK…czyli o Cyganach trochę prawdy, garść mitów, kilka kłamstw„, możliwość obejrzenia nagrania on line. Debata dedykowana była pamięci Krzysztofa Krauzego i Karola Parno Gierlińskiego. Wprowadzali do debaty: Grażyna Zuchra Laskowska, Tadeusz Bosman Krzyżanowski, Andrzej Grzymała-Kazłowski. Obrady prowadziła Barbara Weigl. DZIĘKUJEMY gościom, publiczności i gospodarzowi Teatrowi Polskiemu w Warszawie.

VIII Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie

2015/05/22

Debata-Krauze-15-interA22226 maja 2015 odbyła się VIII Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana pt. Cygan – Rom – Polak …czyli o Cyganach trochę prawdy, garść mitów, kilka kłamstw dedykowana pamięci Krzysztofa Krauzego i Karola Parno Gierlińskiego. Do debaty wprowadzali: Grażyna Zuchra Laskowska, Tadeusz Bosman Krzyżanowski, Andrzej Grzymała-Kazłowski. Obrady prowadziła Barbara Weigl.

Relacja z debaty:

Czy badania nad Holocaustem są częścią polityki historycznej?

2015/05/17

konferencja_naukowa_ekran_0Polecamy audycję „Światopogląd” z 13 maja 2015 r., do której zaproszony został profesor Dariusz Libionko z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Spotkanie odbyło się tuż po otwarciu konferencji naukowej „Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6” w Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN m(11-14.05.2015). „W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w badaniach historii polskich Żydów” powiedział dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stola otwierając konferencję. W dyskusji na ten temat, wzięło udział blisko 100 naukowców z całego świata (biogramy zaproszonych ekspertów dostępne tutaj). Celem konferencji jest przede wszystkim pokazanie historykom  jak wygląda Muzeum POLIN i jego wystawa stała oraz omówienie stanu badań historii polskich Żydów. Program konferencjitutaj.

Audycja dostępna jest online: http://audycje.tokfm.pl/odcinek/2581

Festiwal „Żydowskie motywy” i debata „Co zagraża Polsce?”

2015/05/13

plakat2015W dniach 8–10 maja odbył się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie motywy”. Pokazano na nim ponad 30 filmów dokumentalnych i fabularnych. Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa otrzymał izraelski film Viviane chce się rozwieść w reżyserii Ronit i Shlomi Elkabetzów. Nagrodę publiczności widzowie przyznali filmowi W ciszy (Słowacja/Czechy), reż. Zdeněk Jiráský.

Europa wobec wyzwań XXI wieku: Granice wolności

2015/05/08

LOGOOFPCOtwarta Rzeczpospolita jest partnerem odbywającej się w dniach 7-8 maja w Oświęcimiu II Międzynarodowej Konferencji „Europa wobec wyzwań XXI wieku”, organizowanej przez Oświęcimskie Forum Praw Człowieka. Motywem przewodnim w tym roku są „granice wolności”. Wiceprezeska Otwartej Rzeczpospolitej Paula Sawicka wygłosi na niej wykład „Czy nacjonalizm to patriotyzm„. Ze szczegółowym programem można zapoznać się tutaj.

Debaty młodzieżowe i warsztaty w Bydgoszczy
(18.XI.2014 r.) – dokumentacja fotograficzna

2014/12/17

W listopadzie prowadziliśmy warsztaty dotyczące dyskryminacji dla młodzieży
w Bydgoszczy i uczestniczyliśmy w ciekawych debatach wokół tematu tolerancji
zorganizowanych przez szkołę.

Czym jest tolerancja? Debaty młodzieżowe w Bydgoszczy
i warsztaty antydyskryminacyjne OR

2014/11/19

Dzięki wspaniałym pedagogom z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy mieliśmy okazję uczestniczyć w tegorocznej odsłonie Młodzieżowych Debat Ekonomiczno-Prawnych. W tym roku tematem przewodnim była tolerancja: młodzież gimnazjalna z zaproszonych szkół bydgoskich spotkała się po to, by dyskutować wspólnie nad znaczeniem tego pojęcia.

VII Debata OR online

2014/10/27
Cieszymy się, że tak dobrze wypadła transmisja z naszej zeszłotygodniowej debaty pod hasłem „Czy Polska jest państwem świeckim”. Około 20 osób oglądało całość online, mieliśmy widzów nie tylko z Polski, ale też z Francji, ze Słowenii i Emiratów Arabskich! Nagranie można obejrzeć na vimeo.
Dziękujemy ekipie nazywo.net!

