Aktualności « Otwarta Rzeczpospolita

WIADOMOŚCI Z OTWARTEJ RZECZPOSPOLITEJ

Przeciwnicy Unii Europejskiej jednoczą się w Świątyni Opatrzności Boże

2018/05/20

Pod hasłem „Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana”, a konkretniej w imię idei „Unia Europejska powinna być przekształcona we Wspólnotę Narodów Europy” 13 maja br. na terenie warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej i w przylegających do niej obiektach obradował II Europejski Festiwal Schumana. Pierwsze z tych haseł odwołuje się do religii i wydaje się nie mieć nic wspólnego z polityką. Natomiast hasło drugie, które organizatorzy przedstawili jako pierwszą z „Tez pomocniczych do wykorzystania w debatach, panelach i warsztatach”, to niewątpliwie postulat polityczny, który w dodatku jednoznacznie godzi w aktualny stan rzeczy w Europie. (…) Zwracam się do polskiej opinii, by bacznie przyglądała się działaniom Instytutu Myśli Schumana, któremu z niezrozumiałych względów udostępniono Świątynię Opatrzności Bożej jako forum głoszenia poglądów sprzecznych z podstawowymi europejskimi wartościami. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Zapytuję, czy Polacy zrozumieli, co podpisaliśmy w Traktatach UE? Czas na szczerą debatę.” – pisze Olgierd Łukaszewicz, założyciel Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, w reakcji na niedawny II Europejski Festiwal Schumana.

Tekst Olgierda Łukaszewicza

Stanowisko Koalicji Równych Szans ws. strajku osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin

2018/05/19

Koalicja Równych Szans, nieformalna platforma ponad sześćdziesięciu organizacji społecznych działających w obszarze ochrony praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji, wydała wspólne stanowisko, w którym solidaryzuje się z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami, które prowadzą od miesiąca protest w budynku Sejmu RP. Koalicja, popierając postulaty osób protestujących wzywa także polskie władze do pilnego zajęcia się systemowymi naruszeniami praw człowieka tej grupy społecznej. Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita jest jedną z organizacji członkowskich Koalicji.

Treść stanowiska

Marsz Tolerancji w Koninie

2018/05/17

Konińska młodzież organizuje Marsz Tolerancji, który 18 maja przejdzie ulicami miasta. To odpowiedź na ataki hejtu, z jakimi spotkały się konińskie II i III Liceum Ogólnokształcące. Pod koniec kwietnia facebookowa grupa „Polska dla Polaków” przeprowadziła atak na fanpage II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie. Powodem hejtu było udostępnienie filmu Nasz Chleb Powszedni. W wyniku tych ataków II LO usunęło film ze swojego profilu w mediach społecznościowych.

Podobny problem dotknął konińskie III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie uczniowie przygotowywali konkurs plastyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który obchodzony jest 17 maja. 27 kwietnia do dyrekcji szkoły zaczęły przychodzić maile od Młodzieży Wszechpolskiej, rozdzwoniły się telefony. W sieci pojawiły się wuglaryzmy i groźby skierowane do organizatorów konkursu, nauczycieli, a nawet do ich rodzin. Pod takim naciskiem szkoła wycofała się z organizacji konkursu.

Marsz Tolerancji w Koninie wyruszy 18 maja o godz. 18. Przejdzie symboliczną trasą: od Ronda Solidarności do Placu Wolności.

Jest on przede wszystkim manifestem przeciw nienawiści, która dotknęła konińskie licea, ale także manifestem poszanowania wszystkich mniejszości w Polsce. Organizatorzy zapraszają ich przedstawicieli do udziału w marszu. – Chcemy pokazać, że nie damy się zmanipulować Młodzieży Wszechpolskiej oraz że się ich nie boimy – mówi Mikołaj Marcinkowski, jeden z organizatorów Marszu Tolerancji.

Sekretarz Zarządu Otwartej Rzeczpospolitej, Damian Wutke, skierował w imieniu Stowarzyszenia list do organizatorów i uczestników Marszu Tolerancji.

Źródło: www.obywatelerp.org

„Nasz chleb powszedni” w Polskim Radiu

2018/05/17

W Polskim Radiu Szczecin wyemitowany został reportaż Anny Kolmer na temat akcji „Nasz chleb powszedni„, w którym posłuchać można trójki bohaterów naszej – Chlebem i Solą oraz Otwartej Rzeczpospolitej– akcji, a także Rafała Roguszki – dyrektora Pyrzyckiego Domu Kultury, który niedawno rozdawał bochenki w swoim mieście.

Chleb w Polsce jest symbolem czegoś dobrego. Czy fakt, że dzielą się nim z Polakami przedstawiciele mniejszości przypomni o potrzebie szacunku do każdego człowieka? Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Dorotą Kowalewską politologiem z Uniwersytetu Szczecińskiego i Ryszardem Kamińskim psychologiem i psychoterapeutą.

Reportaż na stronie Polskiego Radia

75. rocznica wysadzenia Wielkiej Synagogi

2018/05/15

Po upadku powstania w warszawskim getcie, jego kat, Jurgen Stroop, osobiście wysadził Wielką Synagogę i ogłosił, że to „alegoria zwycięstwa nad żydostwem”. Mylił się.

