Na portalu amerykańskiej stacji telewizyjnej ukazał się artykuł na temat rasizmu na stadionach, głównie na przykładzie Polski. Dziennikarz piętnuje w nim decyzję polskiej prokuratury w sprawie antysemickich okrzyków kibiców Lecha Poznań, o której pisaliśmy niedawno.

„Antysemityzm w polskiej piłce nożnej nie jest nowym zjawiskiem. Trudno zrozumieć osobom spoza Polski, że takie wydarzenia mają miejsce w kraju, w którym dokonały się jedne największych potworności Holokaustu” – napisano w artykule, który ilustruje seria przerażających zdjęć z polskich stadionów. Autor przytacza liczne przykłady nagminnych – a wręcz powszechnych – w Polsce rasistowskich zachowań kibiców ale podkreśla też, że inercja władz w tym względzie, udawanie, że nie ma problemu i wzajemne przerzucanie odpowiedzialności (np. z PZPN na prokuraturę i odwrotnie), budzi w naszym kraju silne reakcje, oburzenie i prowadzi do krytyki systemu.
„Naiwnością jest myśleć, że w Polsce problem antysemityzmu nie istnieje, ale najbardziej niepokojące jest to, że w wielu przypadkach nie jest on w ogóle postrzegany jako problem” – powiedział w rozmowie dla CNN Ryan Hubbard, dziennikarz angielskojęzycznego portalu o polskiej piłce nożnej.

źródło