Prawo i Sprawiedliwość opublikowało nowy spot na wybory samorządowe. Przenosimy się w nim do Polski 2020 roku, kiedy to „agresja i napaści seksualne” ze strony imigrantów są codziennością. Materiał wywołał falę krytyki na Twitterze. Również po stronie prawicy. – Samorządowcy z PO chcą przyjmować migrantów, potwierdzili to specjalną deklaracją. Dziś PO zapowiada likwidację urzędów wojewódzkich. To kolejna próba działania wbrew polityce rządu – tak rozpoczyna lektor nowego spotu Prawa i Sprawiedliwości. Słysząc te słowa widzimy jednocześnie plansze z napisami informującymi, że to właśnie urzędy wojewódzkie decydują o sprawach obcokrajowców.

Fikcyjne „newsy” informują o enklawach imigrantów i strachu mieszkańców. Według autorów spotu, jeśli wygra PO, w 2020 r. agresja i napady na tle seksualnym będą codziennością. Czy będziemy czuli się bezpiecznie, jeśli PO to zrealizuje? – mówi pod koniec materiału narrator, następnie pojawia się napis: „21 października wybierz bezpieczny samorząd”. Przekaz jest prosty: PO rządząca w samorządach równa się agresywnym imigrantom na ulicach.

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita złożyło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z Zaleceniami Komitetu Ministrów Rady Europy R (97) 20 z dnia 30 października 1997 roku za mowę nienawiści uznać należy „każdą formę wypowiedzi, która rozpowszechnia, nawołuje do, popiera lub usprawiedliwia nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm lub inne formy nienawiści oparte na nietolerancji, włączając w to nietolerancję wyrażaną w formie agresywnego nacjonalizmu lub etnocentryzmu, dyskryminacji lub wrogości wobec mniejszości migrantów, lub osób wywodzących się ze społeczności imigrantów”. Spot ten jest ewidentnym podsycaniem nienawiści do uchodźców, migrantów, przedstawicieli innych ras i kultur. W sposób niedopuszczalny posługuje się kłamstwem i manipulacją. Fikcyjne „newsy” informują o enklawach imigrantów i strachu mieszkańców. Według autorów spotu, jeśli wygra PO, w 2020 r. agresja i napady na tle seksualnym będą codziennością. Nie ulega wątpliwości, że autorzy spotu posługując się osadzonymi w polskim społeczeństwie stereotypami, podsycając je coraz bardziej, przedstawiają zdeformowany obraz uchodźców i migrantów

Więcej na gazeta.pl