W rocznicę zburzenia synagogi, 16 maja, przypominamy nasz projekt „Wielka przywraca pamięć„, polegający na wirtualnej symbolicznej jej odbudowie w miejscu, gdzie stała, dowodząc, że pamięć może pokonać destrukcję i śmierć.

Książka Degrelle’a nie propaguje faszyzmu i nie nawołuje do nienawiści?

2018/05/15

Gazeta Wyborcza dotarła do uzasadnienia decyzji Prokuratury, która w lutym 2017 roku umorzyła postępowanie w sprawie wydawcy książki Leona Degrelle’a. We wrześniu 2016 r. „Wyborcza” alarmowała, że książka belgijskiego SS-mana Leona Degrelle’a „Wiek Hitlera” jest dostępna w największych polskich księgarniach. Wydało ją mało znane wydawnictwo Finna z Gdańska, należące do Andrzeja Ryby, absolwenta historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który nie zajmuje się historią zawodowo. We  wstępie Ryba pisze, że dzieło Degrelle’a jest antysemickie, antysłowiańskie i antypolskie. Ale dodaje: „Książka jest kapitalnym dowodem na to, że nie ma historii tzw. obiektywnej, czyli jedynej słusznej”.

Otwarta Rzeczpospolita w styczniu 2017 roku złożyła do Prokuratora Generalnego wniosek o ściganie, w którym wskazywaliśmy że książka ta nadal sprzedawana była w internetowej księgarni bonito.pl. W czerwcu 2017 roku Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza wszczęła dochodzenie o przestępstwo określone w art. 256 § 1 kodeksu karnego. Ta sama Prokuratura, w sierpniu 2017 roku, umorzyła dochodzenie bez uzasadnienia.

Więcej o całej sprawie w Gazecie Wyborczej

Konferencja o Marksie w Pobierowie

2018/05/14

11 maja 2018 roku w Pobierowie (woj. zachodniopomorskie) odbywała się konferencja naukowa o Karolu Marksie i jego myśli. Jest ona warta odnotowania z jednego, zaskakującego powodu – pojawienia się na niej policjantów. Swoją obecność funkcjonariusze uzasadniali potrzebą sprawdzenia, czy wydarzenie nie jest związane z „działalnością antynarodową” w rozumieniu ustawy o IPN, lub czy nie spełnia znamion propagowania totalitarnych praktyk zgodnie z zapisem w konstytucji.

Ta forma prewencji budzi ogromne wątpliwości i oburzenie biorąc pod uwagę fakt, że działania takie nie są podejmowane wobec środowisk nacjonalistycznych i faszyzujących. Warto pamiętać, że marsze ONR są ochraniane przez Policję, nigdy nie zostały przez nią rozwiązane, a policjanci często uważają, że hasła i symbole pojawiające się na marszach nie łamią prawa. Podobnie było z niedawną obecnością ONR w sali BHP Stoczni Gdańskiej i w warszawskiej siedzibie SDP – tutaj nikt nie dostrzegł potrzeby podjęcia działań prewencyjnych. A w tym przypadku były i są one jak najbardziej potrzebne.

Źródło informacji: strajk.eu

 

Zaproszenie na wykład prof. Michała Bilewicza

2018/05/11

15 maja o godzinie 17:00 w cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim wykład prof. Michała Bilewicza, członka Rady Programowej Otwartej Rzeczpospolitej, psychologa społecznego, kierownika Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Profesor Bilewicz zajmuje się m.in. psychologią stosunków międzynarodowych, procesami dehumanizacji i humanizacji, badaniem stereotypów i uprzedzeń.

Temat wykładu – Mowa pogardy. Jak brutalny język Internetu zmienił nasze myślenie o obcych?

Zaproszenie

Bez kary za skandaliczny transparent na meczu Legii

2018/05/10

„KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice – dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice” – taki transparent wywiesili szalikowcy Legii Warszawa w maju 2016 r. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. Dała wiarę kibolom, którzy twierdzili, że nie znali treści napisu. Transparent wywieszono podczas meczu Legii Warszawa z Piastem Gliwice na tzw. żylecie, czyli trybunie, którą zajmują radykalni fani stołecznego klubu. Posłowie Nowoczesnej, działacze KOD i stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita zawiadomili prokuraturę o podejrzeniu gróźb karalnych i nawoływaniu do popełniania przestępstwa. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście dwukrotnie sprawę zamknęła.

Najpierw w czerwcu 2016 r. odmówiła wszczęcia śledztwa. Uzasadnienie decyzji było kuriozalne. Prokuratura uznała, że wywieszenie transparentu stanowi „wyłącznie wyrażoną w dość ordynarny sposób manifestację poglądów politycznych”. Sąd w efekcie zażalenia uchylił decyzję prokuratury, w grudniu 2017 r. śledztwo wszczęto ponownie, ale już w kwietniu umorzono je wobec „braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego”.

Więcej w Gazecie Wyborczej

Premiera książki Agaty Tuszyńskiej „Bagaż osobisty. Po Marcu”

2018/05/10

Serdecznie zapraszamy na premierę książki Pani Agaty Tuszyńskiej Bagaż osobisty. Po Marcu, która odbędzie się 19 maja (sobota) o godzinie 19.00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Bagaż osobisty. Po Marcu to wielogłosowa opowieść grupy przyjaciół – pomarcowych emigrantów – którzy opuścili Polskę z „dokumentem podróży”, stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. w skutek propagandowej nagonki w Polsce. Wyjechali do Szwecji, Francji, Danii, USA, Kanady, Izraela.

