Zbierzemy się, bo pamiętamy. Pamiętamy to, co się tu zdarzyło. Pamiętamy o tych, którzy walczyli. Pamiętamy o tych, którzy zginęli. Pamiętamy tych, którzy pamięć o tym podtrzymywali: Marek Edelman, Jacek Kuroń, Lechosław Goździk, Mirosław Sawicki, Noemi Korsan, Zofia Kuratowska, Anka Kowalska, Chawka Raban, Julia Hartwig i wielu innych.

Nie chcemy brać udziału w obchodach prezydenckich, zawłaszczonych przez polityków, którzy w tym roku chronią się barierkami i kontrolą tożsamości, w obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą, z przedstawicielami rządu, którego premier potrafi drugą ręką zapalić znicz hitlerowskim kolaborantom z N.S.Z. Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, nie narzędziem władzy.

Zbierzemy się pod tablicą pamięci Zygielbojma 19 kwietnia o 11.00. Jest to skrzyżowanie ulicy Zamenhofa i dotychczasowej ulicy Lewartowskiego, obecnie nazwanej Edelmana. W proteście przeciw tej politycznej żonglerce bohaterami złożymy kwiaty przy kamieniu Lewartowskiego. Wysłuchamy jidyszowych pieśni w wykonaniu chóru z Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia i listu Marka Edelmana. Przejdziemy w milczeniu pod dawny bunkier ŻOBu na Miłej 18, gdzie zgodnie z tradycją przekazaną młodym przez Marka Edelmana w 2008 roku, dzieci zapalą znicze na szczycie kopca Anielewicza – by pamięć trwała w nowych pokoleniach. Dalej udamy się pod pomnik Umschlagplatz, gdzie odczytamy wiersz Bashert Ireny Klepfisz, córki Michała, poległego w powstaniu. Potem przejdziemy na Skwer Tekli Bądarzewskiej, gdzie wspólnie przygotujemy grunt pod posadzenie drzewka. Będzie to mirabelka z ul. Wałowej, która pamiętała czasy getta, a niedawno została ścięta. Jesienią 2017 roku stowarzyszenie Stacja Muranów projektem „Drzewa pamięci”, wspólnie z Patrycja Dołowy i Monika Tutak przygotowało grunt pod powrót sadzonki, powstałej z zachowanych pestek jej owoców. Wspólnie przygotujemy dla niej miejsce na Skwerze, pod wrześniowe sadzenie. Przejście zakończymy pod Pomnikiem Bohaterów Getta, od jego wschodniej strony, pod pomijanym tak często reliefem Pochód na zagładę.

Wieczorem, między 21.30 a 22.30 na placu Bankowym odbędzie się wirtualna rekonstrukcja Wielkiej Synagogi – rzucana na ścianę obecnego Błękitnego Wieżowca, który stoi na jej miejscu, wg. koncepcji artystki Gabi von Seltmann.

Jesteśmy grupą osób złączonych potrzebą pamięci, reprezentujemy różne nurty i organizacje, a nasze wydarzenie jest otwarte na wszystkich ludzi dobrej woli.

Wśród organizatorów są min:
Antyfaszystowska Warszawa
Kampania Historia Czerwona i Czarno-Czerwona
Otwarta Rzeczpospolita
Syrena
Studencki Komitet Antyfaszystowski
Stacja Muranów
WLH im. Jacka Kuronia
Amel Mana
Patrycja Dołowy
Paula Sawicka
Zuza Hertzberg

Wydarzenie na Facebooku