Na Facebooku senatora PiS Waldemara Bonkowskiego pojawił się nagrany przez Niemców w getcie propagandowy film opatrzony komentarzem „Jak Żyd Żyda gonił na śmierć…”. Wcześniej parlamentarzysta udostępniał inne treści o antysemickim charakterze. Teraz na facebookową aktywność Bonkowskiego zareagował sam Jarosław Kaczyński.

Nagranie umieszczone przez senatora Bonkowskiego to, jak ustalił Onet.pl, fragment nigdy nieukończonego nazistowskiego filmu propagandowego z 1942 roku. „Film ten jest uważany za przykład propagandy, ponieważ jest mocno inscenizowany, pomija fakty, próbuje ustanowić groteskowe stereotypy i wyolbrzymia wiele elementów rzeczywistości” – głosi jego opis na stronie amerykańskiego United States Holocaust Memorial Museum.

Klip udostępniony przez senatora ma przedstawiać brutalność działającej w getcie, podległej nadzorowi Niemców policji żydowskiej. Nagranie zostało przerobione – dodano do niego wesołą muzykę.

„Senator Waldemar Bonkowski decyzją Prezesa @pisorgpl Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka @pisorgpl oraz Klubu Parlamentarnego” – poinformowała na Twitterze Beata Mazurek.

Więcej w Newsweeku.