Książka objęta patronatem: TOK FM, Gazeta Wyborcza, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

Informacja prasowa

XIV Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego w Warszawie

2018/05/09

8 maja 2018 roku odbyła się XIV Publiczna Debata Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana.  Obrady pod hasłem „Czy potrzebujemy autorytetów? … czyli o rolach i zadaniach współczesnej inteligencji” dedykowane były pamięci prof. Jerzego Jedlickiego – wybitnego intelektualisty, historyka idei, działacza opozycji demokratycznej, współzałożyciela Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, przewodniczącego Rady Programowej, do śmierci jej honorowego przewodniczącego, naszego Mistrza i Przyjaciela.

Debatę otworzyli przewodnicząca Rady Programowej Otwartej Rzeczpospolitej Paula Sawicka oraz dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn. W dyskusji moderowanej przez Piotra Kulasa udział wzięli Aleksandra Gliszczyńska – Grabias, Joanna Kurczewska oraz Leszek Jażdżewski.

Odbudowaliśmy Wielką Synagogę

2018/04/27

19 kwietnia 2018 roku setki osób przybyły na warszawski plac Bankowy, aby wziąć udział w ceremonii wirtualnej odbudowy Wielkiej Synagogi. Realizując pomysł artystki Gabi von Seltmann, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita uczciło 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. Posługując się obrazem, dźwiękiem i emocją odbudowaliśmy wirtualnie Wielką Synagogę, zburzoną przez Niemców po upadku powstania. W trakcie ceremonii usłyszeliśmy archiwalne nagranie śpiewu kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który zginął w warszawskim getcie oraz fragmenty wiersza Bashert, które przeczytała Autorka, Irena Klepfisz, córka Michała żołnierza ŻOB oraz przewodnicząca Rady Programowej Otwartej Rzeczpospolitej, Paula Sawicka.

Niezależne Obchody Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

2018/04/26

W ubiegły czwartek odbyły się pierwsze Niezależne Obchody Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.Razem z Antyfaszystowską Warszawą, Koalicją Antyfaszystowską, Historią czerwoną i czarno – czerwoną, Stacją Muranów, Studenckim Komitetem Antyfaszystowskim, Syreną, Warszawskim Strajkiem Kobiet oraz chórem WLH im. Jacka Kuronia przypomnieliśmy o tym, co stało się 75 lat temu. Przypomnieliśmy o tych, którzy walczyli. Przypomnieliśmy o tych, którzy zginęli. Przypomnieliśmy o tych, którzy pamięć o tym podtrzymywali: o Marku Edelmanie, Jacku Kuroniu, Lechosławie Goździku, Mirosławie Sawickim, Noemi Korsan, Zofii Kuratowskiej, Ance Kowalskiej, Chawie Raban, Julii Hartwig i wielu innych.

Przedstawiamy filmową relację autorstwa Przemysława Wiszniewskiego:

 

Dyskusja „Sytuacja Romów i Sinti w Polsce, Austrii i Europie – między tragiczną przeszłością a niepewną przyszłością?”

2018/04/25

26 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00 w Austriackim Forum Kultury odbędzie się dyskusja „Sytuacja Romów i Sinti w Polsce, Austrii i Europie:między tragiczną przeszłością a niepewną przyszłością?”. Poprowadzi ją Prowadzenie: Karolina Lewicka (Radio TOK FM), a udział wezmą: Agnieszka Caban (kulturoznawczyni, działaczka romska, kierowniczka Muzeum Dialogu Kultur), Konstanty Gebert (dziennikarz i publicysta, associate fellow w European Council on Foreign Relations), Andrea Harle (prezeska Romano Centro w Wiedniu), prof. Sławomir Kapralski (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, redaktor publikacji i członek The Gypsy Lore Society), Martina Maschke (austriackie Federalne Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa i Badań, przewodnicząca Komitetu IHRA ds. Ludobójstwa Romów), Marcin Sośniak (naczelnik wydziału w Zespole Równego Traktowania, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich).

Organizatorami są Ambasada Austrii w Warszawie, Austriackie Forum Kultury. Partnerami: Centrum Wielokulturowe w Warszawie, Wydawnictwo Universitas, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ECFR Warsaw. Wydarzenie patronatem objęły Radio TOK FM oraz Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita.

Prof. Podemski: Co się stało, że „patriotami” nazywają się osobnicy, którzy nawołują do nienawiści wobec innych?

2018/04/21

Kilkadziesiąt lat po tragedii II wojny światowej przez polskie miasta maszerują brunatne kolumny skrajnej organizacji zdelegalizowanej przez władze II Rzeczypospolitej zaledwie po dwóch miesiącach istnienia. W tym roku członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego wybrali na obchody 85. rocznicy swojego powstania Gdańsk. Liderzy ONR wpierw rozsiedli się w kolebce „Solidarności”, Sali BHP Stoczni Gdańskiej, potem pomaszerowali pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970 i dalej aż do historycznego centrum. W imię rzekomego patriotyzmu zbezczeszczono kolejny narodowy i obywatelski symbol.