VII Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie

2014/09/26

21 października 2014, odbyła się VII Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana dedykowana pamięci Tadeusza Mazowieckiego pt. Czy Polska jest Państwem świeckim? …czyli o tym jak ocalić przyjazny rozdział państwa od Kościoła. Wprowadzali do debaty: Tomasz Piątek, Teresa Romer, Mirosław Wyrzykowski. Obrady prowadził Jarosław Kuisz

Relacja z debaty:

Gdańsk: Romowie – lokatorzy, turyści, imigranci? Debata

2014/09/12

„Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać integracja Romów ze społeczeństwem? Jakie prawa im przysługują? Jak romskich migrantów powinni traktować urzędnicy?” Krytyka Polityczna zaprasza na debatę 13 września, o godz. 16 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 35, drugie piętro). Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz. Wcześniej (w godz. 12-15) odbędą się warsztaty pt. „Grupy skrajnie wykluczone – strategie pracy z migrantami romskimi”. GW

VI Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie

2014/05/12

12 maja 2014 odbyła się VI Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana pt. O dyskutowaniu … czyli o tym, czy krytyk moich poglądów jest moim wrogiem dedykowana pamięci współtwórcy Otwartej Rzeczpospolitej Macieja Gellera. Do debaty wprowadzali Magdalena Fikus, Zbigniew Nosowski, Monika Płatek.  Obrady prowadziła Janina Paradowska.

Relacja z debaty:

Seminaria „Uwierzyć w Muzeum?” – relacje

2014/03/26

Prezentujemy podsumowanie i relacje z sześciu spotkań w Muzeum Historii Żydów Polskich
pt.”Uwierzyć w Muzeum?”.

Debata w biurze rzecznika praw obywatelskich

2013/12/08

 W dniu 5 grudnia w biurze rzecznika praw obywatelskich odbyła się debata zorganizowana przez FRA. Jej tytuł: Antysemityzm. Diagnoza zjawiska w Polsce na tle sytuacji w Unii Europejskiej. W panelu uczestniczyła prezeska Otwartej Rzeczpospolitej Paula Sawicka, która mówiła o przestępstwach z nienawiści i ich ściganiu.

Debata – Etyka mediów a różnorodność społeczna

2013/12/03

Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej serdecznie zaprasza na debatę kończącą program „Różnorodność społeczna w mediach” objęty honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Debata odbędzie się w najbliższy czwartek, 5 grudnia 2013 r. o godz. 18:00 w budynku Neofilologii UW przy ul. Dobrej 55 (sala 3.014).

ISP zaprasza na debatę: Karanie za zakrywanie ?

2013/11/28

Karanie za zakrywanie – czy zasłanianie twarzy podczas zgromadzeń powinno być zakazane?

Debata z udziałem m. in.: prof. Ewy Łętowskiej, prof. Mirosława Wyrzykowskiego, Jerzego Stępnia, Małgorzaty Znojek (Kancelaria Prezydenta), Katarzyny Mikołajczyk (Masa Krytyczna), Piotra Niemczyka

 28 listopada (czwartek), godz. 19.30 BarStudio (przy Teatrze Studio, PKiN), Warszawa

Debata „Patriotyzm dziś”

2013/10/01

29 września 2013 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się debata zatytułowana „Patriotyzm dziś”. Organizatorami spotkania były dwie instytucje: Muzeum Narodowe oraz Centrum ŁOWICKA. W charakterze panelistów wystąpili: Władysław Frasyniuk, Szymon Gutkowski, Radosław Markowski oraz reprezentująca Otwartą Rzeczpospolitą Aleksandra Gliszczyńska-Grabias. Podczas debaty dyskutowano m.in. nad następującymi pytaniami: Jak rozumiemy dzisiejszy patriotyzm? Czym dla nas jest? Czy szanujemy swoją ojczyznę?

Debata „Gdzie leży granica ?” –
„Relacje Państwo-Kościół w III RP”

2013/09/19

W dniu 18 września br. odbyła się debata zorganizowana przez Instytut Spraw Publicznych, tygodnik „Polityka”, akcja Szturm na Szkoły i Bar Studio na temat „Gdzie leży granica?” Była to ostatnia z cyklu debat „Relacje Państwo – Kościół w III RP”. Zaproszenie do dyskusji panelowej przyjęli: ks. Tomasz Dostatni, Anna Dryjańska, Mirosława Grabowska, Jan Hartman oraz Jacek Kucharczyk. Debatę prowadziła Ewa Wanat.

Debata o organizacjach skrajnych we współczesnym świecie

2013/06/18

W sobotę 15 czerwca w drugim dniu Kongresu Wolności, w warszawskiej siedzibie „Gazety Wyborczej” odbyła się dyskusja o organizacjach skrajnych, podczas której eksperci i zaproszeni goście rozmawiali o organizacjach skrajnych m.in. o ich miejscu w demokratycznym społeczeństwie, o roli Internetu i mediów społecznościowych w powstawaniu ruchów skrajnych.

Debata „Czy demokracja jest nam dana na zawsze?”