Dwa lata temu swoje „urodziny” szowiniści obchodzili w białostockiej katedrze. Wcześniej, wiosną 2015 r. oenerowcy przemaszerowali przez nasze miasto. Wtedy gościny tej faszyzującej organizacji udzieliła, o zgrozo, zasłużona Biblioteka Kórnicka, poznańska placówka Polskiej Akademii Nauk.

Wielka Przywraca Pamięć online

2018/04/18

Oświadczenie Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita

2018/04/17

Członkinie i członkowie Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita z największym oburzeniem i niesmakiem przyjęli informację o tym, że w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbył się zjazd Obozu Narodowo – Radykalnego.

Organizacja ta swoim orężem uczyniła pogardę dla drugiego człowieka, nienawiść do każdego, kto w ich oczach jest „obcy”, odwołując się przy tym do spuścizny przedwojennego nacjonalizmu. Dopuszczenie do tego, aby ONR celebrował kolejną rocznicę swojego powstania w miejscu, w którym podpisano Porozumienia Sierpniowe 1980 roku jest hańbą i splugawieniem pamięci twórców solidarnościowego zrywu – ludzi, którzy chcieli żyć w Polsce wolnej od nienawiści, ludzi, których łączyło poczucie troski o kraj.

Patrząc na to, co działo się w Gdańsku na terenie Stoczni, zadajemy sobie pytanie – co pozostało z etosu społecznego ruchu „Solidarność”? Wiemy jedno – nie wolno milczeć, gdy organizacje, które powinny zostać zdelegalizowane, anektują kolejne symboliczne miejsca.

W imieniu Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita oświadczenie podpisali Paula Sawicka – przewodnicząca Rady Programowej oraz Marek Gumkowski – prezes Zarządu.

Tekst oświadczenia

Niezależne Obchody Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

2018/04/14

Zbierzemy się, bo pamiętamy. Pamiętamy to, co się tu zdarzyło. Pamiętamy o tych, którzy walczyli. Pamiętamy o tych, którzy zginęli. Pamiętamy tych, którzy pamięć o tym podtrzymywali: Marek Edelman, Jacek Kuroń, Lechosław Goździk, Mirosław Sawicki, Noemi Korsan, Zofia Kuratowska, Anka Kowalska, Chawka Raban, Julia Hartwig i wielu innych.

Nie chcemy brać udziału w obchodach prezydenckich, zawłaszczonych przez polityków, którzy w tym roku chronią się barierkami i kontrolą tożsamości, w obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą, z przedstawicielami rządu, którego premier potrafi drugą ręką zapalić znicz hitlerowskim kolaborantom z N.S.Z. Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, nie narzędziem władzy.

Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita” wyróżnione Odznaką Honorową RPO „za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”

2018/04/11

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wręczył Odznakę Honorową RPO „za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” Stowarzyszeniu przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”. Odebrali ją Paula Sawicka i Marek Gumkowski.

„Szanowni Państwo – jestem z Wami, wraz z całym Biurem RPO i dzisiejsza uroczystość pokazuje jak bardzo jesteśmy z Państwem. Widzimy Waszą pracę, Waszą walkę, widzimy Wasze osiągnięcia. A przede wszystkim widzę – wraz z moimi współpracownikami i współpracowniczkami, jak bardzo jesteście naszemu społeczeństwu dzisiaj potrzebni. Dla nas jesteście bezwzględnie jedną z najważniejszych w Polsce organizacji walczących o prawa człowieka. Jak głosi statutowa nazwa, „Otwarta Rzeczpospolita” to Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii. W rzeczywistości jednak cele organizacji wydają się być dużo szersze. Chodzi o to, by bronić integralnej godności człowieka przed wszelkimi zagrożeniami, szczególnie przed tymi wynikającymi z postaw wrogości i nieakceptacji. A jednocześnie, by być za czymś – w tym wypadku krzewić postawy otwartości i szacunku dla ludzi o odmiennej identyfikacji etnicznej, narodowej, religijnej, kulturowej czy społecznej” – mówił Rzecznik Praw Obywatelskich w laudacji na cześć Otwartej Rzeczpospolitej.

Relacja z uroczystości na stronie Biura RPO

Relacja filmowa Przemysława Wiszniewskiego

Pozew przeciw wydawcy Degrelle’a

2018/04/10

6 kwietnia 2018 roku troje Polaków, którzy przeżyli niemiecką okupację Polski, złożyło pozew przeciwko wydawnictwu, które od dwóch lat publikuje prace Leona Degrella, kolaboranta Niemiec nazistowskich, który negował Holokaust. Sprawa dotyczy dwóch książek Degrelle’a – „Wiek Hitlera 1” i „Wiek Hitlera 2. Hitler Demokrata”. – Publikacje gloryfikują nazizm i osobiście Adolfa Hitlera. Propagują zajadły antysemityzm i bezpośrednio zaprzeczają Holocaustowi oraz innym zbrodniom nazistowskim przeciwko ludzkości – mówi, w rozmowie z Gazetą Wyborczą, Wojciech Kozłowski, radca prawny i partner w warszawskim biurze kancelarii Dentons, która pro bono reprezentuje trójkę Polaków.

Trójka powodów domaga się zaprzestania naruszania ich dóbr osobistych. A więc m.in. godności, w tym godności narodowej, dziedzictwa kulturowego i historycznego, poczucia tożsamości narodowej, nienaruszonej pamięci o przodkach, pamięci o prawdzie historycznej. Uznają także, że naruszane jest ich prawo do poszanowania pamięci o ich własnych, ekstremalnych przeżyciach związanych z bezpośrednim narażaniem własnego życia w czasach okupacji hitlerowskiej – tłumaczy mec. Kozłowski.

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita od lat wskazuje na brak zainteresowania prokuratury ściganiem przestępstw z nienawiści, w tym w szczególności przestępstw o charakterze antysemickim. W większości spraw otrzymujemy decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa lub umorzenia postępowania (por. zglosnienawisc.otwarta.org)

Więcej o całej sprawie w Gazecie Wyborczej

Wielka Przywraca Pamięć

2018/04/09

Ceremonia wirtualnej odbudowy Wielkiej Synagogi

19 kwietnia 2018, godz. 21:30 – 22:00, Plac Bankowy Warszawa

 

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita uczci 75 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim Getcie multimedialnym publicznym wydarzeniem według koncepcji artystki Gabi von Seltmann.

Głównym zamysłem tej posługującej się obrazem, dźwiękiem i emocją ceremonii będzie symboliczna odbudowa Wielkiej Synagogi, zburzonej przez Niemców po upadku powstania w getcie.

W trakcie ceremonii usłyszymy archiwalne nagranie śpiewu kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który zginął w warszawskim getcie oraz fragmenty wiersza Bashert, które przeczyta Autorka, Irena Klepfisz, córka Michała żołnierza ŻOB.

Projekcja będzie powtarzana do godz. 22:30, w 10 – minutowych sekwencjach.

Wydarzenie będzie transmitowane na stronie www.otwarta.org

Nasz chleb powszedni

2018/04/04

List otwarty do o. Mariana Waligóry

2018/03/30

My, niżej podpisani, stanowczo protestujemy przeciwko planowanej na 14 kwietnia 2018 roku V Pielgrzymce Środowisk Narodowych na Jasną Górę, organizowanej przez Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Domagamy się podjęcia działań zmierzających do uniemożliwienia środowiskom propagującym skrajny nacjonalizm, sprzeczny z wartościami chrześcijańskimi, głoszenia na terenie Klasztoru Jasnogórskiego treści pogwałcających naukę Kościoła. W polskim życiu społecznym i politycznym niepokojąco nabiera mocy narracja o supremacji narodu polskiego definiowanego jako „czysty, biały, katolicki”; jest ona skrajnie wroga wobec różnorodności etnicznej i religijnej, a więc stanowi zaprzeczenie wartości i tradycji wyrosłych z cywilizacji Zachodu i jego chrześcijańskich korzeni” – piszą w liście do o. Mariana Waligóry, przeora jasnogórskiego klasztoru, organizacje pozarządowe m. in. Stowarzyszenie Demokratyczna RP, Obywatele RP, Protest Kobiet, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, Wolni i Równi, a także przedstawiciele polskiego życia publicznego m. in. Ludwika i Henryk Wujcowie, Andrzej Celiński, Halina i Waldemar Kuczyńscy, Zbigniew Hołdys, prof. Magdalena Środa.

Treść listu

Oświadczenie Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk

2018/03/27

Komitet Socjologii Polskiej Akademii Nauk wyraża swoje krytyczne stanowisko wobec uchwalonej przez Sejm RP noweli do Ustawy o IPN.

Stosunek członków, grup i instytucji społeczeństwa polskiego do Holokaustu, ich udział zarówno w ratowaniu, jak i zabijaniu Żydów podczas okupacji niemieckiej powinny być przedmiotem badań naukowych, ale także debat publicznych nieskrępowanych niczym oprócz zasad metody naukowej i społecznej odpowiedzialności za słowo. W naszym przekonaniu, uchwalona nowela, mimo zapewnień ustawodawcy, utrudni prowadzenie rzetelnych, nietendencyjnych badań nad zagładą Żydów na okupowanych ziemiach polskich oraz utrudni publikowanie prac naukowych i ogłaszanie innych tekstów zawierających szczegółowe, a zwłaszcza uogólnione wyniki takich poszukiwań.

List do Prymasa Polski ws. pielgrzymki ruchów narodowych na Jasną Górę

2018/03/27

14 kwietnia 2018 roku odbędzie się V Pielgrzymka Środowisk Narodowych na Jasną Górę, organizowana przez Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Nie ulega wątpliwości, mając na uwadze przebieg wcześniejszych pielgrzymek, a także wydarzenia ze stycznia 2018 roku, o których informowaliśmy Księdza Prymasa, że wydarzenie to po raz kolejny stanie się okazją do głoszenia haseł antysemickich, antyuchodźczych, podsyconych ideologią nazistowską, sprzecznych z wartościami chrześcijańskimi. (…) prosimy o ponowne zwrócenie się do Konferencji Episkopatu Polski z postulatem wzmocnienia duszpasterskiego nadzoru nad pielgrzymkami ruchów narodowych na Jasną Górę. Prosimy również o zwrócenie się do Przeora jasnogórskiego klasztoru z prośbą rozważenia możliwości odwołania tegorocznej pielgrzymki środowisk narodowych” – piszemy w liście do Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka. W imieniu Stowarzyszenia list podpisali Przewodnicząca Rady Programowej Paula Sawicka oraz Prezes Zarządu Marek Gumkowski.