2013/06/11

10 czerwca przedstawicielka Otwartej Rzeczpospolitej, dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, wzięła udział w debacie pt. „Czy demokracja jest nam dana na zawsze?”, zorganizowanej przez Katedrę Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego, przy współudziale Fundacji im. K. Adenauera. Debata, prowadzona przez dr Joannę Dyduch, w której prelegentami byli również ks. dr Zdzisław Jancewicz, dr hab. Aldona Wiktorska- Świecka oraz prof. Wiesław Bokajło koncentrowała się wokół następujących zagadnień:
• Czy demokracja jest nam potrzebna w dobie społeczeństwa informacyjnego i konsumpcyjnego ?
• Demokracja- teoria czy rzeczywistość ?
• Co zagraża współczesnej demokracji ?
• Ile wolności pozostało we współczesnej demokracji ?
• Wykluczenie jako wyzwanie współczesnej demokracji

W debacie wzięli udział pracownicy Katedry, studenci oraz młodzież licealna z Wrocławia.

Debata „Organizacje skrajne w demokratycznym państwie i społeczeństwie”

2013/05/24

23 maja w Pałacu Staszica w Warszawie Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita zorganizowało debatę zamykającą roczny projekt „Organizacje skrajne w demokratycznym państwie i społeczeństwie” realizowany przez Stowarzyszenie. Debatę poprzedziło robocze seminarium ekspertów, którzy na zlecenie Otwartej Rzeczpospolitej opracowali ekspertyzy dotyczące organizacji skrajnych i zastanawiali się nad sformułowaniem rekomendacji zarówno dla osób podejmujących istotne decyzję w tej kwestii, jak i dla ogółu obywateli.

V Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie dedykowana Jackowi Kuroniowi w 79. rocznicę urodzin, przy współudziale Stowarzyszenia Gai i Jacka Kuroniów

2013/03/01

Dyskusja pozwala pięknie się różnić
Jacek Kuroń

Jakiej Polski chciał Jacek Kuroń?

Jakiej Polski chcemy?

Otwarta Rzeczpospolita i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie po raz piąty, tym razem wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Gai i Jacka Kuroniów, organizują debatę o ważnych i aktualnych aspektach życia publicznego, kontynuując otwarte dyskusje o wartościach, które budują Polskę „dla wszystkich”, Polskę wykształconych, tolerancyjnych i świadomych obywateli.

Zapraszamy 4 marca 2013, godz. 17.45 – 20.00, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Scena Kameralna Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana (wejście od ul. Sewerynów).
Wstęp wolny.
W debacie można uczestniczyć za pośrednictwem internetu

IV Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie

2012/10/22

„Ja opowiadam siebie w cudzych tekstach…” Halina Mikołajska

    Czy artysta jest osobą polityczną?
czyli o tym, cz
y teatr ma moc wpływania na myślenie społeczne?

IV Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego dedykowana pamięci Haliny Mikołajskiej
Prowadzi: Beata Chmiel
Debatują: Paweł Łysak, Maciej Nowak, Dorota Sajewska, Ewa Wójciak, Michał Zadara oraz PUBLICZNOŚĆ

Zapraszamy 29 października 2012, godz. 17.45, Teatr Polski w Warszawie

Paula Sawicka i Andrzej Seweryn

Scena Kameralna (wejście od Sewerynów). Wstęp wolny.

III Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie dedykowana Janowi Józefowi Lipskiemu w 20 rocznicę Jego śmierci i 35 rocznicę powołania KOR-u

2012/06/02

„Patriotyzm to nie tylko szacunek i miłość do tradycji, lecz również nieubłagana selekcja elementów tej tradycji…”

Czy jesteśmy tolerancyjni i otwarci? Czy jesteśmy gotowi sprostać wyzwaniom wielonarodowej i wielokulturowej Europy i stać się jej członkami bez poczucia wyrzekania się polskiej tożsamości narodowej?

II Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie

2012/06/01

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita oraz Teatr Polski zapraszają na II. publiczną debatę dedykowaną pamięci Arnolda Szyfmana – twórcy sceny na Karasia. Debata zatytułowana „Czyja jest przestrzeń publiczna… czyli o tym, że trzeba ze sobą rozmawiać, żeby móc ze sobą żyć”-  odbędzie się 14 marca 2011 o godz. 17:45 w Teatrze Polskim w Warszawie – Scena Kameralna (wejście od ul. Sewerynów). Wstęp wolny.

I Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie

2010/10/12

Kanwą debaty „Zło może urosnąć” były słowa Marka Edelmana: „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”; „Demokracja nie polega na przyzwoleniu na zło, nawet najmniejsze, bo ono może nie wiadomo kiedy urosnąć”.

Debata „Czterdzieści lat później: Marzec 1968-2008″

2009/03/13

W 40tą rocznicę Marca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata: „Czterdzieści lat później: Marzec 1968-2008″, zorganizowana przez Otwartą Rzeczpospolitą i Uniwersytet Warszawski.