Treść listu

Mowa mec. Stępińskiego sprawie Macieja Bajkowskiego

2018/03/24

Sąd uniewinnił działacza OSA Macieja Bajkowskiego, który odpowiadał za wyświetlenie projektorem hasła na Pałacu Prezydenckim: „Zdradza ojczyznę, kto łamie jej najwyższe prawo”. Uniewinniający wyrok wydał w środę 7 marca 2018 roku sędzia Łukasz Biliński, z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Mec. Krzysztof Stępiński w mowie końcowej: „Proszę o uniewinnienie Pana Macieja Bajkowskiego z powodów oczywistych. W ogólnoludzkim rozumieniu słowa „czynić zło” Pan Bajkowski nie zrobił nic złego. Nie zrobił nic, co byłoby sprzeczne z prawem. Uważam, że Sąd powinien ustalić, że Pan Bajkowski zachował się nie tylko odważnie ale i mądrze. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że ja w ramach tego procesu nie będę się domagał od Wysokiego Sądu, aby Wysoki Sąd przesądził – bo przecież oceniamy zachowanie Pana Bajkowskiego – czy i ile razy pan prezydent Andrzej Duda złamał Konstytucję. Proszę natomiast, żeby z pola widzenia Sądu nie uciekł oto ten rzeczywisty fakt”.

Całość wystąpienia mec. Stępińskiego na stronie Archiwum Osiatyńskiego.

Prof. Łętowska o opinii SDP na temat nowelizacji Ustawy o IPN

2018/03/23

16 marca 2018 roku Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich rozesłało analizę prawną dotyczącą stanowiska CMWP SDP aprobującego przyjęte przez Sejm RP rozwiązania zawarte w nowelizacji ustawy o IPN, co jest rozszerzeniem oświadczenia CMWP SDP wyrażonego 30 stycznia 2018 r. Autorem analizy jest Michał Jaszewski – adwokat, z upoważnienia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zajmujący się pomocą prawną członkom SDP. Sam jednak w wielu dyskusjach, w tym w trakcie spotkania nt. cenzury na Facebooku u Rzecznika Praw Obywatelskich, woli tytułować się przedstawicielem Obozu Narodowo – Radykalnego. Aktywnie biorący udział w Marszach Niepodległości, w 2017 roku na rozpoczęciu tego wydarzenia mówił m.in. „zbudowali dla nas świat bez Boga, bez ojczyzny i bez honoru. Ale to się nie uda. Tu stoi husaria. Nie ma Polski bez krzyża. To wiedzieli nasi przodkowie, kiedy pod Chocimiem uderzali na muzułmanów, krzycząc: „Jezus, Maryja”. To nie jest nienawiść, to jest nasza wiara. Mamy się umocnić i mieć w sobie moc krzyżowców”; „nie jesteśmy narodem wolnym”; „na świecie toczy się kulturkampf, to wojna z Bogiem, Ojczyzną i honorem; jest na to jedna droga – otwórz serce i znajdź honor rzymskiego legionisty, pradawnych spartan, świętą wiarę apostołów i krzyżowców, wolę żelazną żołnierzy wyklętych”. Na Marsz przybył z opaską z symbolem falangi.

O przyjrzenie się tekstowi „analizy” SDP poprosiliśmy prof. Ewę Łętowską – pierwszą Rzeczniczkę Praw Obywatelskich, sędzię Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, która na wstępie pisze tak: . „[dokument] zawiera deklarację, że dotychczasowe prawo „okazało się niewystarczające” oraz przedstawienie  zmian, jakie niesie nowela.  Tytułowej „analizy prawnej” jednak brak.„.

Opinia prof. Łętowskiej

Inna historia, taki sam hejt.

2018/03/21

Oświadczenie Komitetu Psychologii PAN

2018/03/19

W ostatnich miesiącach wielokrotnie w telewizji, prasie i mediach społecznościowych pojawiały się wypowiedzi o charakterze antysemickim i ksenofobicznym oraz stwierdzenia odwołujące się do stereotypów spiskowych. Nasilenie mowy nienawiści obserwujemy dziś nie tylko w Polsce, mamy do czynienia z problemem o skali globalnej. Badania psychologiczne wykazują, że obecność tego typu wypowiedzi w przestrzeni publicznej prowadzi do wzrostu uprzedzeń w społeczeństwie [1], do dyskryminacji grup narażonych na takie uprzedzenia [2], a w końcu do pogorszenia ich dobrostanu psychicznego [3]. Jednocześnie od lat zauważalny jest wzrost mowy nienawiści w mediach, w dyskusjach internetowych oraz w codziennych rozmowach [4]. Epidemia mowy nienawiści stanowi poważne zagrożenie dla wychowania kolejnych pokoleń, które dorastają w atmosferze przyzwolenia na przemoc werbalną.

Apel uczniów warszawskich szkół do dorosłych

2018/03/14

My, z bezpiecznego zakątka świata, nie chcemy przyzwolenia na zbrodnie. Oglądamy wiadomości, czytamy gazety, jesteśmy świadomi tego, co się dzieje w Syrii i w innych miejscach naszego globu. Nie tak dawno była wojna w Wietnamie, ludobójstwo w Rwandzie, Czeczenii. A przedtem II wojna światowa. Dziś obchodzimy 50. rocznicę Marca ’68, rocznicę wydarzeń nikczemnych i odbierających godność. Na te wszystkie akty pogardy i barbarzyństwa brak nam słów. Chcemy Świata bez krzywdzenia kogokolwiek – dorosłych, dzieci, zwierząt, przyrody. Możemy na razie tylko rzetelnie wypełniać nasze obowiązki, by przygotować się do dorosłego życia i prosić Was o pomoc. Dlatego dziś zwracamy się do Was, Dorośli – politycy, dziennikarze, nauczyciele, duchowni, rodzice, wszyscy, którzy macie wpływ na to, co wokół.

List „Prawda i pojednanie”

2018/03/08

100 polskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego, wśród nich Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, wystosowało list otwarty do międzynarodowej opinii publicznej.

„Piszemy do Was z Polski. I z wielu innych miejsc na świecie, gdzie mieszkamy, studiujemy, pracujemy. My, czyli Polki i Polacy, którzy nie godzą się z tym, jak bieżąca polityka kładzie się cieniem na budowanych przez lata relacjach polsko-żydowskich. Do Was, czyli do wszystkich tych, którzy patrzą dziś na Polskę – z niedowierzaniem, smutkiem czy złością.

Piszemy, bo zależy nam, żebyście wiedzieli, że niezależnie od tego jak radykalne i niewłaściwe są stanowiska polskich władz czy niektórych środowisk, nie są to stanowiska i poglądy nas wszystkich. Prosimy, choć wiemy, jakie to trudne – patrzcie na tę bieżącą politykę z dystansem.

W naszym kraju są miliony ludzi, dla których dialog polsko-żydowski i prawda o wspólnej historii są ważne. Piszemy do Was jak przyjaciele do przyjaciół. Żebyście wiedzieli, że jesteśmy – w Polsce i wszędzie tam, gdzie łączy nas nie tylko historia i korzenie, ale też wspólna codzienność i przyszłość”.

Pełna treść listu na stronie solidarityintruth.org

Rasistowskie wpisy lekarza psychiatry

2018/03/07

Dr Krzysztof Klementowski na swoim facebooku czarnoskórą dziewczynę nazwał „małpką”. Z kolei o mieście z muzułmańskimi mieszkańcami napisał, by otoczyć je drutem kolczastym”. Jego wypowiedziami ma się zająć Komisja Etyki Dolnośląskiej Rady Lekarskiej. Klementowski jest szefem oddziału psychiatrycznego Milickiego Centrum Medycznego. Przyjmuje też m.in. we Wrocławiu. Na swoim facebookowym profilu opublikował zdjęcie samochodu, w którym siedzi czarnoskóra dziewczyna. Opisał je tak: „Zdjęcie zrobione wczoraj przez mojego brata (…) A małpka zbulwersowana, że ktoś im fotkę robi”. Psychiatra udostępnił też artykuł o tym, że algorytmy Google’a nie rozróżniają osób czarnoskórych od goryli. „Buhaha” – skomentował.

Paula Sawicka, szefowa Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita: – To nieprawdopodobne, że osoba wykształcona prezentuje tak beznadziejnie niski poziom edukacji, kultury, wrażliwości. Do tego jest to lekarz psychiatra zajmujący się profilaktyką i psychoedukacją, którego powinna cechować ponadprzeciętna zdolność do empatii. To również smutna konstatacja o naszym społeczeństwie, które biernością ośmiela takich osobników. Lubimy mówić o takich przypadkach: to margines. Ale ten przypadek dowodzi, że patologiczny „margines” jest obecny we wszystkich warstwach społeczeństwa, psuje je i z wolna mości sobie miejsce w codziennej „normalności”.

Więcej w Wyborczej

VII Debata Akademicka „My Polacy, My Żydzi” w Poznaniu

2018/03/07

5 marca 2018 roku w Poznaniu odbyła się VII Debata Akademicka pod tytułem „My Polacy, My Żydzi„. Zorganizowały ją największe poznańskie uczelnie –  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Do dyskusji o tym, jak powinniśmy obecnie rozmawiać o skomplikowanych dziejach Polaków i Żydów?  Czym jest antysemityzm? Jakie są jego rodzaje? Czy mamy do czynienia z jakąś  specyficzną polską odmianą antysemityzmu? Jakie są źródła polskiego antysemityzmu? wprowadzili: prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany, dr Piotr Forecki, prof. dr hab. Przemysław Deszczyński, prof. dr hab. Tadeusz Kowalski, a moderował prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski – socjolog, członek Zarządu Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

Zapis video Debaty

Prof. Podemski: Kto nie wierzy, że antysemityzm jest głęboko zakorzeniony w rodzimej kulturze, niech wybierze się do biblioteki

2018/03/05

Oświęcim, getto warszawskie, Izrael, Jezus, Biblia, Jankiel. To było najpewniej wszystko co dorastającemu w epoce Gomułki nastolatkowi kojarzyło się z Żydami. W połowie lat 60. tematyka żydowska była nieobecna w szkole, prasie, telewizji. Nie pasowała do sterowanego przez PZPR patriotycznego „wzmożenia”, w którym z jednej strony byli dobrzy, mądrzy i dzielni Polacy i Rosjanie, a z drugiej źli, głupi i tchórzliwi Niemcy. Taki właśnie obraz drugiej wojny światowej pokazywały dwa masowo oglądane seriale, „Czterej pancerni i pies”, a później „Stawka większa niż życie”.

List ws. Salonu dziennikarskiego

2018/03/01

24 lutego 2018 roku w programie Salon dziennikarski (audycja TVP Info oraz tygodnika Idziemy) wyemitowanym w TVP Info, tematem rozmowy był spot Fundacji Ruderman Family. Jednym z gości programu był ks. Henryk Zieliński (redaktor naczelny tygodnika Idziemy), który stwierdził: „Dla nas prawda oznacza zgodność tego, co ja mówię z faktami. Dla Żyda prawda oznacza zgodność tego, co on mówi z dobrem. Ale dobrem przez niego pojętym. Jeżeli to jest Żyd niereligijny albo syjonista to prawda dla niego jest czymś albo zupełnie subiektywnym, albo prawdą będzie to, co będzie służyło interesom Izraela”, co było wypowiedzią antysemicką. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji wystąpiliśmy do KRRiTV z prośbą o ustalenie czy treści programu nie naruszają zapisów tejże ustawy. List w tej sprawie przekazaliśmy również do wiadomości Rady Mediów Narodowych oraz Prezesa TVP.

Treść listu

List do Burmistrza Mszany Dolnej

2018/02/28

„Poruszeni artykułami w Gazecie Wyborczej (10.02.2018) i Polityce (13.02.2018) zwracamy się do Pana, jako gospodarza miasta, z prośbą o uczynienie wszystkiego, co możliwe, aby pamięć mszańskich Żydów została w sposób odpowiedni uczczona, tak jak w innych miejscach w Polsce. Inicjatywy podejmowane przez Panią Urszulę Antosz-Rekucką są najdoskonalszym przykładem społecznego zaangażowania służącego upominaniu się o pamięć o tych, którzy sami nie mogą się już o nią upomnieć. Instalacja pamiątkowej tablicy w miejscu, gdzie niegdyś stała mszańska synagoga – miejsce modlitwy, które w czasach Holokaustu stało się miejsce kaźni mszańskich Żydów – byłaby gestem symbolicznym, trwałym wyrazem pamięci i szacunku, do których zobowiązuje nas tysiącletnia wspólna polsko-żydowska historia. Nie jest możliwe bowiem budowanie pomyślnej przyszłości, jeśli z jej fundamentów usuniemy bagaż przeszłości. Nie grzeszmy milczeniem i obojętnością” – piszemy w liście do burmistrza Mszany Dolnej. W imieniu naszego Stowarzyszenia list podpisali Paula Sawicka – przewodnicząca Rady Programowej oraz Marek Gumkowski – prezes Zarządu.

Treść listu

A zarzucasz sąsiadowi, że jest obcy? – Wspieraj Otwartą Rzeczpospolitą

2018/02/28

Apel organizacji pozarządowych ws. zbiórek publicznych

2018/02/27

„Koalicja organizacji społecznych, które w latach 2009-2014 zabiegały o nowy kształt przepisów dotyczących zbiórek publicznych oraz inne organizacje, z niepokojem przyjmują wypowiedzi Pana Joachima Brudzińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapowiadające zmiany ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Uchwalona w marcu 2014 roku ustawa jest przykładem dobrego prawa, które ułatwia organizacjom społecznym i obywatelom zakładającym komitety zbieranie środków finansowych na ich inicjatywy. Obecny system umożliwia darczyńcom łatwe sprawdzenie, czy dana zbiórka została zgłoszona, jakie są jej cele, a – po jej zakończeniu – ile środków zostało zebranych i na co zostały wydatkowane. Informacje te dostępne są publicznie na stronie internetowej zbiórki.gov.pl. Apelujemy o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych bez zmian” – pisze, w liście do szefa MSWiA, 30 polskich organizacji pozarządowych. Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita jest jednym z sygnatariuszy listu.

Treść listu

Prof. Kula wspomina prof. Jerzego Jedlickiego

2018/02/24

Jerzego Jedlickiego znałem tak długo, jak daleko sięga moja pamięć. Jeszcze jako uczeń przyszedł do moich Rodziców, uniwersyteckich humanistów, bowiem interesował się historią. Różnica wieku między nim, a mną była wtedy większa, niżby to wynikało z kalendarza. On należał do rocznika, który okupację przeżył już świadomie. Miał za sobą śmierć ojca, życie pod przybraną tożsamością, rasistowskie odsunięcie w okupacyjnym Harcerstwie. Ten epizod, choć relatywnie mniej ważny w obliczu wszystkiego, co się wtedy działo, musiał go nieźle zaboleć, skoro dobrze pamiętał o nim jeszcze po latach – mnie zaś nie dziwi, gdy myślę o poważnej części przedwojennego ZHP. Żyjąc w Warszawie, przeżył Powstanie. Opowiadał mi, jak to jako mały chłopak chodził po wodę przez piwnice pełne ludzkiego nieszczęścia.

Uchwała Senatu UW w 50. rocznicę Marca’68

2018/02/22

W marcu 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim doszło do dramatycznych wydarzeń – studenckich protestów oraz ich brutalnej pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. Senat UW podjął przez aklamację uchwałę w sprawie 50-lecia wydarzeń Marca ’68. „Wszystkich, którzy – narażając się na represje – włączyli się wtedy w obronę obywatelskich praw i akademickiej niezależności, Senat Uniwersytetu Warszawskiego zapewnia o swojej pamięci i wyraża najwyższe uznanie dla ich postawy” – napisano w dokumencie.

Treść uchwały